Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie

Park w Horyńcu Zdroju - to jedno z tych miejsc, które warto zaznaczyć na mapie podczas planowania wakacyjnych wycieczek. Projekt rewitalizacji parku założonego w latach 30. XX wieku przez rodzinę Karłowskich przygotowała pracownia Rysy Architekci.

Park Zdrojowy w Horyńcu odzyskuje blask

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Park Zdrojowy w Horyńcu niedługo nacieszyli się urokiem tego miejsca. Założony w latach 30. ubiegłego wieku został zniszczony podczas II wojny światowej. Na przestrzeni lat zachwiany został układ architektoniczny i centralna oś parku. Konieczne stało się zaprojektowanie nowego układu, z czytelnym podziałem przestrzeni. Tego zadania na zlecenie władz miasta podjęła się pracownia Rysy Architekci. Autorzy nominowanego do Bryły Roku 2016 - węzła transportowego w Solcu Kujawskim

Projekt stał się doskonałym wyzwaniem dla całego, wielobranżowego zespołu projektantów pod kierownictwem Rafała Sieraczyńskiego, głównego projektanta i właściciela pracowni RYSY Architekci. Projektanci za cel postawili sobie podkreślenie uzdrowiskowego charakteru miejsca.

Dynamiczna architektura z drewna i szkła 

Główną oś parku domykają dwa budynki, pełniące funkcję amfiteatru i pijalni wody. Dynamiczne bryły, chociaż osobne, zaprojektowano tak, by tworzyły jedną całość. Jeśli popatrzymy na nie z pewnej odległości, nasz wzrok będzie wznosił się w górę zgodnie z pochyłą linii dachu. Asymetrię tego układu potęguje kontrastowe zestawienie dwóch materiałów: drewna i szkła. Ciemne drewno zastosowano w niższej partii budynku, natomiast wysokie przeszklenie we wzniesionym wyżej skrzydle. Dzięki temu bryła nabrała lekkości i dynamiki. 

Nowe założenia Parku Zdrojowego 

Na projekt i dysproporcje przestrzenne nowego założenia wpłynęły uwarunkowania glebowe oraz roślinne w Parku Zdrojowym: w części południowej i północnej teren jest podmokły. W tym obszarze zaprojektowane zostały tarasy stanowiące element zespalający cały układ parku: ścieżkę rekreacyjną, spacerową z punktami widokowymi w obszarze naturalnym. W części centralnej zaproponowano przestrzeń otwartą, pokrytą rekreacyjnymi trawnikami. Elementy wyposażenia parku zaprojektowane zostały indywidualnie z wykorzystaniem naturalnych, lokalnych, materiałów. Na uwagę zasługuje również projekt małej architektury. Ławki o miękkich liniach, antresole i altanki wykonane z drewna świetnie komponują się z amfiteatrem i pijalnią wód. 

W rezultacie Park Zdrojowy w Horyńcu (położony w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej) został wpisany w tkankę regionu, stając się obiektem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i kuracjuszy. A na mapie Polski przybyła jeszcze jedna architektoniczna atrakcja. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>> 

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa - Piotra Krajewskiego (http://pkrajewski.pl/).

Autorzy projektu: Rysy Architekci: Rafał Sieraczyński, Agnieszka Bernas, Agata Kolwas, Bartłomiej Gasparski, Artur Przedzienkowski, Mariusz Drabik, Katarzyna Grabińska, Wojciech Pytel, Przemysław Tymoszuk, Robert Zyskowski

Projekt konstrukcji: Marcin Karczmarczyk, Tadeusz Raczkiewicz, Anna Kurek

Inwestor: Miasto Horyniec Zdrój

Więcej o:
Komentarze (8)
Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie
Zaloguj się
 • durnomierz

  Oceniono 13 razy 13

  Bardzo ładnie! Podoba mi się.

 • cameel.m

  Oceniono 12 razy 12

  Poproszę więcej takiego zagospodarowania przestrzeni i więcej takiej architektury. Może jeszcze jest nadzieja dla tego kraju sypiących się kamienic i komórek, dzielnic domków z katalogu, zagraconych podwórek, styropianowo-kartonowo-gipsowych dworków i pastelozy osiedli.
  Dobrze, żeby właścicielom udało się wnieść do tego miejsca na stałe życie. Koncerty, pikniki, festyny, pokazy, kawiarnie itp.

 • Gość: Maciej

  Oceniono 11 razy 11

  Jednak slowo: wow

 • Gość: ww

  Oceniono 4 razy 2

  Dawno nie było tu czegos tak spójnego i po prostu dobrego. Zazwyczaj wszelkie miejskie inwestycje są tragiczne, bo nawet jeśli idea była słuszna, to wykonanie fatalne i ego architekta - zazwyczaj słabego - na pierwszym miejscu.
  A tu praca została dedykowana terenowi zielonemu, który nadal jest dominantą, i mimo, ze po "remoncie' to wygląda jakby stworzyła go sama natura. Szczęśliwie nieuregulowany strumyk, a i budynek główny wygląda, jakby zawsze tam stał. Nie wiem jak w realu, ale na zdjęciach wygląda wszystko spójnie. Widać, ze architekci nie mieli potrzeby błyszczenia na siłę, tę rolę zostawili naturze☺

 • Gość: gość 7777

  Oceniono 2 razy 0

  Drewno ozdabiające elewację do samej ziemi (czy opaski) ... hmmm ... od dołu będzie nieługo zaglonione, potem zamszone, porosty , a w końcu grzyb domowy spowoduje, że część rozsypie się w proch. Nie wierzę, by ktoś to regularnie mył i impregnował przed biodeterioracją . Sory, mam takie skrzywienie

 • Gość: Ludwik

  Oceniono 3 razy -1

  Prawie jak w Ustroniu :) pomysłu nie było ? na dodatek wygląda jak lepsiejsza remiza po sobotniej imprezce chłopaków z OSP co to jedną belkę zwalili i dach się obsunął na jeden bok ... ale co nie wolno ? wolno kasa UE więc hulaj dusza piekła nie ma a że same koszty odnowienia drewnianej elewacji za 2-3 lata gminę zabiją :) to co to kogo teraz obchodzi :)

 • Gość: podpisz się

  Oceniono 1 raz -1

  jakby to było z PRL-u to już dawno by zaorali bo brzydkie.
  oczywiście to sarkastyczny komentarz bo mi akurat się podoba to co widzę.

 • antrop

  Oceniono 2 razy -2

  Wieś doczekała się kosiarek! Myślicie że nie mam tego pod swym blokiem? Mylicie się, na pewno nie przyjadę oglądać kosiarek w akcji. Naturę tak ale nie kosiarki i wyciętą trawę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX