Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

Projekty interakcyjne Adama Kalinowskiego z użyciem kolorowego piasku obrazują zjawisko entropii, zanikania barwy. Przy tym mają bardzo sensualny charakter, ponieważ to właśnie za pomocą dotyku zmieniają się konfiguracje kolorów. Artysta zaprasza mieszkańców miast do interakcji z barwą i wciąż zmieniająca się formą piaskowej rzeźby. Jego projekty mają wyzwalać w uczestnikach kreatywność i rozbudzać niczym nieskrępowaną chęć tworzenia.

Adam Kalinowski zrealizował cztery projekty artystyczne z wykorzystaniem kolorowego piasku: w Warszawie (2009), Londynie (2012), Poznaniu (2013) i katarskiej Dosze (2015). W każdym z nich artysta podkreśla aspekt partycypacji. Dzieło sztuki ożywa dopiero w momencie działań podjętych przez uczestnika. Każda osoba może wchodzić do środka instalacji i penetrować projekt, zaznaczając swoją aktywność z pewną intencją lub bez. 

Projekt Adama Kalinowskiego„Rainbow Park”, powstał, by pobudzić wyobraźnię uczestników projektu. Wszyscy razem mogą bawić się w kolorowym piasku. W działaniu użyto 150 ton kolorowego i naturalnego piasku. Widzowie spacerując po całym parku, najlepiej boso, mieszają kolory zwłaszcza na krawędziach plam piasku, w taki sposób, że pojawiają się nowe barwy, np. na krawędzi czerwonego i niebieskiego powstaje fiolet, piasek żółty zmieszany z czerwonym daje pomarańczowy itp. Projekt będąc połączeniem barwnych elementów rzeźbiarskich wykonanych ze sklejki oraz barwionego piasku umożliwia uczestnikowi nieskrępowaną zabawę formą i kolorem.

Elementy wykonane ze sklejki składające się z warstw uformowanych jedna nad drugą, rozdzielają płaszczyzny kolorowego piasku organizując przestrzeń parku. Większość z nich posiada formę otwartą i przypomina fragmenty skał lub zarys obłoków, lecz także pojawiają się obrazy nawiązujące do profili twarzy osoby dorosłej i dziecka.Kolorowe rzeźbiarskie elementy są również wykorzystywane, jako miejsca do siedzenia przez starszych, by relaksować się w powstałym środowisku natomiast dla dzieci są miejscem intensywnej zabawy, które boso szalejąc po całym obiekcie, tworzą i zacierają ślady swojej aktywności. Z upływem czasu powstaje nowa jakość kompozycyjna koloru, który płynnie przechodząc jeden w drugi przypomina widmo światła białego. Użyty kolorowy piasek posiada kilka gradacji od 0,4 mm czyli przypomina piasek z plaży nadmorskiej do ziarnka o średnicy 3 mm. Dzięki temu poszerza się spektrum wrażeń dotykowych. Dodatkowym elementem jest około 25 pomalowanych, kolorowych głazów. Projekt jest więc fuzją przestrzeni plastycznej oraz bezpośrednio związanych z nią wrażeń dotykowych. 

Publiczność Rainbow Park można liczyć w miliony widzów; przez 3 miesiące lata 2012 roku, kiedy to właśnie w tym mieście odbywała się olimpiada w Londynie przez Southbank Centre przewinęło się 7.8 mln widzów a z tego 15% stanowiła młodzież poniżej 13 roku życia (dane pochodzą z Southbank Centre). 

Adam Kalinowski - artysta urodzony w Poznaniu, tam też mieszka i pracuje. Studiował kulturoznawstwo i antropologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor projektów artystycznych i artykułów podejmujących tematykę sztuki. Więcej informacji o działalności Adama Kalinowskiego znajdą Państwo na stronie artysty.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (1)
Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: klaps

    Oceniono 1 raz -1

    Projekt partycypacyjny? Jakie nadużycie słowa! Zwykły grill osiedlowy jest bardziej partycypacyjny :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX