Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trwa rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO

red

Z warszawskiej Ściany Wschodniej zniknął już Universal, teraz rozbierana jest Rotunda. Na jej miejscu w 2019 roku ma powstać nowy budynek o zbliżonym kształcie.

10.03.2017 Warszawa , centrum . Rozbiorka budynku Rotundy PKO . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO, 10 marca 2017
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

O planach rozbiórki Rotundy informowaliśmy już wcześniej. Obecnie rozpoczął się demontaż konstrukcji. 

Rotunda PKO to kultowy warszawski budynek zaprojektowany przez Jerzego Jakubowicza. Jej koronkową konstrukcję opracowali inżynierowie: Stanisława Więcka i Włodzimierz Wojnowski.To również miejsce spotkań warszawiaków, bryła, która na dobre wpisała się w krajobraz miasta. Dlatego jej rozbiórka i planowana na 2019 rok odbudowa budzą tak wiele kontrowersji. Inwestor tłumaczy, że rewitalizacja słynnego warszawskiego okrąglaka nie była możliwa ze względu na zły stan techniczny.

Po wybuchu gazu w 1979 roku oryginalna konstrukcja Rotundy została zniszczona niemalże w 70 procentach. W trakcie odbudowy przezroczyste przeszklenia zastąpiono szkłem refleksyjnym w grafitowym odcieniu. Ta zmiana nie spotkała się z aprobatą mieszkańców. Niestety, Rotundę rzadko można było oglądać w pełnej okazałości, ponieważ służyła nieustannie jako wieszak na wielkoformatowe reklamy. 

Nowa Rotunda 

Budynek na planie koła wieńczy charakterystyczny pofałdowany dach.To właśnie jemu Rotunda zawdzięcza swój przydomek - nazywana jest "czapką" lub "wężykiem generalskim". Projekt pracowni Gowin&Siuta, wybrany trzy lata temu w konkursie architektonicznym, zakłada odtworzenie zarówno formy dachu, jak i pierwotnej bryły.

Zastosowanie szkła ma zacierać granice między wnętrzem i otoczeniem Rotundy - to również nawiązanie do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza. Zamiast ciemnych ścian mają się pojawić przezroczyste przeszklenia otwierające budynek na miasto. Pod warunkiem oczywiście, że nie zostaną zaklejone wielkoformatowymi reklamami, co zdarzało się do tej pory nagminnie. W roku 2014 właściciel budynku Bank PKO otrzymał tytuł Miastoszpeciciela za częste przysłanianie rotundy wielki płachtami reklamowymi. 

Staraliśmy się odpowiedzieć na oczekiwania społeczne, mając na uwadze też to, żeby przywrócić budynkowi jego pierwotny charakter, jego lekkość, dostępność i otwartość. Podstawowym założeniem było zachowania gabarytów i charakteru budynku w stanie niezmienionym. Tak, żeby nowo powstały obiekt nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków – opowiada architekt Bartłomiej Gowin.


Projekt Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty przewiduje otwarcie Rotundy, tak by zaczęli ją odwiedzać nie tylko klienci banku. PKO BP zdecydował o przeznaczeniu części powierzchni okrągłego gmachu na funkcje społeczne. Taką potrzebę zasygnalizowali sami warszawiacy, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych wiosną 2013 roku. Na cele publiczne przeznaczono pierwsze piętro, czyli 1/3 powierzchni, w sumie 500 metrów kwadratowych, na których zostanie otwarty dla wszystkich tzw. Salon Miejski. Bank ma zająć parter i kondygnację podziemną.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał Salon Miejski na pierwszym piętrze. Mówi się o utworzeniu w tym miejscu galerii, kawiarni lub informacji turystycznej. PKO BP wciąż rozmawia na ten temat ze stołecznym ratuszem.  

Przebudowa placu wokół Rotundy - więcej zieleni

Zmianie ma ulec również plac wokół wybudowanej na nowo Rotundy. Powierzchnia zostanie wyłożona granitowymi płytami, a wokół zostaną zasadzone drzewa. Nie ma ich na przedstawianych przez nas wizualizacjach. Ta zmiana została wprowadzona na etapie przygotowywania projektów wykonawczych. Decyzja zaprojektowania strefy zielonej wynika z uwag, jakie do projektu przebudowy zgłaszali mieszkańcy.

Nowa koncepcja zagospodarowania placu wokół Rotundy zakłada również wybudowanie amfiteatralnych schodów od strony Domów Centrum prowadzących do podziemnej kondygnacji. Ich ściany i otoczenie mają zostać obsadzone zielenią, która przetrwa zimę. 

Rozbiórka i rekonstrukcja Rotundy PKO według nowego projektu to część większego planu przebudowy warszawskiego centrum. Planowana jest również zamiana Ronda Dmowskiego na skrzyżowanie z uwzględnieniem naziemnych przejść dla pieszych.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROZBIÓRKI I WIZUALIZACJE NOWEJ ROTUNDY >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Trwa rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO