Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania

red
20.03.2017 13:59
A A A
Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie - wybrana Makabryłą Roku 2016

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie - wybrana Makabryłą Roku 2016 (mat. redakcyjne)

W tym roku głosowanie w plebiscycie na Makabryłę Roku zdominowała rywalizacja dwóch obiektów: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu. Niegdyś architektura sakralna wyznaczała najwyższe standardy oraz stawała się polem dla nowatorskich rozwiązań. Wystarczy wspomnieć chociażby XV-wieczną konstrukcję kopuły w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Dzisiaj niestety coraz częściej obserwujemy przerost formy nad treścią, przeskalowanie i niedopasowanie kościołów do kontekstu miejsca, w którym są wznoszone. Za te grzechy nagrodziliście w głosowaniu Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. W tegorocznym plebiscycie oddaliście blisko 15 tysięcy głosów.
ZOBACZ MAKABRYŁY 2016 (10)

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (195)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: romek

  Oceniono 237 razy 217

  Dla mnie kościół Rydzyka jest jednak duzo gorszy. Ale o zwycięstwie ŚO decyduje chyba stosunek oczekiwań, dwustuletnia historia projektu i ranga budynku do ostatecznego rezultatu. ŚO świetnie odzwieciedla polski Kościół jako instytucję – wyniosłą, daleką od człowieka, niedopasowaną, chętną by pouczać i grozić palcem, nieodnajdującą się we współczesnym kontekście.

 • avatar

  Gość: wierny

  Oceniono 232 razy 204

  ŚO to pierwszy Polski Projekt Kosmiczny. Zobaczycie. W końcu kopuła się otworzy i wystartuje rakieta z księżmi na księżyc. Modlę się o to codziennie.

 • avatar

  langston

  Oceniono 173 razy 169

  Proponuję przy każdej MakaBryle podawać imię i nazwisko architekta oraz imie i nazwisko osoby odpowiedzialnej za pozwolenie na budowę. Może to pomoże?

 • avatar

  Gość: PAWELGAWEL)

  Oceniono 143 razy 105

  ..WYCISKARKA DO CYTRUSÓW I GŁUPOTY KATOLIKÓW..NIESTETY SAMA GŁUPOTA)))POMNIK CIEMNOGRODU POLSKIEGO!!!

 • avatar

  acototak

  Oceniono 104 razy 94

  Skąd oni wezmą takie wielkie cytryny?

 • avatar

  Gość: Iv

  Oceniono 98 razy 84

  Świątynia Opatrzności Bożej - to kolejny symbol pychy, buty i pogardy ...

 • avatar

  Gość: WuWak

  Oceniono 73 razy 65

  Problem z Manhattan Place polega na tym, ze w ogolr nie powinno go tam byc. Mieszkam niedaleko, i prosze mi wierzyc - budynek doslownie zabral swiatlo i powietrze sasiednim blokom.

 • avatar

  inder

  Oceniono 77 razy 57

  Smutne jest to, że od wyglądu na zewnętrznego nowych kościołów dużo bardziej makabryczne są treści wygłaszane w ich wnętrzach - słowo diabła, zamiast Słowa Bożego...

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX