Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. W Poznaniu robią to inaczej

red
19.04.2017 17:59
A A A
Termomodernizacja bloków na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu, projekt: Ultra Architects

Termomodernizacja bloków na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu, projekt: Ultra Architects (fot. Przemysław Turlej (www.facebook.com/turlejfoto))

O świetnym projekcie termomodernizacji poznańskich bloków z wielkiej płyty pisaliśmy tuż po wykonaniu pierwszego z nich. Od tego czasu ocieplono kolejne budynki z zastosowaniem opracowanego wcześniej motywu.

W krajobrazie polskich miast rzadko spotyka się ocieplenia budynków przeprowadzone z wyczuciem koloru i estetyki. Geometryczne wzory, pastelowe i pstrokate kształty odmalowane pieczołowicie na elewacjach bloków z wielkiej płyty nie przynoszą nam chluby. Dlatego niezwykle cieszą przykłady takie jak ten na poznańskim osiedlu Bolesława Chrobrego. Inną, wzorcową modernizację znajdziemy we Wrocławiu - to przemiana elewacji słynnych sedesowców - więcej na ten temat przeczytasz TU >>>.

Projektując nową kolorystykę dla osiedla Bolesława Chrobrego w Poznaniu architekci z pracowni Ultra Architects odwołali się do historycznych barw tych obiektów. Frontowe i tylne elewacje są jasne, natomiast boki ciemniejsze. Intensywną kolorystykę uzyskały jedynie obudowy balkonów. Pierwszy z bloków otrzymał czerwone, wyraziste detale, dwa kolejne wyróżniają niebieskie mozaiki. 

Co kryje się za wielką płytą? Pięć ciekawostek o blokach [LEKCJA ARCHITEKTURY]

Charakterystycznym elementem tych bloków była okładzina z niewielkich ceramicznych płytek.Niestety, ze względu na zbyt wysokie koszty, mozaiki tej nie dało się uratować. Ale to właśnie ona stała się inspiracją do opracowania architektonicznej koncepcji. Nowy projekt polega na przetworzeniu oryginalnego wzoru. 

Pierwszym elementem nawiązującym do mozaiki jest font, który wykorzystano do zapisania adresów poszczególnych budynków.Oryginalna czcionka została opracowana we współpracy ze studiem "Zupagrafika", którą prowadzi mieszkający w Poznaniu Hiszpan David Navarro. Drugim elementem są nowe balustrady balkonów. Ich frontową część zdobi biała mozaika. Inspiracją do jej powstania była twórczość polskiego malarza -Ryszarda Winiarskiego.

Nasza mozaika na balkonach jest łudząco podobna do jego prac z lat 70, ale inspiracji dostarczyły nam nie same obrazy, lecz sposób, w jaki powstawały. Winiarski łączył świat sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku i gier czy statystykę. Na przykład, zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta - czarną, a jeśli nieparzysta - pozostawiał pole puste - opisują architekci z pracowni Ultra Architects."

Projektanci zaproponowali taką metodę mieszkańcom. Ci zgodzili się na spotkanie i rzucając kostką do gry sami opracowali wzór mozaiki.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. Można inaczej!

Koszmar styropianizacji i brzydkie, pastelowe, zaburzające układ budynku termomodernizacje. Każdy ze swojego najbliższego otoczenia może wymienić przynajmniej kilka modernistycznych budowli, które padły ofiarą nieestetycznych rozwiązań podczas ocieplania. Jak jednak temu zaradzić i skąd czerpać dobre wzorce?
Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie projektu sprawdzonej pracowni architektonicznej, która może się pochwalić udanymi realizacjami. Ale jeśli nie wiemy gdzie szukać takich projektantów, możemy się też zwrócić z takim pytaniem do jednej z wielu organizacji, które udzielą informacji, porad, a nawet skonsultują gotowy projekt podpowiadając najkorzystniejsze rozwiązania. Jednym z takich miejsc, w których można uzyskać pomoc jest Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, które od kilku lat na swoich stronach prezentuje projekty modernizacji wrocławskich budynków. Ich prace udowadniają, że nawet szary i brzydki blok przy odrobinie dobrej woli i niewielkich kosztach może odzyskać dawny blask.

"Uważamy, że traktowanie architektury powojennej w sposób stereotypowy, wrzucanie bloków do jednego worka „szarych, nudnych klocków" jest nieuczciwe wobec dziedzictwa architektonicznego naszych miast. Niektóre budynki blokowe są naprawdę wybitne, wiele jest bardzo dobrych, ale niestety - lata zaniedbań, niewłaściwe remonty, przeróbki i malowanie, wypaczające ich architektoniczną istotę, nie pozwalają docenić prostoty i elegancji wielu projektów."

Projekty TUMW to przede wszystkim wyczyszczenie elewacji, ujednolicenie stolarki okiennej, uporządkowanie balkonów i kolor, którym wydobywają ciekawe rozwiązania przestrzenne ukryte pod patyną brudu i prowizorycznych rozwiązań. Nie ma tu mowy o awangardowych i drogich rozwiązaniach, burzeniu ścian czy ekstrawaganckich materiałach elewacyjnych. Wystarczy dobry dobór kolorów i zadbanie o spójność całego rozwiązania.
Wybraliśmy dla Was 10 najlepszych przykładów i najbardziej spektakularnych metamorfoz, które z nieciekawych szarych pudełek robią naprawdę eleganckie budynki. Jednak się da!

Po
Projekt
Przed
Stan istniejący

Ulica Stalowa 64 - fot., wiz. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia

Podziel się

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
 • Osiedle mieszkaniowe Art Modern w Łodzi, projekt: SooN architekci Art Modern - osiedle inspirowane modernizmem [ŁÓDŹ]
 • Wrocławskie "Sedesowce" [WROCŁAW] "Sedesowce" wreszcie wypiękniały! Pierwsze efekty remontu już widoczne
 • Ulica Stalowa 64

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (106)
Zaloguj się
 • Gość: menazka2

  Oceniono 64 razy 46

  Brawo! Brawo! Szkoda tylko, że to ewenement

 • Gość: dren

  Oceniono 58 razy 40

  Szału nie ma ale, w porównaniu do tego co się dzieje na polskich osiedlach, naprawdę godne pochwały.

 • Gość: .

  Oceniono 45 razy 37

  Bardzo ładna pikseloza :)

 • Gość: tooom

  Oceniono 41 razy 25

  Faktycznie, kolor biały wygląda bardzo ładnie. Ciekawe tylko jak będą wyglądały bloki kiedy za 3 - 4 lata syf z brudnego powietrza osiądzie na elewacji.

 • Gość: dżuma

  Oceniono 37 razy 17

  Pasteloza to jedno, jednak biały za chwilę zmieni się w syfiaty.

 • Gość: Lee

  Oceniono 35 razy 17

  myślę, że słowo "termomodernizacja" jest przesadnie użyte, bloki są ocieplone i estetycznie odmalowane ...

 • Gość: verseau

  Oceniono 20 razy 14

  Moi rodzice tam mieszkaja i sa zadowoleni.Ale po 1 sprostowanie- 3ci blok jest turkusowo zielony. 2gi niebieski. Szkoda ze tylko w czerwonym zastosowano winde dla niepełnosprawnych. .Ale przy okazji chciałbym cos powiedziec ; niema co obawiac sie słów ministra, ze bloki z wielkiej płyty sie rozpadna po 45 latach. Kazdy prefabrykat ma na okolo rozmieszczone, idace przez całą szerokosc pręty stalowe, które spawało się z nastepnymi członami. Wojna w jugosłowacji pokazała jak silne sa te konstrukcje. Poza tym na około jest wszystko- od warzywniaka po kino. W tej chwili ceny tu wahaja się ok 260 tys za 50mkw.

 • Gość: XXX

  Oceniono 18 razy 10

  Niedługo się biały kolorek smogiem pokryje i będzie tak szaro-buro jak było

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły