Falowiec Gdańsk - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce
Gdańsk to turystyczne i bogate architektonicznie miasto z licznymi zabytkami, plażami i kościołami. To kurort nadmorski, który jest częścią Trójmiasta, do którego należą również Sopot i Gdynia. Oprócz niezwykłych zabytków oraz wspaniałych miejsc turystycznych warto w Gdańsku zobaczyć najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce i Europie.

Czym są Falowce?
Falowiec to właściwie ogólna nazwa nadana blokom mieszkalnym, budowanym w Polsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Budowa najwyższego budynku mieszkalnego trwała trzy lata. Ze względu na nietypowy projekt tych bloków mieszkalnych, nazwano je Falowcami, ponieważ mieszkania falują z bloku na blok. Tego typu budynki istnieją też w innych polskich miastach, Gdańsk posiada osiem tego typu budynków. Najsłynniejszy z nich znajduje się przy ulicy obrońców wybrzeża w gdańskiej dzielnicy przymorze. To 11-kondygnacyjny budynek, rozciągający się na 860 m długości. Dłuższy od niego w Europie jest słynny Karl Marx Hof w Wiedniu.
Na gdańskim osiedlu przymorze wielkie jest jeszcze 7 Falowców. Kolejne znajdują się w rejonie Nowego Portu od strony morza i mają różną długość. Gdańskie falowce zostały zaprojektowane przez architektów Tadeusza Różańskiego, Danutę Olendzką i Janusza Moreka. Budynek powstawał w latach 1970 – 1973. Na niecałym kilometrze długości mieszka około 6000 zameldowanych lokatorów. Budynek ma 11 pięter, 16 wejść (4 sekcje po 4 wejścia i około 110 mieszkań w każdym wejściu).

Jak dojechać do budynku?
Falowiec to typowy miejski blok mieszkalny. Ten ogromny budynek z 11 piętrami, podzielony jest na cztery gotowe segmenty wieżowca. Na czterech głównych klatkach schodowych znajduje się po 110 mieszkań. Budynek cechuje się dużą liczbą mieszkań. Razem jest ich 1792.
Falowiec ze względu na swoją długość wymaga trzech oddzielnych przystanków autobusowych. Jest tak imponujący, że pojawił się w piątym odcinku Amazing Race (sezon 23). Jest to najdłuższy budynek w Polsce i uważany za największy budynek mieszkalny w Europie.
Będąc blokiem mieszkalnym falowiec, nie jest to typowym obiektem turystycznym. Nie ma tu muzeum, opłaty za wstęp ani przewodnika. Są ludzie, którzy mają własne mieszkania. Jednak łatwo się do niego dostać. Do Falowca można dojechać na trzy sposoby.
• Od strony galerii. Wsiądź w lokalną kolejkę SKM z Gdańska Głównego do Gdańska Oliwy, a następnie idź w kierunku morza ulicą Generała Bora-Komorowskiego, aż zobaczysz Galerię Przymorze, za którą znajduje się Falowiec.
• Wsiądź w lokalny tramwaj nr 2 lub 8. Oba kursują przez Przymorze i zatrzymują się w pobliżu Obrońców Wybrzeża, gdzie znajduje się Falowiec.
• Przez Przymorze kursują autobusy komunikacji miejskiej nr 127, 139, 148, 149, 199 i 315. Wypatruj przystanków na lub w pobliżu Obrońców Wybrzeża.
Dokładny adres tego słynnego Falowca to ul. Obrońców Wybrzeża, Przymorze, 80-001 Gdańsk.

Falowiec dziś
Pierwotnie budynek pełniły wyłącznie funkcję mieszkalną. Falowce to budynki typu galeryjnego z charakterystycznym układem mieszkań. Znajdują się one na jednym korytarzu. Drzwi mieszkań wychodzą na korytarz otwarty na ulicę na całym odcinku, który jest fragmentarycznie przeszklony. Początkowo galerie przechodziły od strony balkonów przez cały budynek, ale potem zostały podzielone na sekcje. Balkony mieszkań wyglądają jak ciągła siatka na elewację dziedzińca budynku, którą architekci specjalnie zwrócili na południe. Tam też znajduje się większa część mieszkań. Usytuowane na jednej stronie, tworzą specyficzny układ architektoniczny.
Współcześnie w okolicy poczyniono rozbudowę. Większą część sąsiedztwa stanowią różne budynki użyteczności publicznej. W bliskim sąsiedztwie falowca planowana jest rozbudowa przestrzeni handlowej. Cechą budynku jest też obecność znacznej przestrzeni. Obok biegnie centralna arteria dzielnicy Przymorze, szeroka, zielona, z linią tramwajową pośrodku. Charakterystyka budynku sprawia, że jest on elementem dominującym w tej części Gdańska i wokół niego trwa rozbudowa. Podobne budynki możemy też spotkać w Poznaniu, a nawet w niektórych miastach we Włoszech.

- Więcej o:
„Szaszłykarnia HolyWood" w Zielonej Górze projektu Mindful Architekci
Domki w Wetlinie - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI
Osiedle Leśna w Otwocku - projekt pracowni 77 Studio architektury
Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio
GAIA PARK: ekologiczna inwestycja w Konstancinie-Jeziornie
Eko-przestrzeń biurowa a satysfakcja z pracy
Projekt Fabryki Perun na warszawskim Kamionku
Dom z Jabłonią projektu BXB studio