Architekt o Makabryle Roku 2011

Jaka była geneza nadbudowy secesyjnej kamienicy w Mławie? Publikujemy list, w którym architekt wyjaśnia jak do tego doszło. Tekst publikujemy w oryginale.
Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Nie jestem szczęśliwy, że się to w ten sposób potoczyło, mimo że nie jestem autorem tego budynku. Moje nazwisko nie widnieje na tym projekcie, jako autor czy też w rubryce opracowanie. I proszę by mnie z tym nie wiązano.

W internecie można znaleźć wiele zdjęć i krytycznych komentarzy budynku usługowo - mieszkalnego przy ul. Żwirki w Mławie. Finalnie obiekt otrzymał miano Makabryły 2011 a przecież nie musiało się tak skończyć.

Budynek nie znajdował się w strefie będącej pod ochroną konserwatorską, ale mógł zostać do niej zgłoszony przez gminę [Art 19. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz.U. Nr 162, poz. 1568)] i pozostać w swojej dawnej formie. Brak takiego zgłoszenia uprawniał do nieograniczonych zmian w jego tkance. Urząd Miasta Mławy wydając decyzję o warunkach zabudowy (decyzji tej nie wydał obecny architekt miejski) mógł zawrzeć w niej wymóg pozostawienia tradycyjnego charakteru obiektu i powstrzymać tym samym działania prowadzące w konsekwencji do jego zniszczenia. Wydana decyzja przewidywała natomiast zastosowanie dachu typu "MANSARD". Wszystko mogłoby się skończyć nawet szczęśliwie, gdyby nie to, że wysokość przewidywanego dachu dawała możliwość umieszczenia w nim dwóch kondygnacji (!). Ponadto rzut budynku jest na planie nieregularnego wieloboku, co dodatkowo czyni wątpliwym zastosowanie takiego dachu w tym obiekcie. W konsekwencji kamienica przy oczekiwaniach inwestora dotyczących maksymalnej jej rozbudowy mogłaby wyglądać mniej więcej tak>>

Projekt nadbudowy kamienicy w Mławie Projekt nadbudowy kamienicy w Mławie fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt

Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie

Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie

Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie fot. pracownia

Wersja z lukarnami

Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Ostatecznie z dawnego budynku pozostała jedynie ściana elewacji frontowej. Z tak zrujnowaną kamienicą i powyższymi warunkami zabudowy zgłosił się wówczas do mnie jego inwestor.

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt

Po analizie całego założenia zaproponowałem postawienie ściany pionowej a nowo "dobudowany" obiekt przedstawić jako zderzenie epok XIX i XXI wieku - tak by nie udawać architektury, której tam nigdy nie było. Postawiłem na współczesne materiały elewacyjne (blacha RHEINZINK, beton architektoniczny, płyty elewacyjne CEMBRIT) i taki podział stolarki okiennej który podkreślałby kontrast między dwoma budynkami. Tego typu zastosowania są praktykowane przez zachodnich architektów i odbierane jako szczere podejście do modernizacji czy też zmian funkcjonalnych i estetycznych dawnych obiektów.

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Architekt miejski zaproponował koncepcję i wydał zgodę na budowę.

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Inwestor był przychylny wszystkim zaproponowanym rozwiązaniom, ale niestety recesja na rynku budowlanym wpłynęła na ostateczny wygląd budynku. Inwestycję okrojono ze wszystkich proponowanych powyżej rozwiązań materiałowych i kompozycyjnych. Odstąpiono od wcześniejszych ustaleń dotyczących wykończenia elewacji budynku.

Po odrzuceniu wyżej pokazanej koncepcji zrezygnowałem z dalszego projektowania tego obiektu.

Więcej o:
Komentarze (35)
Architekt o Makabryle Roku 2011
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avida

  Oceniono 29 razy 29

  Przychodzi inwestor do architekta i mówi:
  - Kotek się zesrał panie architekt. Kupiłem takie cuś i chcem duuużo kapusty natłuc na tym biznesie.
  Architekt:
  - To świetnie się składa. W czym mogę pomóc?
  Inwestor:
  Jest tylko jeden mały problem panie architekt...nie mam piniendzy na projekt, nie mam piniendzy na materiały, a ci frajerzy klienci już nie chcą kupować dziury w ziemi i brać kredytu w ciemno. Więc zrób to Pan za darmo a tablicę pamiątkową przy wejściu postawię. (bo wiadomo architekty łase som na sławę)
  Architekt:
  Przykro mi ale nie podejmę się tego zlecenia. (odgłosy burzy, grzmoty, wicher, postać architekta znika we mgle)
  Inwestor:
  A to palant jeden. Muszem znaleźć jakieguś tańszego. (wsiada do BMW X5 i z hukiem odjeżdża)

  Kurtyna i te sprawy.

 • Gość: limfocyt

  Oceniono 20 razy 18

  Tak wlasnie wygląda projektowanie u średnich i malych inwestorów w polsce :((((((( zwykle inwestor wie najlepiej jak ma wyglądać elewacja.

 • hermes_marana

  Oceniono 29 razy 17

  Najstraszniejsze w tej całej historii jest to, że bryla.pl szafuje wyrokami swoich makabrył nie mając pojęcia o architekturze, bo redaktorzy nawet nie wiedzą, co to jest secesja, albo uważają, że wszystko w XIX wieku było secesyjne. Poduczcie się trochę, a nie trzepcie masę artykułów żeby było dużo kliknięć, a pieniążki z reklam leciały. Jestem zdegustowany poziomem tego serwisu.

 • Gość: Tom

  Oceniono 17 razy 15

  faktycznie ten projekt z pasami okien i płytami kamiennymi na stronie 4 jest fajny i z polotem.
  Mogło być fajnie......ale właściciel nawalił i poszedł po taniości, to na niego powinny spaść gromy a nie na projektanta.

 • Gość: niet

  Oceniono 16 razy 14

  gdzie widzicie secesyjność tej kamiennicy ?

 • Gość: arch

  Oceniono 12 razy 12

  Właśnie tak o tym w pierwszej chwili pomyślałem: ktoś miał jakiś dobry pomysł, wybrał fajny, nowoczesny kolor , wymyślił okno na załamaniu budynku, tylko że gdzieś cała idea się po drodze zgubiła... Niestety - to są właśnie polskie realia. Pieniądze zawsze są najważniejsze, choćby miała powstać estetyczna kupa.

 • maniakon

  Oceniono 10 razy 8

  to tylko dowodzi lie slomy wystaje z buciorow tego goscia ktory to sfinansowal - jakas dziwna narodowa przypadlosc ze pieniadze na inwestycje maja glownie niedouczeni cwani nieudacznicy

 • tinadelilah

  Oceniono 9 razy 7

  Osoba, która wykonała ten projekt ma mega pecha poza nominacją. Publikacja w serwisie z etykietką "Kicz". Znając realia polskie "osoba opracowująca" jest de facto autorem projektu, który ma takie pojęcie o secesji, jak autorzy felietonu i zabudowie pięknymi kamienicami secesyjnymi zburzonymi w czasie wojny, zastąpionymi blokami socrealizmu, za 50 lat socrealizm nie będzie już potępiany, a nawet znajdą się jego liczni zwolennicy, jak w przypadku Dworca Centralnego w Warszawie. Tymczasem młody architekt wykonał projekt groteskowy i stara się wytłumaczyć, dla niego na początku drogi zawodowej - nominacja oznacza wyrok i pewnie go to boli, skoro jako nie autor projektu, tylko opracowujący posiada zdjęcia z okresu budowy, koncepcję i wszystkie materiały i tłumaczy, co się stało. Stało się to, co nazywamy architekturą w Polsce i jak wygląda ten zawód. Czy to "zawód" na całe życie i wyrok? Raczej sama realizacja nigdy nie zyska miana "perły", bo jest groteskowa, ale jeszcze bardziej groteskowa jest naiwność projektantów, zwłaszcza młodych. Pozdro.

 • Gość: gregor

  Oceniono 8 razy 6

  Wystarczyło ruszyć głową jak tu : http://www.archdaily.com/217122/renovation-and-heightening-in-margaretenstrase-9-josef-weichenberger-architects/

  porównajcie sobie naszą makabryłę z tą renowacją, moim zdaniem bardzo udaną:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX