[WROCŁAW] Kamienica w szponach Makabryły

Zabytkowa kamienica z końca XIX wieku znajdująca się na rogu ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego zyskała właśnie szarą, dwupiętrową nadbudowę, która otoczyła strzelistą wieżyczkę podkreślającą narożnik. To kolejna kontrowersyjna modernizacja zabytku z Wrocławia, czyżby Europejska Stolica Kultury 2016 chciała też zostać stolicą Makabrył?

Modernizacja zabytkowych obiektów to jeden z trudniejszych tematów projektowych, a efekty często wzbudzają liczne kontrowersje i uwagi. Jak nie kopiując historycznych rozwiązań stworzyć harmonijną całość? Jak sprawić, by nowa forma nie przytłoczyła historycznej tkanki tylko podkreśliła jej walory?

Wrocławski przykład z pewnością pokazuje jak tego nie robić. Na dachu ceglanej kamienicy stanęła duża i masywna ciemnoszara bryła która zdaje się przygniatać lekką ceglaną elewację z pionowymi pasami cegieł przypominającymi ciągnące się przez kilka kondygnacji arkady. Jakby tego było mało, kamienica z narożnika ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego w swoim narożniku miała wieżyczkę z ozdobnym hełmem, która stanowiła lokalną dominantę estetyczną. Wieżyczka została jednak dookoła obudowana i dziś wygląda trochę jak w klatce. To raczej kwiatek doczepiony do kożucha, który zupełnie stracił sens.

Na elewacji nad kondygnacją parteru pojawiają się też już reklamy sklepów, które mocnymi kolorami i długością na całą elewację zdają się dominować nad samym obiektem.

Ale jeśli już mowa o estetyce to dlaczego na taką nadbudowę pozwolił konserwator zabytków? Odpowiedź niestety nie napawa optymizmem. po kontrowersyjnej modernizacji Zaułka Solnego, który po remoncie nazywany jest bramą cmentarną, to kolejna decyzja wrocławskiej konserwator zabytków Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.

Pytania o nadbudowę zbywa mówiąc, że wszystko jest zgodne z przepisami, zaś w kwestiach estetycznych nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy nadbudowa jest zgodna z zabytkowym charakterem starego miasta. Wydaje się tymczasem, że właśnie na tym powinna polegać rola konserwatora, który powinien opiniować projekt nie tylko w kwestii zgodności z przepisami, ale także w kwestiach estetycznych.

W konkursie na MAKABRYŁĘ 2015 "wyremontowany" Zaułek Solny zajął III miejsce. czyżby Wrocław podjął rękawicę i uznał, że trzecie miejsce w konkursie na najgorszy polski budynek to za mało? Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami na temat budynku i wrocławskiej sytuacji.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o nadbudowie czytaj też na wroclaw.wyborcza.pl.

 

Więcej o:
Komentarze (40)
[WROCŁAW] Kamienica w szponach Makabryły
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: klaps

  Oceniono 59 razy 57

  Konserwatorka z Wrocławia chyba żywi się łapówami - wtopa za wtopą.

 • Gość: Esteta

  Oceniono 44 razy 42

  Sytuacja we Wrocławiu jest na prawdę dramatyczna. Obecnie w planach jest m.in. wyburzenie zabytkowego, pięknego, położonego nad samą rzeką elewatora zbożowego. Regularnie coś podobnego jest brane na cel. Co przetrwa, to z takim monstrualnym wrzodem, jak ta biedna kamienica. Zobaczywszy tę "renowację" na żywo zbierałem szczękę z ziemi, zdjęcia nie oddają skali szkód. Szczerze mówiąc, to mam nadzieję, że w tym mieście nic już się nie będzie działo do momentu ustąpienia prezydenta, tfu, króla Dutkiewicza i jego dworzan. Problem polega na tym, że pani Katarzyna "nie wiem co to estetyka" Hawrylak jest pracownicą Rafała, a on jej nie odwoła, skoro ta doskonale wpisuje się w politykę radykalnych ustępstw wobec inwestorów. Nie można ich przecież przepłoszyć, skoro do sfinansowania za 9 - cyfrową sumę są zawody w plażową piłkę ręczną itp. Ci ludzie nie wypełniają swoich ustawowych obowiązków, a za te zaniedbania żyją na koszt Wrocławian, którym z każdą decyzją uprzykrza się życie. Pomocy!

 • Gość: Mateusz

  Oceniono 48 razy 40

  Całe to OVO też jest doczepione do pięknego ceglanego budynku i pasuje tam jak pięść do oka.
  To jest smutne, bo goście zza granicy śmieją się z nas. Z opisanym przez Was budynkiem nie da się już nic zrobić, inwestor nie rozbierze nadbudowy. Ale ta Pani powinna stracić posadę bo psuje coś czego powinna być strażniczką.

 • Gość: Agrafka

  Oceniono 25 razy 23

  Sarkofag elektrowni Czarnobylskiej?

 • Gość: gorszy sort

  Oceniono 20 razy 18

  Jesteście pewni, że projektował to architekt? (Podkreślam: "projektował", nie mylić z "przybijał piecząteczki")

 • Gość: mark

  Oceniono 13 razy 13

  Chciałbym znać nazwisko autora tej przebudowy. Należy upublicznić autora. Skoro się nie wstydzi swojej pracy niech bedzie znany.

 • Gość: joa

  Oceniono 19 razy 11

  Zawsze mnie dziwi, dlaczego nie kopiować historycznych rozwiązań? w środku mogłoby być nowocześnie, a z zewnątrz by nie raziło. Architektura podoba mi się tylko do lat 30 ubiegłego wieku, potem już jest gorzej i gorzej, wszędzie szklane prostokąty, na których wykończeniu mocno przyoszczędzono.

 • Gość: APEL O POMOC

  Oceniono 10 razy 10

  My zwykli Wrocławianie prosimy o interwencje najwyższych władz państwowych w sprawie dewastacji naszego miasta. Lista hańby, którą firmuje Pani Konserwator Hawrylak-Brzezowska i cała ekipa prezydenta Dudkiewicza w kontekście przebudów, wyburzeń itd jest znacznie, ale to znacznie większa, jest po prostu porażająca. Te dwa przykłady z artykułu to zaledwie wstęp do tego jakie szkody Wrocław i jego mieszkańcy ponieśli z tytułu działalności tandemu Hawrylak- Brzezowska - Dudkiewicz. Ci ludzie za nic mają tradycje miasta, robią wszystko pod inwestora, żeby sfinansować absurdalne inwestycje miejskie. To jest prawdziwy dramat tego miasta - gigantomania, megalomania, za którą muszą płacić najwyższą cenę Bogu ducha winne unikatowe obiekty historyczne, zabytki i my mieszkańcy. Nie lepiej jest nawet, jak inwestor chce coś zrobić wartościowego. Kolejny skandal szykuje się na Ostrowie Tumskim, gdzie w miejscu o ponad tysiącletniej tradycji, Pani konserwator wraz z Panem architektem uparli się, że odbudowany Alumnat będzie miał na dachu białą dachówkę, choć przed wojną była czerwona. Wygląda to kuriozalnie, bo na Ostrowie 98 proc. budowli ma na dachu czerwoną dachówkę. Żadna nie ma białego dachu. Katedra została przez to zasłonięta i odechciewa się na Ostrów patrzeć. Biała dach wali prosto w oczy. Jedna z najlepszych panoram w całej Polsce została właśnie zdewastowana. Jest to silna konkurencja do domu towarowego z Waszego artykułu w kontekście Makabryły. W tym przypadku jednak wyszła straszna niekompetencja Pani konserwator. Ludzie z całej Polski, prosimy, pomóżcie nam wrocławianom chronić nasze dziedzictwo, bo ludzie, którzy w naszym mieście zostali do tego powołani są tego dziedzictwa największymi wrogami. Nie zostawiajcie nas z tym problemem samych.

 • Marcin Wójcik

  Oceniono 6 razy 6

  To była moja inspiracja podczas pobytu we Wiedniu i stworzyłem album pt. "Nadbudówki kamienic we Wiedniu - jak to się powinno robić": Niestety nie mogę tutaj umieścić linku więc zapraszam na mój profil fb do zdjęć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX