Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu

W PRL-u luksusowy do niedawna zaniedbany - modernistyczny dom wypoczynkowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Po blisko 50 latach od wybudowania Harnaś powraca w nowej odsłonie. W 2016 roku obiekt stał się własnością firmy Bukovina. Przeprowadzono w nim gruntowny remont, chcąc przywrócić mu dawną świetność.

Niegdyś był jednym z najbardziej ekskluzywnych domów wypoczynkowych w Polsce. Wybudowany w latach 1966-1969, zaprojektowany przez Leszka Filara, Przemysława Gawora i Jerzego Pilitowskiego, budynek posiadał 120 pokoi i najładniejszy widok na panoramę Tatr, a po jego korytarzach przechadzali się wysokiej rangi polscy dygnitarze z okresu PRL-u.

Nowe oblicze Hotelu Harnaś

Nowy właściciel docenił wyjątkowy charakter budynku. Wyremontowano wnętrze obiektu tak, by przyszli goście mogli spędzać czas w nowocześnie urządzonych pokojach. Wnętrza zdobi sto grafik pochodzących z okresu 1965-89 - autorstwa polskich i zagranicznych artystów. Zdecydowano się na odnowienie logotypu umieszczonego na dachu. Oryginalną typografię najpierw zdigitalizowano, a później poszczególne litery zostały optycznie poprawione. Oficjalne otwarcie odnowionego Hotelu Harnaś (to nowa, oficjalna nazwa obiektu) odbyło się 29 grudnia 2016 roku. Baza noclegowa składa się z 73 pokoi o zróżnicowanym standardzie.

Architektura Domu Wypoczynkowego Harnaś

Architekci stworzyli modernistyczną bryłę, która nie przytłacza okolicznej zabudowy. Ustawienie budynku ukośnie w stosunku do zbocza góry, osłoniło go przed działaniem silnych wiatrów, a przede wszystkim pozwoliło zlokalizować pokoje od strony nasłonecznionego stoku. Takie rozwiązanie spowodowało, że "Harnaś" jest budynkiem jednotraktowym: część mieszkalna znajduje się po stronie nasłonecznionej i otwiera się na przepiękne, tatrzańskie widoki.

Gmach składa się z dwóch brył: trzykondygnacyjnego korpusu mieszczącego pokoje, wspartego na słupach, wyposażonego w uskokowo ułożone ciągi balkonów oraz przeszklonego parteru, gdzie znajdowały się  m.in. stołówka i świetlica.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

 

Więcej o:
Komentarze (6)
Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu
Zaloguj się
 • mm0427

  Oceniono 10 razy 8

  Ale wnętrza nudne - szkoda, że nie nawiązały do architektury. Teraz w Polsce jest łatwo o meble i materiały nawiązujące do "epoki", w której hotel powstał i do rzeczy, do których aspirował.

 • Gość: Archiman

  Oceniono 6 razy 6

  Brawo, bardzo dobrze ze zachowano oryginalną bryłę bo ktoś juz chciał dwuspadowy dach na nim postawić. Budynek jest kapitalnie wpisany w otoczenie

 • Gość: Klaps

  Oceniono 5 razy 5

  Swietne zachowanie oryginalnego kształtu i stylu. Pokój ma wysoki standard ale nie wiem czy nie pobawił bym się bardziej designem Ala lata 60-70te XXw. Tak samo w korytarzu np wykładzina w opartowe wzory byłaby hip:)

 • Gość: Lolka

  Oceniono 2 razy 2

  wygląda to zacnie i te widoki!

 • liberau

  Oceniono 1 raz 1

  To jakaś ściema? Ktoś widział ten budynek w naturze? Dlaczego nie ma zdjęć - ani tu ani na rzekomej stronie tego hotelu???

 • krajidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez tu nie ma aktualnych zdjec bryly oraz holu i korytarzy, wiec komentujcie z glowa. Na stronie wlasciciela takze takich zdjec nie ma. Pokoje w deche.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX