Domy jednorodzinne w Polsce. Wybraliście ten najładniejszy [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Polacy mieszkają coraz ładniej. Oto 10 nowych i naszym zdaniem najciekawszych domów w Polsce. Zakończył się plebiscyt, w którym mogliście wybrać swojego faworyta. Który z nich okazał się najlepszy? Oto wyniki głosowania!
Dom w Lublińcu 2 Dom w Lublińcu 2 fot. Bartłomiej Osiński

10 miejsce: Dom jak czarny głaz, Lubliniec, 196 głosów

Ten niezwykły dom stanął w gęsto zabudowanej dzielnicy domów jednorodzinnych. Budynek niemal z każdej strony sąsiaduje z innym domem. Architekci z pracowni DYRDA FIKUS ARCHITEKCI zaprojektowali go tak, aby był on zamknięty od strony ulicy i otwarty na zachodni ogród. Dom powstał na planie zbliżonym do kwadratu. Architekci przykryli go dachem namiotowym, z wierzchołkiem skierowanym w stronę ogrodu i ściętym szczytem, w którym zamontowano ogromny świetlik. Przestrzeń wewnętrzną ukształtowano wokół centralnie umieszczonej klatki schodowej.

Na parterze znalazł się duży salon, hol, pomieszczenie techniczne, mała toaleta i garaż. Wysokość pokoju dziennego to prawie osiem metrów. Został on mocno przeszklony i otwarty na ogród. Piętro budynku zajmuje sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz strefa dla dziecka. Swój monolityczny charakter budynek zyskał dzięki pozbawieniu go gzymsów i rynien.

Dom w Lublińcu 2fot. Bartłomiej Osiński

Dom w Lublińcu 2fot. Bartłomiej Osiński

Trzeci Dom od Słońca w Łodzi Trzeci Dom od Słońca w Łodzi źródło: Le 2 Workshop

9 miejsce: Dom dla oszczędnych, Łódź, 257 głosów

Skromny, parterowy budynek zlokalizowany został na niewielkiej działce o kształcie prostokąta w okolicach Rudzkiej Góry w Łodzi. Zaprojektowali go architekci pracowni Le 2 Workshop. Główne wejście do budynku zlokalizowano na środku jego planu.

Wewnątrz pomieszczenia zostały rozmieszczone tak, aby dać domownikom jak najwięcej prywatności. Centralną częścią budynku jest podwyższona przestrzeń salonu i kuchni. Z niej można dostać się do stref nocnych rodziców oraz dzieci. Przy salonie powstało dodatkowe pomieszczenie służące rozrywce mieszkańców. Architekci nadali budynkowi prostą formę. Podzielona ona została na dwie części: białą i czarną. Kamień frontowej elewacji przechodzi przez wnętrze domu i wychodzi na część ogrodową. Monotonię białej elewacji przełamano umieszczając w ścianach liczne okna, dzięki którym do wnętrza dociera dużo naturalnego światła.

Trzeci Dom od Słońca w Łodziźródło: Le 2 Workshop

Trzeci Dom od Słońca w Łodziźródło: Le 2 Workshop

Lepsza Kostka w Poznaniu Lepsza Kostka w Poznaniu fot. Agnieszka Liguz | www.re-arch.pl

8 miejsce: Metamorfoza kostki, Poznań, 301 głosów

Dom kostka stoi w Poznaniu. Budynek powstał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku i przez długi czas był pustostanem. Niszczejący budynek był już spisany na straty, jednak przeprowadzona analiza konstrukcyjno-budowlana wykazała, że elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie i dom można ocalić przed zburzeniem. Projekt jego przebudowy powstał w pracowni PL+ Paweł Litwinowicz.

Projekt zakładał uporządkowanie wewnętrznej i zewnętrznej przestrzeni budynku. Od strony ulicy zlokalizowano kolejno: kuchnię, jadalnię oraz salon z bezpośrednim wyjściem na taras. Od salonu oddziela go przesuwana ściana, która w razie potrzeby umożliwia powiększenie powierzchni pokoju dziennego o dodatkowe 12 m kw. Gruntownie wyremontowano też dwie łazienki, które znajdują się na parterze i piętrze. Budynek wygląda skromnie i elegancko. Elewację wykonano z dwóch kontrastujących kolorów. Dominującą szarość przełamano bielą, która znalazła się we wnękach i ramach okien oraz drzwi.

Lepsza Kostka w Poznaniufot. Agnieszka Liguz | www.re-arch.pl

Lepsza Kostka w Poznaniufot. Agnieszka Liguz | www.re-arch.pl

Dom architektów w Parku Klecińskim we Wrocławiu Dom architektów w Parku Klecińskim we Wrocławiu fot. Jarosław Ceborski www.jaroslawceborski.com

7 miejsce: Dom architektów, Wrocław, 313 głosów

Duet architektów: Dorota Szlachcic i Mariusz Szlachcic z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa zaprojektowali dom własny znajdujący się w sąsiedztwie Parku Klecińskiego, w południowej części Wrocławia. Istotną kwestią była lokalizacja budynku. Prosta bryła domu jest wynikiem poszukiwań jak najlepszego widoku na rosnące w pobliskim parku drzewa - stąd też forma prostopadłościanu z wysuniętymi szklanymi szufladami. Ponadto, chcąc uzyskać większą powierzchnię użytkową, architekci zdecydowali się na zwiększenie liczby kondygnacji do trzech.

Elewacja budynku jest stonowana. Zewnętrzne ściany ozdobiono blachą miedzianą chemicznie patynowaną i drewnem. W środku wydzielono trzy strefy: gospodarczą, dzienną i nocną. Strefy przecięte zostały jednobiegową klatką schodową, której ściany wykonano z betonu. Co ciekawe jeden z tarasów został zaprojektowany tak, by wpisać się w rosnące na działce drzewo, które przez specjalny otwór przenika do wnętrza i staje się jego integralną częścią.

Dom architektów w Parku Klecińskim we Wrocławiufot. Jarosław Ceborski www.jaroslawceborski.com

Dom architektów w Parku Klecińskim we Wrocławiufot. Jarosław Ceborski www.jaroslawceborski.com

DOMO DOM z Krakowa DOMO DOM z Krakowa fot. Tomasz Zakrzewski

6 miejsce: Dom dla jednej osoby, Kraków, 525 głosów

Budynek stoi w Krakowie przy ul. Zakamycze. Zaprojektował go zespół architektów z pracowni Architekt Tadeusz Lemański. Jego powierzchnia to 40 m kw., dodatkowo powierzchnia garażu to 22 m kw. W środku architekci zmieścili wszystkie niezbędne funkcje. Znalazły się tam: salon, kuchnia, sypialnia i łazienka. Pokój dzienny z aneksem kuchennym zaplanowano na parterze. Jedna z jego ścian ma duże przeszklenie, przez które można się dostać na taras i do ogrodu. Sypialnię umieszczono na poddaszu, pod którym znalazł się garaż.

Niesamowity wygląd dachu wynika z warunków zabudowy i jest najbardziej charakterystyczną częścią budynku. Jego kształt zdaje się dyktować wygląd wewnętrznych pomieszczeń. Ściany i stropy zaprojektowano jako monolityczne powierzchnie żelbetowe. Tak wykonaną konstrukcję ocieplono i wykończono materiałem elewacyjnym: kamieniem i blachą tytanowo-cynkową.

DOMO DOM z Krakowafot. Tomasz Zakrzewski

DOMO DOM z Krakowafot. Tomasz Zakrzewski

Dom na Jurze Dom na Jurze fot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

5 miejsce: Dom ozdobiony wapieniem, okolice Zawiercia, 608 głosów

Budynek powstał na działce położonej pod Zawierciem. Projektując go architekci z pracowni kropka studio małgorzata łapaj & kuba kowalczyk chcieli, aby budynek swym wyglądem nawiązywał do krajobrazu i zabytków regionu - bryły kamiennego kościoła, ruiny zamków w Morsku i Ogrodzieńcu oraz rozsianych po okolicy ostańców skalnych. Dom składa się z dwóch głównych części - strefy mieszkalnej oraz garażu, który ma dwa stanowiska. Obie części połączone są za pomocą ażurowego, drewnianego łącznika, który wizualnie spina budynek w całość.

Prosta bryła z dwuspadowym dachem wykończona została koszami gabionowymi, które wypełnione zostały lokalnym wapieniem. Dzięki takiemu zabiegowi architektom udało się wtopić budynek w krajobraz. By przełamać jednolite, wapienne wykończenie część budynku ozdobiono drewnianymi listwami. Na parterze domu znalazł się salon z otwartą kuchnią oraz główna sypialnia z łazienką. Na poddaszu zlokalizowano dwie sypialnie i mniejszą łazienkę. Najbardziej charakterystyczną częścią jest jednak otwarta na pełną wysokość strefa dzienna z dużym, sześciometrowym przeszkleniem wychodzącym na ogród.

Dom na Jurzefot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Dom na Jurzefot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Dom dwie stodoły w Tychach Dom dwie stodoły w Tychach fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

4 miejsce: Dom dwie stodoły, Tychy, 1344 głosy

Nowoczesny budynek został zaprojektowany przez architektów z pracowni RS+ dla rodziny, która chciała, aby dom otwierał się na ogród, w którym w pogodne dni można spędzać jak najwięcej czasu. Bryła budynku jest więc wynikiem odpowiedniego podziału na dwie różniące się materiałowo i funkcjonalnie części oraz zapisów warunków zabudowy, które narzuciły geometrię dachu i maksymalną wysokość. Zastosowanie trwałych materiałów oraz zrezygnowanie z okapów i rynien nadało budynkowi nowoczesną i minimalistyczną formę.

W pierwszej części skierowanej na południe umieszczono całą strefę dzienną, zaś w drugiej ulokowano strefę funkcjonalną budynku. Dodatkowo architekci przesunęli obie części względem siebie, aby stworzyć prywatny taras z dostępem bezpośrednio z sypialni. Dzięki temu zabiegowi do głównej sypialni nie docierają bezpośrednie promienie słoneczne w godzinach popołudniowych, przez co pomieszczenie pozostaje chłodniejsza nawet w upalny dzień.

Dom dwie stodoły w Tychachfot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

Dom dwie stodoły w Tychachfot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

GG House w Krakowie GG House w Krakowie fot. Tomasz Zakrzewski

3 miejsce: Dom na skarpie, Kraków, 1881 głosów

Przed architektami z pracowni Architekt Lemanski postawiono trudne zadanie zaprojektowania domu na działce o dość nietypowym kształcie. Różnica wzniesień między zjazdem z drogi, a małym tarasem na którym postawiono dom wynosi 12 metrów. Zaproponowano więc strefę parkingu i wjazdu do garażu na poziomie drogi dojazdowej, a sam dom, wzniesiony został na czterech smukłych, liczących prawie 10 metrów wysokości kolumnach. Wygodny dostęp do wnętrza zapewniają schody oraz panoramiczna winda, z której rozciąga się widok na zakole Wisły, a przy dobrej pogodzie dostrzec można masyw Babiej Góry.

Ze względu na określone warunki zabudowy architekci musieli zaprojektować dom wykorzystując naturalne materiały oraz zastosować dwuspadowy dach o stromym nachyleniu. W ten sposób powstała prosta bryła, bez okapów z przeszkloną elewacją od południa i tarasami, które powstały poprzez wsunięcie elewacji na 3 metry wgłąb budynku.

GG House w Krakowiefot. Tomasz Zakrzewski

GG House w Krakowiefot. Tomasz Zakrzewski

NEMO house NEMO house fot. Paweł Ulatowski (źródło: Mobius Architekci)

2 miejsce: Rodzinna willa na Mazurach, 2486 głosów

Przy projektowaniu tego domu architekci z pracowni Mobius Architekci Przemek Olczyk wykorzystali potencjał działki położonej w malowniczym krajobrazie mazurskich jezior. Bryła budynku podporządkowana została panoramie widokowej na pobliskie jezioro. W sumie długość domu to 50 m. To właśnie po stronie plaży umieszczono niemal wszystkie pomieszczenia i zastosowano ogromne przeszklenia, by te kadrowały jak najlepsze widoki.

NEMO house powstał na lekko nachylonym terenie. Z poziomu ulicy do jego wnętrza prowadzi ciąg stopni. Dodatkowo budynek od strony jeziora zdaje się być lekko zawieszony nad ziemią. Znajduje się tam część dzienna, która ma być głównym miejscem do relaksu. Sąsiaduje ona z tarasem, z którego doskonale widać jezioro.

NEMO house

fot. Paweł Ulatowski (źródło: Mobius Architekci)

NEMO housefot. Paweł Ulatowski (źródło: Mobius Architekci)

Jednorodzinny dom pod Wrocławiem Jednorodzinny dom pod Wrocławiem źródło: Iwona Fabrowicz

1 MIEJSCE: Nowoczesny katalogowiec, Smolec pod Wrocławiem, 3680 głosów

Dom w niewielkim Smolcu pod Wrocławiem zaprojektowała architektka Iwona Fabrowicz z pracowni Lipińscy Domy, specjalizującej się w gotowych projektach domów jednorodzinnych. Głównym życzeniem inwestora było, aby budynek w maksymalnym stopniu zapewniał poczucie prywatności mieszkańców. Uzyskano to poprzez zastosowanie niewielkich okien od części frontowej. Niestandardowy, czarny dach z obu stron schodzi aż do podłoża, co dodatkowo wzmacnia poczucie intymności.

Na parterze budynku znalazł się przestronny salon, w którym dominuje biel. Salon połączono z otwartą kuchnią. W tej części domu znalazła się też spiżarnia, pokój spa oraz garaż, który w razie potrzeby może zostać zmieniony w salę taneczną. Na piętrze, poza sypialniami domowników, udało się zmieścić garderobę, dwie łazienki oraz schowek.

Salonźródło: Iwona Fabrowicz

Jednorodzinny dom pod Wrocławiemźródło: Iwona Fabrowicz

Więcej o:
Komentarze (266)
Domy jednorodzinne w Polsce. Wybraliście ten najładniejszy [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Zaloguj się
 • ewa8a

  Oceniono 463 razy 233

  Wszystkie jak z koszmarnego snu. Czy nie szkoda mazurskiego krajobrazu dla takich dzieł jak ,,rodzinna willa na Mazurach'', będąca połączeniem Lidla z salonem meblowym ?

 • strusi_ogon

  Oceniono 469 razy 211

  Jestem cholernie ciekaw, jak każdy z nich będzie wyglądał za 20-30 lat. Bo że prawie wszystkie brzydko się zestarzeją - to akurat jasne i oczywiste.

  Daleki jestem od promowania estetyki dworku, ale tak banalnych, zdehumanizowanych brył jak większość tych obiektów, nie ma za co chwalić. Dom obity blachą łącznie z elewacją w pierwszej kolejności kojarzy się obserwatorowi z puszką po konserwach, dopiero w drugiej z obiektem mieszkalnym.

 • Gość: xr4ti

  Oceniono 243 razy 141

  Dlaczego do tego konkursu zostały wystawione wyłącznie koszmarki dorobkiewiczów, którzy wychowali się na wsi, wyjechali za chlebkiem do miasta, porobili kariery i postanowili wrócić na wieś, odcinając się zupełnie od wiejskich korzeni. No bo jak inaczej zinterpretować stawianie przeszklonego hangaru lotniczego, czarnej trumny, biurowca mieszkalnego albo mini zakładu karnego, gdzie brakuje tylko zasieków i wieżyczek strzelniczych? Jak zinterpretować zamiłowanie do lodowatych, sterylnych wnętrz gdzie nie ma ani jednej pamiątki rodzinnej, tylko dekoracje w stylu oprawionego w ramki jakiegoś korpokrawiaciarskiego motto? Tu nie trzeba się zastanawiać który z tych koszmarków jest naładniejszy, tylko trzeba wysłać buldożery żeby zrównały z ziemią te wszystkie szpetne nowoczesne pokractwa.

 • anuszka_ha3.agh.edu.pl

  Oceniono 252 razy 120

  Wszystkie są okropne, niedopasowane do krajobrazu. Niefunkcjonalne. Upadek polskiej architektury. Zaprawdę powiadam wam, kiedyś nieszczęsne dworki z kolumienkami będą figurowały w podręcznikach jako klasyka architektury *ludowej*, i z niej czerpać się będzie inspiracje, żeby budować bardziej wysmakowane rzeczy - jak kiedyś było ze stylem zakopiańskim. Natomiast te wysilone kloce pójdą w zapomnienie.

 • golass

  Oceniono 158 razy 116

  Polska ciagle szuka swojego stylu w architekturze. z zewnatrz te brylki jakos tam sa estetyczne, wnetrza chlodne i zupelnie od czapy (kto ogrzeje te "gotyckie" sklepienia). Dobre projekty wynikaja z potrzeb i naturalnych uwarunkowan, a nie z trendow ad hoc zaaplikowanych w polskie koloryty lokalne. dworki i kolumny to koszmarki, ale - niewykluczone - dobry punkt wyjscia dla opracowania estetycznych, funkcjonalnych polskich rozwiazan.

 • emilya5

  Oceniono 139 razy 107

  Chciałabym w końcu zobaczyć dobrze zaprojektowany dom osadzony w przestrzeni w której powstaje, a nie taki kloc postawiony od czapy. Równie dobrze mógłby stać każdy z nich w każdym miejscu na ziemi. Ani jeden dom nie wpisuje się w otoczenie, w którym powstał i ani jeden nie ma przemyślanej koncepcji ogrodu. Wszędzie trawniki i pustka. Wnętrza też wszystkie takie same. Nudne, nieciekawe, katalogowe. Zupełnie pozbawione indywidualności mieszkańców.

 • Gość: mm

  Oceniono 175 razy 103

  we wszystkich przypadkach,bez wyjątku klasyczny przykład przerostu formy nad treścią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX