Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza gdańskich Falowców

Kamil Białas

Młody projektant w programie graficznym wyczyścił ich elewację i usunął dobudówki. Efekt pozytywnie zaskakuje!

Koncepcję "Białe Falowce" przygotował młody architekt Adrian Mania (studiomania). Pomysł na jej powstanie wziął się z potrzeby zaznaczenia problemu modernistycznych budynków w Polsce, których spora część znajduje się w złym stanie technicznym, a te, które doczekały się remontu często zyskują pstrokatą elewację, niefortunnie wybraną przez wspólnoty mieszkaniowe.

Najczęściej budynki te znajdują się w dobrze skomunikowanych z centrum lokalizacjach o rozwiniętej infrastrukturze, często są otoczone bujną zielenią. Niestety owe atuty często pozostają niezauważone a estetyczna konsekwencja ukryta za styropianowymi dociepleniami w kolorach z promocji - komentuje autor koncepcji.

W jego śmiałej wizji możemy zobaczyć jak wyglądałyby gdańskie "Falowce", gdyby zyskały w całości białą elewację. Architekt przygotował fotomontaże, które nie stanowią wprawdzie gotowej propozycji projektu, ale są wizją, która ma na celu uświadomienie piękna ukrytego w architekturze tych bloków. Projektant oczyścił elewacje z reklam i dobudówek, a paletę barw zredukował do bieli, dzięki czemu podkreślona została ich geometria.

Prosty estetyczny zabieg sprawia, że "Falowce” mogłyby stać się powodem do dumy - dodaje autor koncepcji.

Architekt wskazuje też na dobry przykład planowanego remontu, który czeka wrocławskie "Sedesowce". Pisaliśmy o nim TUTAJ. Projekt "Białe Falowce" brał udział w ostatniej edycji festiwalu Streetwaves. Jak oceniacie "Falowce" w takiej odsłonie?

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza gdańskich Falowców