Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

Michał Krasucki - warszawski konserwator zabytków - wydał decyzję o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy PKO. Jednocześnie zaprosił architektów, którzy opracowali projekt odbudowy Rotundy na konsultacje, by przedyskutować koncepcję architektoniczną w celu zachowania oryginalnej konstrukcji szkieletowej pawilonu.

Po rozpoczęciu demontażu słynnego okrąglaka oczom warszawiaków ukazała się oryginalna konstrukcja szkieletowa modernistycznego pawilonu. Okazało się, że Rotunda posiada oryginalny szkielet opracowany w latach 60. przez inżynierów Stanisława Więcka i Włodzimierza Wojnowskiego. Przypominamy, że projekt architektoniczny pawilonu przygotował Jerzy Jakubowicz. Wcześniej myślano, że konstrukcja została zniszczona w skutek wybuchu gazu, który miał miejsce w 1979 roku. Na podstawie przesłanek o złym stanie technicznym i niezachowaniu oryginalnego szkieletu została wydana zgoda na rozbiórkę budynku - podpisał ją dwa lata wcześniej ówczesny konserwator zabytków Piotr Brabander. W uzasadnieniu decyzji z 20 styczniu 2015 roku czytamy:

Konstrukcja obecnego budynku nie jest oryginalna i powstała w wyniku odbudowy obiektu po zniszczeniu, jakiemu uległ on w roku 1979, po wybuchu gazu. Ponadto, jak wynika z cytowanej dokumentacji projektowej, przewiduje ona odtworzenie w zakresie konstrukcji budynku Rotundy w analogicznej formie do stanu obecnego.

Jednak po rozpoczęciu demontażu okazało się, że oryginalna konstrukcja przetrwała. W związku z czym Michał Krasucki zdecydował o zatrzymaniu rozbiórki, by w ostatniej chwili ocalić charakter modernistycznego pawilonu będącego integralną częścią krajobrazu miasta. Konserwator zabytków dodaje, że nie zależy mu na blokowaniu inwestycji, ale na ochronie oryginalnej substancji, dlatego też zaprasza do rozmowy architektów - autorów projektu nowej warszawskiej Rotundy.

Więcej o planach wybudowania nowej rotundy i przebudowie Ronda Dmowskiego przeczytasz tu >>>

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROZBIÓRKI ROTUNDY >>>

Więcej o:
Komentarze (9)
Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora
Zaloguj się
 • Phil Blumsztajn

  Oceniono 5 razy 5

  Skoro zniszczenie miało miejsce w 1979 roku to jakim cudem nie ma dokumentacji, która powierdzałaby co i w jakim zakresie odbudowano???? I na jakiej w takim razie podstawie ktoś podejmował decyzję o rozbiorce? Nie mając dostępu do dokumentacji z odbudowy? Opcje sa dwie: albo decyzję wydano kompletnie nie interesując się tym co stoi w dokumentach (SIC!) albo dokumentacja zaginęła (RLY?). Przeceż na pewno stałoby w niej czarno na białym co jest nowe a co oryginalne! To nie była jakaś przedwojenna akcja, ze dokumentacja mogła zaginąć czy być niekompletna. To się strasznie kupy wszystko nie trzyma i najpewniej jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi :D Jak w wiau podobnych przypadkach: wstrzymano rozbiorkę bo ktoś nie posmarował wystarczajaco grubo komu trzeba i taka prawda. W skorumpowanej do kości Warszawie to akurat scenariusz bardziej niż prawdopodobny.

 • Gość: corbusier

  Oceniono 1 raz 1

  Okazało sie.. Mamy XXI wiek i sie okazało.. Archeolodzy potrafia określić budynek sprze 3 tys lat na podstawie fragmentu zakopanych fundamentów .. a tu okazało się po rozbiórce..

 • Gość: wybory 2018

  Oceniono 3 razy -1

  Mniej Warszawy - lepszy świat :)

 • Alex Rosenkrantz

  Oceniono 19 razy -3

  to idiotyzm. jak zwykle zreszta w naszym kraju na roznych szczeblach. liczy sie uklad urbanistyczny i to on jest cenny a nie konstrukcja! rola konserwatorow powinna byc ukrocona. To glowni hamowniczy ciekawych inwestycji. Ludzie, ktorzy w wiekszosci przypisuja historycznosci obiektow wartosc estetyczna. Nie rozumieja tego ze miasto musi sie rozwijac i obiekty stare zastepuja nowe na miare swoich czasow! a pozostaja tylko najcenniejsze. Konstrukcja rotundy na pewno taka nie jest. Podobna decyzja jak w przypadku Emilii. wiecej w tym polityki i bicia piany niz rozsadku, wiedzy i wizji miasta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX