Najładniejsze polskie domy ostatnich lat [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Wybraliśmy dziesięć współczesnych domów jednorodzinnych, w których naszym zdaniem fajnie się mieszka. Wśród nich zarówno drogie wille, jak i domy za skromny budżet. Który z nich podbił wasze serca? Tak zagłosowaliście w naszym plebiscycie!
Festung Ślęza - dom jednorodzinny pod Wrocławiem Festung Ślęza - dom jednorodzinny pod Wrocławiem fot. Tomasz Zakrzewski - archifolio.pl

10 miejsce: Festung Ślęza pod Wrocławiem, 88 głosów

Autorami budynku są architekci: Kuba Woźniczka, Rafał Specylak i Marek Woźniczka z pracowni KameleonLab. W projekcie szczególną wagę przywiązali do kształtu bryły, jej ustawienia i proporcji. Nowoczesny dom musiał spełnić restrykcyjne wymogi, ponieważ wieś leży w strefie ochrony konserwatorskiej. Architekci projektując "Festung Ślęza" wzorowali się na stojących w sąsiedztwie starych, poniemieckich domach, które swym kształtem przypominają długie i proste stodoły. Do dawnych budynków ma więc nawiązywać też brak zdobień. Elewacja domu jest zdominowana przez odcienie szarości.

Festung Ślęza - dom jednorodzinny pod Wrocławiem

fot. Tomasz Zakrzewski - archifolio.pl

Istotną rolę odgrywa forma dachu - kalenica jest ustawiona po przekątnej rzutu. Dzięki temu, znajdujący się na piętrze pokój dzieci jest lepiej doświetlony. Aby dom dawał poczucie bezpieczeństwa, o które prosił klient, wykorzystano naturalny kształt terenu oraz zastosowano betonowe ściany oporowe, które wyraźnie oddzieliły parter domu i taras od ulicy.

Festung Ślęza - dom jednorodzinny pod Wrocławiem

fot. Tomasz Zakrzewski - archifolio.pl

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Rozbudowa jednorodzinnego domu we Wrocławiu Rozbudowa jednorodzinnego domu we Wrocławiu fot. GRID architekci

9 miejsce: Dom powiększony, Wrocław, 143 głosy

Architekci z pracowni GRID stawili czoła trudnemu zadaniu. Powiększyli stary, ceglany dom o nowoczesną bryłę. O tym, by powiększyć budynek zdecydowali jego właściciele. Nowe skrzydło powstało od strony ogrodu. Z minimalistycznego kubika do głównej części domu można się dostać łącznikiem. W jego górnej części powstała łazienka, która zamiast tradycyjnych okien zyskała świetlik w dachu.

Rozbudowa jednorodzinnego domu we Wrocławiufot. GRID architekci

Elewację nowej części tworzą pionowe deski, które mają optycznie wysmuklić bryłę. Okładzinę wykonano z drewna egzotycznego. W środku dobudowanego skrzydła urządzono salon, kuchnię, jadalnię oraz dużą sypialnię z garderobą i łazienką.

Rozbudowa jednorodzinnego domu we Wrocławiufot. GRID architekci

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Dom-kostka pod Poznaniem Dom-kostka pod Poznaniem fot. PL.architekci

8 miejsce: Dom-kostka pod Poznaniem, 290 głosów

Dom powstał dla sześcioosobowej rodziny. Pochodząca z lat 70. "kostka" była już zbyt mała dla tylu osób. Potrzebna była osobna przestrzeń dla każdego z trójki dzieci, rodziców oraz babci. Dlatego zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie dobudowanie dodatkowych pomieszczeń. Dzięki nowej części dom potroił swoją powierzchnię, która teraz liczy 250 m kw. W przebudowanym domu pojawiła się część garażowa, wygodna strefa dzienna z przestronną kuchnią, salonem i jadalnią, które z ogrodem połączył taras. Problemem była specyfika "gierkowskich domków" - ich parter był wyniesiony wysoko ponad ziemię, dlatego by ułatwić mieszkańcom korzystanie z ogrodu, taras wzbogacono o szerokie schody.

Dom-kostka pod Poznaniem

fot. PL.architekci

Architekci  z pracowni PL.architekci zmniejszyli liczbę okien w elewacji frontowej, ponieważ dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy. Nowo powstałe pomieszczenia zostały w sposób maksymalny zwrócone w stronę ogrodu. W pracach projektowych architekci musieli zwrócić szczególną uwagę na wnętrza domu. By ułatwić utrzymanie porządku, zaprojektowali liczne schowki i wnęki dla szaf.

Dom-kostka pod Poznaniem

fot. PL.architekci

 

ZOBACZ DOM PRZED PRZEBUDOWĄ >>>

Dom w lesie pod Warszawą Dom w lesie pod Warszawą fot. Marcin Czechowicz

7 miejsce: Dom z szarej cegły pod Warszawą, 349 głosów

Dom z szarej cegły stanął wśród gęstych, sosnowych drzew w Józefowie pod Warszawą. Za jego projekt odpowiada polsko-japoński duet architektów Emiko Hayakawa i Aureliusz Kowalczyk z pracowni hayakawa/kowalczyk. Projektanci nadali bryle nietypowy kształt. Swoją formą przypomina rzucony w lesie kamień. Wrażenie to potęguje zakrzywiona fasada i skośny dach, który jest wyższy od frontowej strony. Ciekawie wyglądają też okna. Te mają różną wielkość i zostały umieszczone tak by każde zamiast na pobliskie budynki kadrowało widok na rosnące obok drzewa.

Dom w lesie pod Warszawąfot. Marcin Czechowicz

Z umieszczonego na parterze pokoju dziennego można bezpośrednio dostać się do ogrodu. Umożliwiają to duże, przesuwane drzwi, które najpierw wpuszczają domowników na drewniany taras, a dopiero później do ogrodu. Mimo nietypowego kształtu budynek wygląda skromnie i minimalistycznie. Elewację wykonano z szarej cegły a dach pokryto blachą tytanowo-cynkową.

Dom w lesie pod Warszawąfot. Marcin Czechowicz

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ>>>

Dom na Osobowicach we Wrocławiu Dom na Osobowicach we Wrocławiu fot. Grid Architekci

6 miejsce: Dom w cenie kawalerki, Wrocław, 515 głosów

Jednorodzinny dom to marzenie wielu Polaków. Marzenie to często nie może zostać spełnione z powodu cenowej bariery. Odpowiedzią na ten problem jest dom z wrocławskich Osobowic. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni GRID (Agnieszka Zając i Artur Toboła). Założeniem projektu było zmieszczenie na niewielkiej działce obiektu o dwóch niezależnych funkcjach. Architekci zaprojektowali go dla siebie i konieczne było wydzielenie pomieszczenia, w którym znajdzie się pracownia. Czarna bryła pracowni połączona jest z częścią mieszkalną drewnianym parkanem. W środku części mieszkalnej znalazł się otwarty parter, który otacza centralnie położone schody. Na piętrze zaprojektowano główną sypialnię wraz z garderobą i łazienką.

Dom na Osobowicach we Wrocławiufot. Grid Architekci

Estetyka wnętrza po części podyktowana jest budżetem, dlatego zrezygnowano z tynków wewnętrznych na ścianach konstrukcyjnych, wyeksponowano stropy prefabrykowane, nadproża oraz drewnianą konstrukcję dachu. Bryłę jak i wnętrza cechuje skromność i nowoczesność. Mimo tego, że dom wykończono przy minimalnym nakładzie środków, posiada on wyjątkowy styl. Elementami dominującymi są tu beton jako wykończenie podłóg i stropów prefabrykowanych oraz biel nietynkowanych ścian. Dom ma prawie 160 m kw powierzchni użytkowej, a jego budowa zmieściła się w budżecie wynoszącym 300 tys. zł.

Dom na Osobowicach we Wrocławiufot. Grid Architekci

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ>>>

Dom autorodzinny Dom autorodzinny Olo Studio

5 miejsce: Dom autorodzinny, 580 głosów

Zamiast chować elegancki samochód w ciemnym garażu, architekci z KWK PROMES postanowili, by stał się on atrakcyjną częścią wystroju wnętrza. Współczesne domy często lokalizowane są pod miastem dlatego ich mieszkańcy zmuszeni są korzystać z samochodów i wracając, do wnętrza domu często zamiast przez drzwi frontowe dostają się przez garaż. W domu autorodzinnym projektu pracowni Roberta Koniecznego jest inaczej. Wejście i wjazd zostały połączone, a garaż stał się reprezentacyjną częścią domu. Architekci twierdzą, ze to rozwiązanie proekologiczne, gdyż decydując się na taki dom, musimy również zdecydować się na niezatruwający powietrze pojazd. Projekt jak najbardziej aktualny w czasach, gdy coraz więcej producentów samochodów umożliwia takie rozwiązanie!

Dom autorodzinnyJuliusz Sokolowski

Ponieważ właścicielem domu jest kolekcjoner sztuki, funkcję wejścia i wjazdu połączono z galerią obrazów, a samochód stał się jej dodatkową ozdobą. Aby mieszkańcy wygodnie dostawali się do domu droga dojazdowa wznosi się nad poziom ogrodu. Jednak by wznosząca się droga nie powodowała rozcięcia ogrodu i naruszenia jego intymności, została przykryta zielonym dachem i ograniczona ścianami. W efekcie powstał tunel, który wyłania się w ogrodzie i jest integralną częścią domu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ>>>

Dom nad morzem Dom nad morzem fot. Jeremi Buczkowski

4 miejsce: Dom nad morzem, 674 głosy

Projekt "Domu nad morzem" to dzieło architektów: Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego z poznańskiej pracowni Ultra Architects. Budynek stanął w miejscu poprzedniego domu, który dla właścicieli był już za mały. Projektując willę architekci uwzględnili rosnący w pobliżu sosnowy las dzięki czemu podczas budowy nie trzeba było wycinać żadnego drzewa.

Dom nad morzemfot. Jeremi Buczkowski

Bryła budynku to żelbetowa konstrukcja, która została wylana w formie jednolitej "skorupy". Takie rozwiązanie to odpowiedź na niestabilne podłoże i wysoki poziom wód gruntowych na działce. Beton odgrywa ważną rolę również wewnątrz. Surowe, szare ściany zostały tylko w niewielkim stopniu przełamane bielą i ocieplone drewnem. Ten ostatni surowiec dominuje w elewacji domu.

Dom nad morzemfot. Jeremi Buczkowski

WIĘCEJ ZDJĘĆ>>>

"Dom na linii horyzontu" pod Wrocławiem autorstwa KMA Kabarowski Misiura Architekci fot. Krzysztof Smyk

3 miejsce: Dom na linii horyzontu, Wrocław, 1387 głosów

Biała willa pod Wrocławiem ujmuje swoją prostotą. Jej projekt to dzieło architektów z pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci. Idealne białe, gładkie ściany mają stanowić tło dla otaczającej dom przyrody. Dodatkowo ściany te optycznie łączą w całość trzy odrębne części budynku. W środku dominują otwarte przestrzenie. Dzięki dużym przeszkleniom są dobrze doświetlone. Salon i jadalnia sąsiadują z tarasem. W salonie zamontowano też przesuwane okna, które umożliwiają szybki dostęp do ogrodu.

"Dom na linii horyzontu" pod Wrocławiem autorstwa KMA Kabarowski Misiura Architekci fot. Krzysztof Smyk

Projektując dom w tej formie architekci chcieli stworzyć elegancką i ponadczasową przestrzeń pełną światła. Ma w tym pomóc prosta paleta barw, dzięki której budynek może dobrze współgrać z otoczeniem i w ten sposób faktycznie stać się częścią krajobrazu - domem na linii horyzontu.

"Dom na linii horyzontu" pod Wrocławiem autorstwa KMA Kabarowski Misiura Architekci fot. Krzysztof Smyk

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Edge House, dom na obrzeżach Krakowa Edge House, dom na obrzeżach Krakowa fot. Paweł Ulatowski | mobius architekci

2 miejsce: Dom na krawędzi, Kraków, 1542 głosy

Dom jednorodzinny w Krakowie zadziwia swą formą. Architekci z pracowni Mobius posadowili bryłę na stromym urwisku będące pozostałością po starym kamieniołomie. Nadaje to specyficzny charakter działce w Pychowicach. Architekci z pracowni Mobius postanowili wykorzystać nietypowość działki i zaprojektowali dom z dwuspadowym dachem. Dzięki czemu udało się stworzyć wyjątkowy dom, który spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania.

Edge House, dom na obrzeżach Krakowafot. Paweł Ulatowski | mobius architekci

Prostopadłościenną bryłę modernistycznego domu z płaskim dachem architekci zdecydowali się "zepchnąć" z urwiska uzyskując w ten sposób kalenicę dwuspadowego dachu, który w rzeczywistości jest boczną ścianą domu.

Edge House, dom na obrzeżach Krakowafot. Paweł Ulatowski | mobius architekci

Edge House, dom na obrzeżach Krakowafot. Paweł Ulatowski | mobius architekci

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Dom jednorodzinny w Kowanówku Dom jednorodzinny w Kowanówku źródło: PRODOM

1 MIEJSCE: Dom jednorodzinny w Kowanówku, 1668 głosów

Dom jednorodzinny w Kowanówku pod Poznaniem swoją formą ma nawiązywać do stojących w sąsiedztwie domów z lat 70. (tak zwanych "kostek") jak i realizacji z lat wcześniejszych, czyli domów z tradycyjnym dachem dwuspadowym. Budynek to dzieło pracowni PRODOM - Architektura i Konstrukcja arch. Małgorzata Grabowska. Założeniem projektu było wykorzystanie istniejącego otoczenia tak, by stworzyć jego mieszkańcom poczucie intymności a jednocześnie umożliwić ciągły kontakt z przyrodą. Dlatego front działki został maksymalnie wykorzystany - zabudowany, natomiast elewacja od strony ogrodu jest mocno przeszklona.

Dom jednorodzinny w Kowanówkuźródło: PRODOM

Dodatkowo podłużna bryła garażu utworzyła prawie zamknięty dziedziniec. Główne wejście znalazło się w przestrzeni pomiędzy bryłą domu a garażem, dzięki temu wejście to zyskało zadaszenie przydatne przy złej pogodzie. Wnętrza zostały tak zaprojektowane, aby mieszkańcy mieli poczucie dużej przestrzeni strefy dziennej i stałego kontaktu z ogrodem.

Dom jednorodzinny w Kowanówkuźródło: PRODOM

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Od lewej: makieta Domu Kereta, autorstwa Jakuba Szczęsnego; Etgar Keret i jego dom w szczelinie między budynkami na ul. Żelaznej Od lewej: makieta Domu Kereta, autorstwa Jakuba Szczęsnego; Etgar Keret i jego dom w szczelinie między budynkami na ul. Żelaznej mat. Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Więcej o:
Komentarze (173)
Najładniejsze polskie domy ostatnich lat [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Zaloguj się
 • Gość: Marudny reprezentant III RP

  Oceniono 425 razy 239

  ...patrząc na poniższe komentarze... jeśli nie ma jak powiesić i upiąć firanek w oknach to dom się nie nadaje, jest zimny i nieprzystępny. Proponuję na każdym zdjęciu dokleić krasnala ogrodowego i powiesić paprotkę w celu zaskarbienia sobie głosów grupy o bardziej wysmakowanych gustach.

 • aria_pura

  Oceniono 184 razy 116

  Ech, żebym kiedy dożyła tej pociechy, coby te projekty trafiły pod strzechy. Niestety, większość leży poza granicami możliwości finansowych tak zwanego Kowalskiego, kilka potrzebuje bardzo dużych działek, a przede wszystkim kłócą się z guścikami Darków spod Wyszkowa świeżo wzbogaconych na hurtowniach materiałów budowlanych i handlu czterokołowymi trupami z rajchu. A że Darek spod Wyszkowa jest tu klasą panującą, czekają nas kolejne dekady w otoczeniu polipowatych „dworków” z katalogu otoczonych „iglakami” i betonowymi parkanami rychtyk przypominającymi cmentarny mur.

 • tidus9

  Oceniono 248 razy 72

  Wiecie co... wreszcie zrozumiałem, że miarą piękna budynków jest nazwisko stojącego za nim architekta. Zresztą ta zasada odnosi się chyba nie tylko do budynków ale ogólnie do każdej dziedziny sztuki. Piękny obraz nie stanie się piękny jeśli nie będzie wykonany przez sławnego malarza... z drugiej zaś strony bohomaz może stać się piękny jeśli tylko stoi za nim "wybitne" nazwisko.

  Widziałem setki piękniejszych domów jednorodzinnych... tyle tylko, że one nie miały "sławnego" architekta. Widziałem domy w lepszym guście wykonane za mniejsze pieniądze...Dlatego wybaczcie ale nie ma zamiaru głosować w waszej sondzie.

 • arcylapsus

  Oceniono 168 razy 52

  Większość ma niestety spaczony gust. Dom "piękny" to znaczy dworek, obowiązkowo kolumienki, balkonik z kutą balustradą, a jeszcze lepiej - gargamel z wieżycą. I to wszystko najczęściej na kilkuarowej działeczce.
  Na pokazane propozycje najczęściej reagują: barak, brzydota, klocek, pudło, szarość. U Polaka musi być NA BOGATO! Uczta się kmioty!!!!!

 • Gość:

  Oceniono 50 razy 44

  Jak można ocenić budynek po 2-3 zdjęciach? A co z funkcją?

 • pata.m

  Oceniono 127 razy 39

  Piękne są te domy. Niestety, niewiele się takich buduje. Większość nowych domów w mojej okolicy jest stylizowana na nowobogackie pałacyki z oszczędnych materiałów. Przed domami nieskazitelny trawnik, ale już przy ulicy pełno papierków, pudełek po fajkach, buteleczek po wódzie. Wszystkie domy są do siebie podobne - białe lub żółte, z czerwonym dachem. Widziałam tylko jeden, który swobodnie mógłby znaleźć się w tym zestawieniu, cudowny projekt jak z książek Isaaca Asimova.

 • Gość: LOLosław

  Oceniono 76 razy 36

  Czytając komentarze,obraz domu dla przeciętnego Polaka jest taki; Nie uznaje stropodachu tylko dach spadzisty,bo płaski kojarzy mu się z Gierkiem. Na dachu powinna być dachówka lub blacha najlepiej koloru czerwonego. W środku powinny być firaneczki, zasłoneczki i od groma dupereli które tworzą tzw. "ciepło domu". I na deser kolumienka lub wieżyczka,aby domek przypominał dworek polski którym nigdy nie będzie,bo nawet wyglądem nie umywa się do prawdziwych konstrukcji dworów Polskich. Jak dla mnie to nie problem,ale niech amatorzy masówek i "ciepłego wnętrza" nie wypowiadają się na temat domów które się wyróżniają swym wyglądem i wnętrzem. Inwestor miał pieniądze i chciał aby miejsce jego zamieszkania było unikatowe. Mógł,zrobił i dziękuję. Po co komentarze,że to bunkier lub więzienie. Nie podoba się to nie głosuj.

 • Gość: redygier

  Oceniono 58 razy 36

  ostatni najfajniejszy, przy tym zwyczajny dosyć

 • Gość: takatam

  Oceniono 50 razy 30

  Dla mnie wszystkie są piękne, chciałabym mieszkać w jednym z takich domów. Szczerze mówiąc, zamieszkałabym i w najbrzydszym "gargamelu", byleby tylko nie było wilgoci i powierzchnia była trochę większa niż 33 m2, :).
  A właścicielom tych domów gratuluję stworzenia pięknego miejsca do życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX