Architektura w Monachium TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

Monachium kojarzone jest głównie z piwnym świętem Oktoberfest. Zanim jednak zasiądziemy do biesiadnego stołu i jodłowania warto poznać miasto z innej strony, podążając szlakiem takich architektonicznych sław jak CoopHimmelb(l)au, Herzog & de Meuron, czy MVRDV.
Monachium Monachium corbis

Przewodnik architektoniczny TOP 10 Monachium

Monachium to trzecie co do wielkości miasto Niemiec, jednak ze względu na swoją ważność, nieraz jest określane jako druga stolica kraju. Miasto słynie z wielu powodów. W październiku odbywa się tu największa piwna impreza: Oktoberfest, stąd też pochodzi jeden z najbardziej pożądanych samochodów świata - BMW, to tu uczyli się najwięksi artyści, tworzył Kandynski i Franz Marc, pierwsze kroki w architekturze stawiał laureat Pritzkera - Gottfried Böhm i założyciel Bauhausu Walter Gropius. Niewielu wie, że przez wiele lat mieszkał i tworzył tu Freddie Mercury.

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 fot. coolcia

Muzeum Brandhorst, proj. Sauerbruch Hutton Architects

Sauerbruch Hutton Architects znani są z pełnych koloru realizacji, nie zawiodła i ta. Muzeum Brandhorst charakteryzuje efektowna, acz prosta fasada, składająca się z cienkich pionowych elementów wykonanych z różnokolorowej ceramiki.

30 Jul 2010, Munich, Germany --- Architecture of Brandhorst Museum --- Image by  Keren Su/Corbis

Układane w wielu kombinacjach kolorystycznych drobne elementy wprawiają budynek w pozorny ruch. Sale ekspozycyjne to przede wszystkim proste wnętrza, z gładkimi ścianami i delikatnie wkomponowanymi detalami z drewna. Dzięki takiemu podkładowi, prezentowane dzieła sztuki mają doskonałe tło do prezentacji.

monachium top 10

Allianz Arena Allianz Arena Allianz Arena, proj. Herzog & de Meuron

Allianz Arena, proj. Herzog & de Meuron

Allianz Arena to jedna z wielu realizacji, pracowni Herzog & de Meuron, w Monachium. Stadion znajduje się na przedmieściach, ale można tu dotrzeć bezpośrednio z centrum miasta jedną z linii metra. To ogromne zaplecze widowiskowo-sportowe, jest jednym z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Europie. Jego unikatowa architektura, przyciąga nie tylko fanów piłki nożnej, ale również miłośników "sztuki budowania".

monachium top 10

Do budowy elewacji i dachu obiektu wykorzystano panele z laminatu ETFE, montowane na stalowej konstrukcji. Allianz Arena oświetlana jest kolorami symbolizującymi dwa monachijskie kluby: FC Bayern München - czerwony i TSV 1860 - niebieski. Stadion może pomieścić do 69 tysięcy kibiców. Ciekawostką jest, że obiekt powstał w rekordowym tempie, w zaledwie 30 miesięcy!

top 10 Monachium

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 fot. coolcia

BMW Welt, proj. Coop Himmelb(l)au

Jednym z sąsiadów Stadionu Olimpijskiego jest obiekt BMW Welt, autorstwa zakręconych architektów z Coop Himmelb(l)au. Każdy może się zgodzić, że budynek  jest doskonałym przykładem architektury XXI wieku. Jego forma zwraca uwagę każdego przechodnia. Architekci muszą być wielkimi fanami motoryzacji, ponieważ zanim jeszcze ukończyli salon BMW w rodzinnym Monachium, zaprojektowali siedzibie Mercedes Benz w Stuttgarcie.

BMW Welt

Obiekt został otwarty w 2007 roku. Konstrukcja Coop Himmelb(l)au to spektakularne połączenie stali I szkła. Budynek służy jako centrum wystawiennicze samochodów oraz jako salon, w którym można zakupić swój wymarzony egzemplarz. Budynek BMW Welt łączy się po przeciwnej stronie organiczną kładką z muzeum BMW.

BMW Museum

ZOBACZ TAKŻE: Najeżona Opera w Monachium

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 fot. coolcia

Pinakothek der Moderne, proj. Stephan Braunfels

Pinakothek der Moderne - inaczej galeria sztuki współczesnej, została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Stefana Braunfelsa. Wielkie otwarcie obiektu miało miejsce w 2002 roku i od tego czasu jest domem dla prac wielkich artystów oraz młodych twórców. W betonowej bryle ze szklanymi elementami mieszczą się wystawy sztuki, architektury, wzornictwa i grafiki.

Pinakothek der Moderne, proj. Stephan Braunfels

W pobliżu wcześniej wzniesione klasycystyczne gmachy: Alte Pinakothek i Neue Pinakothek. Mieszczą zbiory dzieł sztuki dawnej.

Monachium top 10 Monachium top 10 wikipedia.org

Olympic Stadion, proj. Behnisch Architekten, Frei Otto

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów sportowych Monachium jest kolejny stadion, tym, razem Olimpijski. Obiekt został wzniesiony z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1974 roku. Dodatkowo służył, gdy miasto było gospodarzem Mundialu w tym samym roku, a następnie w trakcie Mistrzostw Europy Piłki Nożnej w 1988 roku.

Frei Otto Stadion Olimpijski w Monachium

Swego czasu był to jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów sportowych. Autorem wyjątkowego zadaszenia stadionu był Frei Otto.

Obiekt może pomieścić 80 000 widzów. Codziennie wokół spaceruje mnóstwo ludzi, a w ciągu roku odbywa się tu wiele wydarzeń, nie tylko sportowych. Miejsce otoczone parkiem żyje i służy już 37 lat.

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 fot. coolcia

Akademia Sztuk Pięknych, proj. Coop Himmelb(l)au

Swoją formą pośród historycznej, w przeważającym stopniu uniwersyteckiej, zabudowy wyróżnia się budynek Akademii Sztuk Pięknych, projektu pracowni CoopHimmelb(l)au. Jego kształt, wydaje się przypadkowy, a jednak każdy element jest w pełni uzasadniony. Szklana fasada stanowi membranę, która udostępnia wnętrze przechodniom. Spory dziedziniec to serce budynku, prowadzą do niego wszystkie ścieżki, tj. przekątne kładki i rampy zawieszone w przestrzeni.

monachium top 10

Budynek otoczony jest przez park - miejsce dla inspiracji i twórczości młodych artystów.

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 www.herzjesu-muenchen.de

Kościół p.w. Serca Jezusa, proj. Allmann Sattler Wappner

Budynek pod żadnym względem nie przypomina architektury sakralnej, nie ma na nim żadnych symboli wskakujących na miejsce sacrum. Kościół, zaprojektowany przez lokalnych architektów, jest szklanym sześcianem, który zamykają olbrzymiej skali drzwi. Ideą projektu było "pomieszczenie w pomieszczeniu". Ogromna szklana fasada stanowi "pudełko", w którym zamknięty został drewniany budynek - kościół. Światło przebija się najpierw przez skorupę ze szkła, a następnie wpada poprzez odpowiedni ażur do wnętrza sakralnego.

monachium top 10

Niesamowity widok stanowią otwierające się skrzydła, a dokładniej ściany szklanego sześcianu. Wtedy wnętrze budynku integruje się z pustym placem przed kościołem.

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 wikipedia.org

Centrum Żydowskie, proj. Wandel Hoefer Lorch Architekten

Centrum Żydowskie znajduje się w historycznym centrum Monachium. Prosta architektura, beton, stal i szkło, delikatnie wplatają się w zarys średniowiecznej zabudowy, nie zakłócając spokoju i piękna tego miejsca. Trzy budynki składające się na Centrum otwarto w 2007 roku. Znajdują się w sąsiedztwie najbardziej znanych i lubianych miejsc: Marien Platz i Viktualenmarkt, na placu świętego Jakuba.

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 fot. coolcia

Park Village, proj. MVRDV

Kolejną słynną pracownią goszczącą w Monachium są architekci z MVRDV. Park Village to eksperymentalny projekt biurowy 19 budynków komercyjnych umieszczonych na wspólnym placu. W założeniu miało być to miejsce przyjazne i wygodne dla pracowników. Z tego względu pomiędzy budynkami zaprojektowano sieć zielonych przestrzeni publicznych, w których można odpocząć np. w przerwie obiadowej. Również plac jest wolny od samochodów, ponieważ parking znajduje się pod ziemią. W 1999 roku architekci z MVRDV wygrali konkurs na pięć obiektów w tej inwestycji, które dziś można podziwiać.

monachium top 10

W parterach znajdują się kawiarnie, restauracje, a także sale konferencyjne. Każdy budynek wyróżnia się, nie ma dwóch takich samych obiektów. Jeden charakteryzuje się pikselową elewacją, a inny wykończony jest drewnem. Stwarza to sympatyczne i interesujące otoczenie.

Monachium TOP 10 Monachium TOP 10 fot. coolcia

Fünf Hofe, proj Herzog & de Meuron

Fünf Hofe, to elegancki pasaż butikowy w centrum Monachium. Charakterystycznym elementem obiektu jest fasada, która zmienia się w zależności od potrzeb użytkowników. Autorami projektu są znani bardzo w Monachium Szwajcarzy - Herzog & de Meuron.

Spacer po galerii Fünf Hofe

Monachium top 10 Monachium top 10 wikipedia.org

Przewodnik architektoniczny TOP 10 Monachium

Podróżując po Monachium warto korzystać z szybkiej komunikacji, którą stanowi U-Bahn - odpowiednik Metra. Warto zwrócić uwagę na aranżacje kolejnych stacji.

Stacja tuż przy stadionie Allianz Arena - Fröttmaning

top 10 monachium

Stacja Candidplatz U1

monachium top 10

Stacja Georg-Brauchle-Ring station (U1)

monachium top 10

Więcej o:
Komentarze (28)
Architektura w Monachium TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • reveri

  0

  Tu jest perełka : www.google.com/search?q=waldspirale&client=firefox-a&hs=o7D&sa=X&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&biw=1272&bih=785&stick=H4sIAAAAAAAAAGOovnz8BQMDgyEHsxCHfq6-QUqRsaESF4hlVFhsmV2hJe6cWVIZkh-SX1qUWVziWFJSlJhckpmft_tIsvaUuTI7nNSKAiKfTIowmfyADQAEbmJgTgAAAA&tbm=isch&imgil=vM-Xnl1X3GirbM%253A%253BvudhP__y0BvxMM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Foddstuffmagazine.com%25252Ftop-45-stunning-houses-around-the-world.html%25252Fattachment%25252F5896&source=iu&pf=m&fir=vM-Xnl1X3GirbM%253A%252CvudhP__y0BvxMM%252C_&usg=__oHWDvT77YNguz6V9CGpJVPf6wnA%3D&ved=0CCgQyjc&ei=PbUmVKrsJsHgao7agdAN#facrc=_&imgdii=_&imgrc=vM-Xnl1X3GirbM%253A%3BvudhP__y0BvxMM%3Bhttp%253A%252F%252F1.bp.blogspot.com%252F-eOYaJreLq30%252FTckkW0T-Y6I%252FAAAAAAAAAEw%252F73LqtQ4bh6M%252Fs1600%252FWaldspirale.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fimgarcade.com%252F1%252Fwaldspirale%252F%3B575%3B365

 • Gość: skowronek

  0

  Muzeum w Stuttgarcie Mercedesa projektowało inne biuro - van Berkela.

 • adriani75

  0

  Miasto na 25 miejscu najbardziej zakorkowanych miast w Europie Także dużo lepiej niz w Wawie nie jest Maja jedna śródmiejską obwodnice która jest rano cala zakorkowana a budując 1,5 km na niej tunelu zakorkowali pol miasta na Uwaga 9 lat po czym okazało się ze za tunelem są światła i korki rano zostały i nic z tym nie zrobią. A ekipa przeniosła sie w inne miejsce tej obwodnicy i korkuje obecnie druga cześć miasta Metro mistrzostwo świata ale stare i brzydkie jak noc a te 3 stacje to naprawdę perełki z tego Frötmaning to właśnie stadion i musieli coś dużego zbudować Miasto ogólnie przez Niemców nazywane duza wiocha takim rzeczywiście jest i nic oprócz Marienplatz (ryneczek) nie maja Architektura typowo niemiecka gdzie nieliczne piękne kamienice mieszają z bezpłciowym metalem i szkłem które starzeje sie przecież błyskawicznie Ale monachijczycy są dumni z miasta jak szwajcarzy ze swojego kraju i uważają wprost przeciwnie Bmw choć fajne to tez tylko reklama

 • proksza

  0

  kolejna korekta, na mistrzostwach swiata w 1974r. wygralismy z Brazylia 1:0 w Stuttgarcie, a nie w Monachium

 • Gość: gustaw

  0

  Gwoli ścisłości... Stadion Olimpijski został wzniesiony z okazji igrzysk w 1972 roku, a więc miasto było gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata 1974 NIE W TYM SAMYM roku. Przy okazji: 'Mundial' to nazwa hiszpańskojęzyczna, w czasie tych mistrzostw w ogóle nie używana. Ciekawostką, zwłaszcza dla młodszych fanów futbolu są dwa superważne, wygrane przez polską reprezentację mecze właśnie NA TYM STADIONIE. W 1972 pokonując Węgry 2:1 zdobyliśmy złoty medal olimpijski, a w 1974 wygrywając z Brazylią 1:0 wywalczyliśmy trzecie miejsce i srebrny medal mistrzostw świata.

 • milosniktrojki

  0

  3 pasy w jedną stronę? W Katowicach i na G. Śląsku to norma.

 • ratpoles_tamer

  0

  Mi tam Monachium bardziej kojarzy się z RWE, niż z chlaniem jakiegoś październikowego zbożowego sikacza.

 • Gość: driver

  0

  a drogi jakie super ! nie jak w PL- tylko 3 pasy w jedna strone ! cudo !

 • Gość: fela

  0

  a stare miasto tez fajne maja !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX