Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania

20.03.2017 13:59
Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie - wybrana Makabryłą Roku 2016

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie - wybrana Makabryłą Roku 2016 mat. redakcyjne

W tym roku głosowanie w plebiscycie na Makabryłę Roku zdominowała rywalizacja dwóch obiektów: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu. Niegdyś architektura sakralna wyznaczała najwyższe standardy oraz stawała się polem dla nowatorskich rozwiązań. Wystarczy wspomnieć chociażby XV-wieczną konstrukcję kopuły w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Dzisiaj niestety coraz częściej obserwujemy przerost formy nad treścią, przeskalowanie i niedopasowanie kościołów do kontekstu miejsca, w którym są wznoszone. Za te grzechy nagrodziliście w głosowaniu Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. W tegorocznym plebiscycie oddaliście blisko 15 tysięcy głosów.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (195)
Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania
Zaloguj się
 • Gość: romek

  Oceniono 241 razy 221

  Dla mnie kościół Rydzyka jest jednak duzo gorszy. Ale o zwycięstwie ŚO decyduje chyba stosunek oczekiwań, dwustuletnia historia projektu i ranga budynku do ostatecznego rezultatu. ŚO świetnie odzwieciedla polski Kościół jako instytucję – wyniosłą, daleką od człowieka, niedopasowaną, chętną by pouczać i grozić palcem, nieodnajdującą się we współczesnym kontekście.

 • Gość: wierny

  Oceniono 238 razy 210

  ŚO to pierwszy Polski Projekt Kosmiczny. Zobaczycie. W końcu kopuła się otworzy i wystartuje rakieta z księżmi na księżyc. Modlę się o to codziennie.

 • langston

  Oceniono 177 razy 173

  Proponuję przy każdej MakaBryle podawać imię i nazwisko architekta oraz imie i nazwisko osoby odpowiedzialnej za pozwolenie na budowę. Może to pomoże?

 • Gość: PAWELGAWEL)

  Oceniono 145 razy 105

  ..WYCISKARKA DO CYTRUSÓW I GŁUPOTY KATOLIKÓW..NIESTETY SAMA GŁUPOTA)))POMNIK CIEMNOGRODU POLSKIEGO!!!

 • acototak

  Oceniono 110 razy 100

  Skąd oni wezmą takie wielkie cytryny?

 • Gość: Iv

  Oceniono 99 razy 85

  Świątynia Opatrzności Bożej - to kolejny symbol pychy, buty i pogardy ...

 • Gość: WuWak

  Oceniono 75 razy 67

  Problem z Manhattan Place polega na tym, ze w ogolr nie powinno go tam byc. Mieszkam niedaleko, i prosze mi wierzyc - budynek doslownie zabral swiatlo i powietrze sasiednim blokom.

 • inder

  Oceniono 78 razy 58

  Smutne jest to, że od wyglądu na zewnętrznego nowych kościołów dużo bardziej makabryczne są treści wygłaszane w ich wnętrzach - słowo diabła, zamiast Słowa Bożego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły