Dom bez schodów
ZERO schodów, ZERO problemu. Zobacz dom jednorodzinny z Wrocławia.



Dom ZERO Schodów, Wrocław, proj. 100% (Przemek Kaczkowski, Ola Targonska)
Właściciele, małżeństwo w średnim wieku, postawili architektom tylko jeden stanowczy wymóg - chcieli, by powstał dom bez schodów, który zapewni im komfortową przestrzeń także wtedy, gdy będą starsi i mniej sprawni.
Dom powstał na płaskim fragmencie podmiejskiego wrocławskiego osiedla w otoczeniu podupadających reliktów poniemieckiej zabudowy i rozmaitymi przejawami współczesnej "twórczości budowlanej". Budynek powstał w taki sposób, by odseparować jego mieszkańców od uciążliwości ruchliwej ulicy i nieatrakcyjnych widoków.

Dom ZERO Schodów, Wrocław, proj. 100% (Przemek Kaczkowski, Ola Targonska)
Centralnym punktem domu jest taras, który wyłożono jasnym terazzo o lekko szorstkiej powierzchni. Taras połączono z ogrodem łagodną rampą z pasami trawy i szarej kostki granitowej.
Duże przeszklenia elewacji zapewniają dobre oświetlenie wnętrz. Zewnętrzne żaluzje chronią przed nadmiernym ich nasłonecznieniem.

Dom ZERO Schodów, Wrocław, proj. 100% (Przemek Kaczkowski, Ola Targonska)
Rzut w kształcie litery "T" odzwierciedla podział domu na funkcje - skrzydło widoczne od strony ulicy mieści wspólne, reprezentacyjne przestrzenie domu. Fasada frontowa zamyka część dzienną od strony ulicy i nie zdradza na pierwszy rzut oka jej funkcji.
Dopiero wejście do przeszklonego przedsionka przez drewniane drzwi przylegające do garażu pozwala zobaczyć drugą, zupełnie odmienną stronę domu. Południowa fasada części dziennej otwiera się na taras i rozległy ogród. Wejście w centralnym punkcie rzutu umożliwia dogodną i dyskretną komunikację do obu skrzydeł domu. Skrzydło "publiczne" przekryte jest pochyłym dachem, kadrującym widok na zieleń i pola na południe od działki. Za ścianą dużego salonu i dwustronnym kominkiem znajduje się domowe kino, ulubiona przestrzeń właściciela domu, zapalonego audiofila, ze ścianami wykończonymi panelami akustycznymi i profilowanym sufitem.
Kuchnia znajduje się przy skrzyżowaniu obu skrzydeł domu, funkcjonalnie i metaforycznie gromadząc jego użytkowników. Między kuchnią a szklaną ścianą prowadzi przejście do części domu, gdzie mieszczą się sypialnie. Trzy pokoje zwrócone są także w stronę tarasu, z oknami pełnej wysokości, ale od przydomowej strefy odpoczynku dzieli je pas wody i wysokiej trawy. Na krańcach rzędu sypialni znajdują się dwie łazienki, a korytarz służący komunikacji w tej części domu doświetlony jest przez świetliki dachowe. Dzięki temu wszystkie przestrzenie użytkowe mają zapewnione światło dzienne.
więcej na www.100-procent.eu
[KRAKÓW] Albrecht Dürer na bulwarze Kurlandzkim
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Nowoczesny dom na brzegu jeziora. Siedlisko wtopione w naturę
Domki Cichosza w Szydłowie. Ambona zamiast nowoczesnej stodoły
Harmonijny projekt. Dom architekta w Młynisku
Najciekawsze domy autorstwa 81.WAW.PL zrealizowane w 2020 roku
RE: BRRRDA HOUSE – dom na Mazurach nawiązujący do domków letniskowych Brda
Dom pod Krosnem Odrzańskim. Nawiązanie do architektury polskiej wsi w niecodziennym układzie przestrzennym