Wyścig o najpiękniejszą uczelnię. Nowe inwestycje dla polskich studentów robią wrażenie![PRZEGLĄD]

Polskie uczelnie inwestują na potęgę. Studenci przeprowadzają się do coraz nowocześniejszych gmachów, mają do dyspozycji nowe biblioteki, multimedialne pracownie i designerskie przestrzenie do spędzania czasu. Wybraliśmy kilkanaście najnowszych inwestycji, których można pozazdrościć. Która z nich wygląda najlepiej?

Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach

Nowa siedziba biblioteki stoi na terenie kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ul. Świętokrzyskiej. Obiekt zaprojektowała Pracownia Projektowa Janusz Pachowski, a jej budowa kosztował około 40 mln zł. Z usług książnicy będą mogli korzystać studenci uniwersytetu, Politechniki Świętokrzyskiej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz wszyscy chętni, którzy założą sobie w niej konto. Przygotowano tu ok. 320 stanowisk do samodzielnej pracy, które wyposażone są w lampki oraz elektryczne gniazdka. Użytkownicy będą mogli oprócz książek wypożyczać... laptopy, oczywiście tylko do pracy na terenie biblioteki.

Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej

Nowy gmach Politechniki Białostockiej oddano do użytku w 2012 r. Jego projekt powstał w pracowni aa_studio. Budynek wyróżnia jego elewacja. Architekci połączyli tutaj surowy, szary kolor z tradycyjnym ludowym motywem wycinanek. Budynek ma kształt litery "U", a jego bryła została symetrycznie podzielona na dwa skrzydła. W środku swoje siedziby znalazły: Biblioteka Główna PB, Szkoła Języków Obcych PB oraz Centrum Kształcenia Zdalnego i Naukowe Centrum Badawczo - Rozwojowe.

Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, proj. aa_studioCentrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, proj. aa_studio

Budynek UW na Powiślu w Warszawie, prok APAKA Kuryłowicz Budynek UW na Powiślu w Warszawie, prok APAKA Kuryłowicz www.apaka.com.pl

Budynek Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej UW, Warszawa

Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu sąsiaduje z Biblioteką Uniwersytecką. Obiekt wizualnie dobrze współgra z bryłą biblioteki, mimo, że powstał kilkanaście lat później i za dużo mniejsze pieniądze. W nowym gmachu uczą się studenci wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej. Budynek zaprojektował zespół na czele z prof. Ewą Kuryłowicz. Architekci mimo finansowych ograniczeń zaprojektowali na jego dachu przestronny taras, z którego można podziwiać panoramę stolicy.

Budynek UW na Powiślu, Warszawa, proj. Kuryłowicz & Associatesfot. Kuryłowicz & Associates

Budynek UW na Powiślu, Warszawa, proj. Kuryłowicz & Associatesfot. Kuryłowicz & Associates

Nowe gmachy ASP w Łodzi Nowe gmachy ASP w Łodzi Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Budowa gmachów ASP rozpoczęła się pod koniec 2010 roku. W nowych budynkach znajdują się dwie uczelniane jednostki: Centrum Promocji Mody i Centrum Nauki i Sztuki. Ich projekt opracowało biuro PAS Projekt Archi Studio. Elewację jednego z budynków zdobią kolorowe płyty, natomiast drugi jest niemal całkowicie czerwony. Dzięki tej inwestycji łódzkie ASP zyskało dużą aulę, salę pokazowo-wystawową, bibliotekę z czytelnią, galerię i przestrzeń magazynową. Wartość obu inwestycji to prawie 80 milionów złotych, z których niemal 65 milionów pokryło unijne dofinansowanie.

25.10.2012 LODZ , AKADEMIA SZTUK PIEKNYCH NOWA SIEDZIBA CENTRUM MODY , ARCHITEKTURA WNETRZA INWESTYCJA BUDOWA . FOT. TOMASZ STANCZAK / AGENCJA GAZETA Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

25.10.2012 LODZ , AKADEMIA SZTUK PIEKNYCH NOWA SIEDZIBA CENTRUM MODY , ARCHITEKTURA WNETRZA INWESTYCJA BUDOWA . FOT. TOMASZ STANCZAK / AGENCJA GAZETA Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

25.10.2012 LODZ , AKADEMIA SZTUK PIEKNYCH NOWA SIEDZIBA CENTRUM MODY , ARCHITEKTURA WNETRZA INWESTYCJA BUDOWA . FOT. TOMASZ STANCZAK / AGENCJA GAZETA Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Najpiękniejsza biblioteka w regionie, czyli Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej obchodzi piąte urodziny </p>
Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej początek świętowania urodzin zaplanowało na godz. 11. W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, m.in.: quizy z nagrodami, zwiedzanie biblioteki, wręczenie nagród laureatom konkursów: '#LubięCinibę' i 'Zostań bibliotekarzem w CINiB-ie na jeden dzień', warsztaty pt. 'Joga akademicka z książką', a także poczęstunek urodzinowym tortem. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!
W poniedziałek można też zwiedzać bibliotekę. Rozpoczyna się ono w Holu Głównym, w następujących godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00. </p>
Budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99. CINiBA to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak architekci zamiast cegły wykorzystali tutaj specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe. Budowa wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego kosztowała ok. 80 mln zł. 
Najpiękniejsza biblioteka w regionie, czyli Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej obchodzi piąte urodziny

Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej początek świętowania urodzin zaplanowało na godz. 11. W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, m.in.: quizy z nagrodami, zwiedzanie biblioteki, wręczenie nagród laureatom konkursów: '#LubięCinibę' i 'Zostań bibliotekarzem w CINiB-ie na jeden dzień', warsztaty pt. 'Joga akademicka z książką', a także poczęstunek urodzinowym tortem. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! W poniedziałek można też zwiedzać bibliotekę. Rozpoczyna się ono w Holu Głównym, w następujących godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00.

Budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99. CINiBA to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak architekci zamiast cegły wykorzystali tutaj specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe. Budowa wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego kosztowała ok. 80 mln zł. HS99

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99 zdobył niedawno zaszczytny tytuł BRYŁY ROKU 2011 za najlepszą architekturę.

CINiBA to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak architekci zamiast cegły wykorzystali tutaj specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe.

Nowy budynek AWF w Poznaniu Nowy budynek AWF w Poznaniu fot. Jarosław Niewiadomski

Budynek dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Nowy budynek poznańskiego AWF zaprojektował architekt Jerzy Gurawski, obiekt stanął tuż obok mocno zaniedbanego budynku AWF, który został zaprojektowany przez architekta Marka Leykama, twórcę m.in. poznańskiego Okrąglaka.

Leykam był dla mnie cudownym drogowskazem. Reszta była samą zabawą! Musiałem tylko rozmieścić w budynku liczne sale wykładowe i dydaktyczne. Nie lubię statycznych brył, więc zaprojektowałem falujący dach z drewnianymi żaluzjami na elewacji, mam słabość do takich tańczących form. Wnętrze holu jest w kolorze pomarańczowym, to przedłużenie bieżni z okolicznego boiska, która dosłownie wpada do budynku. W pozostałych wnętrzach wykorzystałem też kolor zielony, by był to żywy, wesoły obiekt. I jak zawsze, gdy projektuję dla wyższych uczelni, zaproponowałem złośliwie przeszklone ściany dziekanatu. By tamtejsze panie nie mogły się już chować przed studentami, to zawsze doprowadza je do szału! - opowiada architekt Jerzy Gurawski.

Budowa nowego budynku trwała dwa lata i pochłonęła 36 mln zł.

Nowy budynek AWF w Poznaniufot. Jarosław Niewiadomski

Nowy budynek AWF w Poznaniufot. Grażyna Kosmatka

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu

Rozbudowa siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu trwała cztery lata i zakończyła się w 2011 r. Jej projekt powstał w pracowni KKM Kozień Architekci. Po rozbudowie cały obiekt składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi gruntownie zmodernizowany gmach z lat 1969-1972, w którym ulokowano trzy sale teatralne, a w drugim powstało 19 sal dydaktycznych, magazyny i pracownie kostiumów, sale zajęć praktycznych, studio nagraniowe oraz bibliotekę z czytelnią. Na architektonicznej mapie Wrocławia budynek wyróżnia się połyskującą, złotą elewacją, którą tworzy okładzina z płytek, wykonanych ze stopu różnych metali, głównie miedzi i cynku.

Zobaczcie i oceńcie! Oto Nowy budynek Politechniki Rzeszowskiej. Jego kopuła przypominać ma kroplę wody. Zobaczcie i oceńcie! Oto Nowy budynek Politechniki Rzeszowskiej. Jego kopuła przypominać ma kroplę wody. Skanska S.A.

Budynek Politechniki Rzeszowskiej

Nowy budynek Politechniki Rzeszowskiej został oddany do użytku w 2011 r. prace budowlane trwały dwa lata, natomiast projekt wykonało Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego BUDOPOL S.A. W centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym mieszczą się: sale wykładowe, aula, laboratoria komputerowe i naukowo-badawcze, pomieszczenia biurowe oraz biblioteka. Elementem, który najbardziej przykuwa uwagę jest zaokrąglony dach, który przypomina kroplę wody.

Charakterystycznym elementem nowego obiektu jest nieregularny dach, którego kopuła ma przypominać kroplę wody. Skanska S.A.

Specjalistyczne sale wykładowe mogą pomieścić m.in. 200, 170 i 150 osóbSkanska S.A.

Collegium Chemicum Novum w Poznaniu Collegium Chemicum Novum w Poznaniu Fot. Kamil Białas

Collegium Chemicum Novum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gmach Collegium Chemicum Novum powstał w 2012 r. Budynek znajduje się w kampusie Uniwersytetu Adama Mickiewicza na poznańskim Morasku. Jego budowa pochłonęła ponad 100 mln zł. Za projekt odpowiada wyłoniona w konkursie Pracownia Autorska i Biuro Prawne H. J. Buszkiewicz z Poznania. Do dyspozycji studentów oddano specjalistyczne laboratoria naukowo-badawcze, sale wykładowe oraz bibliotekę z czytelnią, która jest gotowa pomieścić nawet 165 tys. woluminów. To tylko pierwsza część inwestycji. Tuż obok wyrośnie drugie skrzydło gmachu, w którym pojawią się kolejne laboratoria oraz gabinety profesorskie.

Collegium Chemicum Novum w Poznaniu

Aula Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku

Nowa aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku powstała przy ulicy Świerkowej. Za projekt gmachu odpowiada pracownia Meteor Architekci we współpracy z zespołem Jana Kabaca i pracowni Arkon. W nowym kompleksie znajdują się dwie aule, mniejsza dla 154 słuchaczy i większa, na 306 osób. Sale te dzieli kotarowa ściana, dlatego można szybko połączyć je w jedną. Aula nadawać się będzie nie tylko do wykładów czy konferencji, ale też np. pokazów teatralnych. Unosząca się amfiteatralnie widownia gwarantuje każdemu z widzów dobry widok na scenę.

09.10.2012 BIALYSTOK , AULA WYDZIALU PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII UWB PRZY ULICY SWIERKOWEJ . FOT . MARCIN ONUFRYJUK / AGENCJA GAZETA Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Uniwersytet w Białymstoku

Wejście do nowego budynku od strony Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Wejście do nowego budynku od strony Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Fot. Krzysztof Koch / Agencja Ga

Wielka inwestycja Uniwersytetu Rzeszowskiego

Nowy budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego to największa inwestycja uczelni ostatnich lat. Konkurs architektoniczny na jego projekt wygrali architekci ze Studia EL. W ogromnym gmachu mieści się teraz kilka uczelnianych jednostek: Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego. W sumie bryła budynku ma aż 51 tys. m kw. By obiekt nie dominował nad otoczeniem architekci cofnęli ostatnie, czwarte piątro w stosunku do pozostałych poziomów.

06.08.2012 RZESZOW , KOMPLEKS NAUKOWO - DYDAKTYCZNY CENTRUM MIKROELEKTRONIKI I NANOTECHNOLOGII UNIWERSYTET RZESZOWSKI , WIDOK Z DZIEDZINCA WEWNETRZNEGO . FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA WYSLANE SLOWA KLUCZOWE: MIKROELEKTRONIKA NANOTECHNOLOGIA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: WYSLANEFot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

06.08.2012 RZESZOW , KOMPLEKS NAUKOWO - DYDAKTYCZNY CENTRUM MIKROELEKTRONIKI I NANOTECHNOLOGII UNIWERSYTET RZESZOWSKI , SKRZYDLO POLNOCNE OBOK NANOTECHNOLOGII , FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA WYSLANE SLOWA KLUCZOWE: MIKROELEKTRONIKA NANOTECHNOLOGIA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: WYSLANEFot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

06.08.2012 RZESZOW , KOMPLEKS NAUKOWO - DYDAKTYCZNY CENTRUM MIKROELEKTRONIKI I NANOTECHNOLOGII UNIWERSYTET RZESZOWSKI , SKRZYDLO POLNOCNE OBOK NANOTECHNOLOGII , FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA WYSLANE SLOWA KLUCZOWE: MIKROELEKTRONIKA NANOTECHNOLOGIA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: WYSLANEFot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Nowy gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych znalazł się między starymi gmachami kampusu Politechniki Warszawskiej. Szklaną bryłę zaprojektowali architekci z pracowni Dedeco. Spokój jej elewacji przełamują nieregularnie rozmieszczone poziome żaluzje, które ograniczają dopływ światła dzięki czemu we wnętrzu łatwiej utrzymać optymalny poziom temperatury. Co ciekawe projektując obiekt architekci uwzględnili rosnące na działce drzewa i jego północną ścianę poprowadzili skośnie do granicy działki zachowując w ten sposób najstarsze okazy.

Budynek nowego wydziału Matematyki i Nauk InformacyjnychFot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych.Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych.Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

Wydział Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu Wydział Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu źródło: Rheinzink Blacharze Jakości

Wydział Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu

Projekt zamiejscowego wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu powstał w Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania. Architekt zaplanował, że część elewacji pokryją specjalne, kwadratowe łuski, które delikatnie odbijają światło i sprawiają, że wystająca część gmachu mieni się w słońcu. Wydział ten kształci studentów na kierunkach pedagogicznych, filologicznych i artystycznych.

Wydział Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszuźródło: Rheinzink Blacharze Jakości

Wydział Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszuźródło: Rheinzink Blacharze Jakości

Nowy budynek ASP we Wrocławiu Nowy budynek ASP we Wrocławiu źródło: HOCHTIEF Polska S.A.

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Przypominający bryłę lodu gmach powstał w Pracowni Architektury Głowacki Tomasza Głowackiego. Budynek, zwany Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, ma spełniać rolę dydaktyczno-warsztatową. W budynku znajduje się 9 laboratoriów oraz 42 pracownie. Nowy obiekt ma siedem kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Na parterze znalazły się pracownie projektowe, studia ceramiki i szkła oraz przestrzenie wystawiennicze. Na wyższych kondygnacjach znajdą się m.in. trzy sale seminaryjne, laboratoria filmowe i fotograficzne oraz pracownie projektowania 3D. Elewacja budynku jest w całości pokryta szkłem. Budynek kosztował 53 mln zł, z czego ponad 38 mln zł to dofinansowanie unijne.

Nowy budynek ASP we Wrocławiuźródło: HOCHTIEF Polska S.A.

Nowy budynek ASP we Wrocławiuźródło: HOCHTIEF Polska S.A.

Więcej o:
Komentarze (73)
Wyścig o najpiękniejszą uczelnię. Nowe inwestycje dla polskich studentów robią wrażenie![PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • Gość: Diverso

  Oceniono 114 razy 112

  Przeszklone ściany w dziekanacie to strzał w 10 :D Jesteśmy wdzięczni :P

 • Gość: qew

  Oceniono 58 razy 54

  oby za poziomem architektury szedł poziom nauczania świadomość studentów, nic tak nie popsuje tego obrazu jak bezmyślni użytkownicy

 • Gość: kaczooshka

  Oceniono 48 razy 36

  Gmach Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu wyglądał jak chata cygana. Wszystko ze złota. Na szczęście po roku cała okładzina spatynowała się i jest brązowo.

 • Gość: arch

  Oceniono 27 razy 21

  Aula w Białymstoku jest piękna!

 • Gość: samba

  Oceniono 29 razy 19

  Muszę przyznać, że Rzeszów daje czasd. Z mojej perspektywy /Wrocław/ wydaje się, że pipidówa a architektura tysiąc razy lepsza niż tutaj.

 • Gość: stop hołocie

  Oceniono 33 razy 15

  I cóż z tego, jak buractwo, które nigdy nie powinno dostać się na studia, będzie właśnie tam "studiowało"?
  Jaki będzie z tego pożytek?
  Kiedyś student to był Ktoś.

 • Gość: pini

  Oceniono 27 razy 15

  dal mnie najlepszy jest
  3. ASP ŁÓDŹ
  2. MATEMATYCZNY W STOLICY
  1. BIAŁYSTOK

 • Gość: Melon

  Oceniono 18 razy 14

  A co z Biblioteką UG w Gdańsku i Gmachem Wydziału Architektonicznego PG w tym samym mieście?

 • Gość: mmk

  Oceniono 16 razy 12

  Iwestuja, bo Unia daje kase. Jest szczodra. Gdyby nie pieniadze z Brukselki, to wciaz bylby gleboki PRL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX