Falowiec w Gdańsku - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce
Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku to najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce. 11-piętrowy budynek powstawał w latach 1970-1973. Co warto o nim wiedzieć?
Gdańsk to turystyczne i bogate architektonicznie miasto z licznymi zabytkami, plażami i kościołami. Jest częścią Trójmiasta, do którego należą również Sopot i Gdynia. Oprócz niezwykłych zabytków oraz wspaniałych miejsc turystycznych warto w Gdańsku zobaczyć Falowiec - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce i trzeci w Europie.
Czym są falowce?
Falowce to właściwie ogólna nazwa nadana blokom mieszkalnym, budowanym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Swoimi "pogiętymi" bryłami i układami balkonów przypominają fale. Wejścia do mieszkań najczęściej znajdują się na galeriach, które są połączone ze sobą klatkami schodowymi. Najwięcej falowców stanęło w Polsce i we Włoszech.
Najsłynniejsze falowce znajdują się w Gdańsku-Przymorzu. Charakterystyczne bloki są też w gdańskiej dzielnicy Nowy Port, na łódzkich Bałutach (nazywane są łamańcami), w Poznaniu na Żegrzu czy w Kłodzku
Gdański falowiec
Najsłynniejszy falowiec znajduje się w Gdańsku przy ulicy Obrońców Wybrzeża. To prawdziwe "miasto" w bloku. Już same liczby przyprawiają o zawrót głowy. To 11-kondygnacyjny budynek, rozciągający się na 860 m długości. Ma 16 klatek schodowych, 1792 mieszkania, a żyje tu niemal sześć tysięcy osób. Gdański falowiec to jeden z najdłuższych budynków w Polsce (i trzeci w Europie!). Pokonały go tylko słynny Karl Marx Hof w Wiedniu (1,1 km) i rzymski Corviale (980 m).
Przeczytaj także: Polskie blokowiska, które musisz zobaczyć>>
Falowiec: architektura
Falowiec ma adres ul. Obrońców Wybrzeża 4, 6, 8, 10. Modernistyczny blok mieszkalny to efekt konkursu SARP z 1952 roku na projekt nowego, gdańskiego osiedla, składającego się z bloków o 6 i 11 kondygnacjach, o powierzchni 6 km kw. Zwyciężył projekt Danuty Olędzkiej, Tadeusza Różańskiego i Janusza Morka.
Najsłynniejszy gdański falowiec powstawał w latach 1970-1973. Zbudowany został z prefabrykatów w technologii wielkoblokowej. Ten ogromny budynek podzielony jest na 4 segmenty, które po kolei oddawano do użytku. Zaczęto strony dawnej ulicy Dąbrowszczaków, dziś Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli od strony morza.
Poszczególne segmenty są lekko wygięte w łuk, nasuwając skojarzenie z morską falą (stąd nazwa "falowce"). Ustawione są względem siebie pod kątem 165 stopni. Do mieszkań w falowcu wchodzi się z zewnętrznych galerii. Pierwotnie można było przejść wzdłuż całego budynku po zewnętrznych galeriach. Z biegiem lat odgrodzono poszczególne klatki schodowe ściankami. Od strony galerii zaplanowano kuchnie. Od południa znajdują się balkony. Z najwyższych pięter widać morze, a przy dobrej pogodzie nawet Półwysep Helski.
Falowiec: ciekawostki
- Falowiec ze względu na swoją długość wymaga trzech oddzielnych przystanków autobusowych.
- Blok jest tak imponujący, że pojawił się w piątym odcinku Amazing Race (sezon 23).
- Brytyjska księżniczka Anna Windsor, córka Elżbiety II, podczas swojej wizyty w Polsce w 1991 roku, odwiedziła "zwykłą polską rodzinę" mieszkającą w falowcu.
- Gdański falowiec "wystąpił: w powieści „Latawiec z Betonu” Moniki Milewskiej wydanej w 2019 roku.
- W 2015 roku młody architekt Adrian Mania (studiomania) stworzył koncepcję "Białe falowce">>
Jak dojechać do falowca?
Falowiec jest to typowym obiektem turystycznym. Nie ma tu muzeum, opłaty za wstęp ani przewodnika. Są ludzie, którzy mają własne mieszkania. Jednak łatwo się do niego dostać. Do Falowca można dojechać na trzy sposoby.
- Od strony galerii. Wsiądź w lokalną kolejkę SKM z Gdańska Głównego do Gdańska Oliwy, a następnie idź w kierunku morza ulicą Generała Bora-Komorowskiego, aż zobaczysz Galerię Przymorze, za którą znajduje się Falowiec.
- Wsiądź w lokalny tramwaj nr 2 lub 8. Oba kursują przez Przymorze i zatrzymują się w pobliżu Obrońców Wybrzeża, gdzie znajduje się Falowiec.
- Przez Przymorze kursują autobusy komunikacji miejskiej nr 127, 139, 148, 149, 199 i 315. Wypatruj przystanków na lub w pobliżu Obrońców Wybrzeża.
Dokładny adres tego słynnego Falowca to ul. Obrońców Wybrzeża 4,6,8,10, Przymorze, 80-001 Gdańsk
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica