Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]

Modernizacja domu kostki - coraz częściej jesteśmy świadkami, kiedy to domy z lat siedemdziesiątych, popularnie zwane kostkami są poddawane kompleksowym remontom. Przebudowa umożliwia nie tylko poprawę estetyki obiektów, ale także przyczynia się do podniesienia jakości wnętrza i pozwala na dostosowanie budynków do współczesnych wymagań. Tyski przykład przebudowy wg projektu pracowni RS+ to znakomity przykład, że stosunkowo niewielkie zmiany, są w stanie zupełnie odmienić charakter budynku.

Tyski dom był klasycznym przykładem budynku z lat 70. Prostopadłościenne pudełko, z niezbyt funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń bez części dziennej i niedużymi balkonami  odgrodzonymi od ogrodu barierkami. Popularny Dom Kostka, jakich w Polsce stoją tysiące.

Mieszkanie w domu, w którym brak części wspólnej i który pomimo tego, że znajduje się na własnej działce odwraca się od ogrodu to żaden komfort. Dlatego coraz popularniejszym zjawiskiem w polskich wsiach i miasteczkach są modernizacje budynków pochodzących z poprzedniej epoki, które przy stosunkowo niedużych kosztach w porównaniu do budowy nowego lokum pozwalają na wielką zmianę i podniesienie jakości. Zmienił się styl naszego życia, po okresie braków wszystkiego przestaje nam wystarczać schronienie nad głową. Chcemy aby nasze domy były funkcjonalne, piękne i wygodne.

Przed takim właśnie zdaniem stanęli architekci z pracowni RS+. Dom, którego przebudowę mieli zaprojektować posiadał na parterze nieduży hol z klatką schodową - jego rozmiar nie pozwalał go jednak traktować jak pokoju dziennego, nieduży zamykany pokój oraz wąski garaż do którego dojazd prowadził przez cały ogród. Za domem nad piwnicą znajdował się stosunkowo duży taras, ale odgrodzony był od ogrodu barierką i posiadał niezbyt wygodne wejście.

Największa zmiana to budowa na dotychczasowym tarasie nowej części dziennej. Nowy salon o powierzchni blisko 50 m kw. otwiera się dużymi przeszkleniami na przyległy ogród i nowy taras wyłożony drewnem. Dzięki wyburzeniu niewielkich fragmentów ścian istniejącego domu w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się okna, nowe pomieszczenie zostało optycznie powiązane z istniejącymi w budynku przestrzeniami. Na nowym tarasie nie ma barierki, a szerokie schody zachęcają do korzystania z ogrodu. Docelowo na dachu dobudowanej części ma powstać drugi taras, na który będzie możliwość wyjścia bezpośrednio z sypialni znajdujących się na pierwszym piętrze.

Wewnętrzny garaż został zamieniony na pokój gościnny - samochody parkują teraz w nowym budynku garażowym z dwoma stanowiskami postojowymi. Nowe bryły wyróżnia jasny kolor skontrastowany z utrzymanymi w odcieniach szarości ścianami istniejącego wcześniej budynku. Architekci zdecydowali się na wprowadzenie w nowych częściach horyzontalnych elementów, które poprawiają proporcje całej bryły i optycznie wiążą ją z ogrodem. Pojawiły się też drewniane pergole, które rozbijają duże powierzchnie ścian, a  jednocześnie ocieplają wizualnie biało-szarą bryłę.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Przebudowa tyskiej kostki autorstwa RS+ to:
Więcej o:
Komentarze (93)
Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]
Zaloguj się
 • radosny_franciszek

  Oceniono 275 razy 269

  zamiast 20 zdjęć "od podwórka" prosiłbym też o chociaż jedno elewacji frontowej

 • Gość: jozue

  Oceniono 76 razy 60

  Widać tu dobry pomysł architekta ,oby wiecej takiej roboty.

 • ajejku

  Oceniono 50 razy 48

  tylko dlaczego ten sam dom przedstawiacie o róznych porach roku??? po przebudowiew soczystej zieleni i z błękitnym niebem a przed przebudową szaruga... to pewnie celowy zabieg ale bardzo nieprofesjonalny

 • Gość: Gosia

  Oceniono 39 razy 27

  Ładnie wygląda, ale mam wątpliwości, czy nie będzie się brzydko starzał. Już widać zacieki na pergoli.

 • Gość: 009

  Oceniono 32 razy 26

  była kostka z lat siedemdziesiątych, a jest kostka z lat dziesiątych, za 40 lat znów będzie można przebudować

 • Gość: klaps

  Oceniono 25 razy 23

  Ten dom został właściwie obudowany tarasem. Fajne to: bardzo "lecorbusierowskie". Zastanawiam się czy można jakoś zapobiec zaciekom na takich białych elewacjach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX