Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

[WROCŁAW] "Sedesowce" wreszcie wypiękniały! Pierwsze efekty remontu już widoczne

red

W środę zaczęły znikać rusztowania przy pierwszym z wrocławskich bloków popularnie zwanych "sedesowcami". Zniknęły wieloletnie remontowe zaniedbania, a odnowione elewacje są białe z delikatnymi akcentami jasnej szarości. Z zapyziałych i zaniedbanych reliktów przeszłości zmieniły się w elegancką modernistyczną awangardę.

Wrocławskie "Sedesowce" to popularna nazwa określająca osiedle modernistycznych bloków zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Na osiedlu powstało w sumie sześć 16-piętrowych bloków i trzy pawilony handlowo-usługowe. Od momentu kiedy zostały wybudowane minęło już prawie 50 lat i przez ten czas ani razu nie przeszły gruntownego remontu pokrywając się coraz większą warstwą kurzu i pyłu. Ciekawa modernistyczna forma została całkowicie zagłuszona przez brud, a budynki, które z całą pewnością zasługują na miano jednego z wrocławskich symboli, straszyły swoim niechlujnym wyglądem.

Na szczęście spółdzielnia mieszkaniowa Piast będąca właścicielem obiektów zdobyła finansowanie dla kompleksowego remontu polegającego na wzmocnieniu i naprawieniu elementów żelbetowych, ociepleniu bloków warstwą wełny mineralnej i pokryte tynkiem w kolorze białego betonu i delikatnych szarości. W pierwszej kolejności remontowane są budynki mieszkalne, pawilony zostaną wyremontowane po zakończeniu prac przy wieżowcach. Całość prac ma kosztować około 10,4 mln zł - koszty zostały pokryte z kredytu, który ma być spłacony ze składek na fundusz remontowy.

Projekt remontu został opracowany w pracowni Vroa Architekci we współpracy z Jednostką Architektury - fundacją pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Remont wrocławskich bloków po raz kolejny udowadnia, że nie potrzebne są wyszukane formy, a najprostsze rozwiązania kolorystyczne przynoszą najlepsze efekty. Oby kolejne polskie osiedla podążyły właśnie tą drogą, zamiast malować bloki w pastelowe róże lub krzykliwe obrazki.

Zdjęcia zmodernizowanych bloków wykonał specjalnie dla nas Patryk Kulczyński - dziękujemy.

    Więcej o:

Skomentuj:

[WROCŁAW] "Sedesowce" wreszcie wypiękniały! Pierwsze efekty remontu już widoczne