Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklany dach nad kamienicami Starego Miasta w Warszawie

red

UNESCO wydało zgodę na budowę szklanego dachu nad kamienicami Starego Miasta, w których mieści się Muzeum Warszawy. Zadaszony dziedziniec ma powstać na tyłach zabytkowych kamienic i połączyć budynki znajdujące się przy Rynku Starego Miasta 36,38 i 40 oraz przy ulicy Nowomiejskiej 4, 6 i 8.

Szklany dach nad dziedzińcem z lapidarium Muzeum Warszawy
Szklany dach nad dziedzińcem z lapidarium Muzeum Warszawy
ARé STIASNY & WACŁAWEK

W 2015 roku  konkurs na zagospodarowanie dziedzińca wygrała pracownia  Aré Stiasny & Wacławek. Zaprojektowała ona szklane zadaszenie wsparte na cienkich podporach ze stali pomalowanych na biało o wysokości 11 metrów. Słupy mają rozwidlać się w formę litery "V". Na nich będzie spoczywała kratownica podzielona na 16 jednakowych, przeszklonych części. Podziały szklanego dachu zostaną powtórzone na drewnianej posadzce.

Szklane zadaszenie delikatnie dotyka gzymsów otaczających go kamienic. Konstrukcja została zaplanowana tak, by w razie potrzeby można było na niej zamontować reflektory i scenografię. Tak opracowane rozwiązanie daje szerokie możliwości aranżacyjne. Nowo pozyskana przestrzeń wystawiennicza ma pełnić nie tylko reprezentacyjne funkcje. Na dziedzińcu lapidarium planowane są wystawy czasowe, konferencje naukowe i koncerty. W foyer będzie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. To również dodatkowa przestrzeń rekreacyjna, w części dziedzińca planowana jest strefa kawiarniana. 

Warszawska Starówka została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO 2 września 1980 roku. Od tego czasu każda planowana przebudowa powinna być konsultowana z ekspertami z komisji. W innym wypadku może nastąpić wykreślenie obiektu z listy. Niedawno uzyskana zgoda na budowę szklanego zadaszenia nad lapidarium otwiera drogę dla realizacji zwycięskiego projektu.

W Muzeum Warszawy trwają prace nad ukończeniem modernizacji jedenastu kamienic, na którą przeznaczono już około 40 milionów złotych. Szacowany koszt nowej inwestycji nie jest znany.

ZOBACZ PROJEKT ZADASZENIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Szklany dach nad kamienicami Starego Miasta w Warszawie