Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Było nudno, jest ogniście - Metamorfoza domu z lat 60.

Piotr Czaja

Przed modernizacją był to dom jakich wiele można zobaczyć na przedmieściach chilijskiej stolicy - Santiago. Nieduży, parterowy, z lekko spadzistym dachem i po prostu zwyczajny. Młode małżeństwo postanowiło go przebudować i dostosować do swoich potrzeb. Zobaczcie projekt Casa Sasso pracowni 57STUDIO.

Za projekt przebudowy odpowiada chilijska pracownia 57STUDIO. Architekci postawili na całkowitą metamorfozę i zmianę dotychczasowego charakteru budynku. Z dość nudnego i typowego budynku wyczarowali modernistyczną bryłę o ognistej barwie.

Jednym z celów postawionych przed projektantami była rozbudowa budynku i wygospodarowanie miejsca na salon fryzjerski, który chcieli prowadzić właściciele budynku. Dwie funkcje zostały wyraźnie rozdzielone. Od frontu powstała nowa parterowa część przeznaczona do pracy, zaś znajdujący się w głębi działki podwyższony budynek pełni funkcje mieszkalne. Dzięki temu uzyskano łatwy dostęp do części usługowej oraz zachowano prywatność mieszkańców.

Podział funkcjonalny podkreślony został także poprzez zastosowanie innych kolorów. Część usługowa utrzymana jest w ciepłym brązie, część mieszkalna to biały parter i ogniście czerwone pierwsze piętro. Obydwie części łączy użycie tego samego materiału - płyt z fibrobetonu o regularnych podziałach.

W rytm paneli wpisują się duże przeszklenia. Część z nich zostało zaplanowane jako bezramowe, dzięki czemu osiągnięto niczym niezakłócony widok z wnętrza oraz ciekawy efekt wizualny na elewacjach budynku. Aby jednak zapewnić do wnętrza dostęp świeżego powietrza w ścianach budynku cześć czerwonych paneli jest uchylna i pełni funkcję nieprzeziernego okna.

Skomentuj:

Było nudno, jest ogniście - Metamorfoza domu z lat 60.