Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W Gdyni powstanie park z podziemnym parkingiem

red

Władze Gdyni zapowiedziały budowę Parku Centralnego z podziemnym parkingiem do 2020 roku. Zielony skwer ma rozciągać się na 3 hektary, a koszt całej inwestycji szacowany jest na 35 mln złotych.

Koncepcja Parku Centralnego w Gdyni
Koncepcja Parku Centralnego w Gdyni
mat. prasowe

Podziemny parking naziemny ogród

Jak uzyskać kompromis między potrzebnym w centrum miasta parkingiem a miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców? Receptę na połączenie dwóch sprzecznych interesów znalazły władze Gdyni. Rozwiązanie zakłada wybudowanie podziemnego parkingu na 286 miejsc postojowych, a na powierzchni stworzenie parku i strefy rekreacji dla mieszkańców. Inspiracją do opracowania koncepcji nowej, gdyńskiej inwestycji był nowojorski Central Park. Chodziło o stworzenie ogólnodostępne miejsca, integrującego mieszkańców i odpowiadającego na zróżnicowane potrzeby osób w różnym wieku. Teren inwestycji rozciąga się na 3 hektarach między Al. Piłsudskiego oraz ulicami Świętojańską i Legionów.

Zależy nam na tym, aby działań rewitalizujących nie ograniczyć wyłącznie do estetyzacji. Dzięki temu Gdynia zyska kolejną wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzeń godną nowoczesnego miasta - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W parku zaplanowano strefę ciszy, wypoczynku i rekreacji

Po środku strefy zielonej ma znajdować się staw z kładką, wokół którego pojawi się mała architektura w postaci wygodnych siedzisk. Kolejne meble miejskie zostaną wkomponowane w zieloną skarpę. W parku znajdzie się między innymi: trasa dla rolkarzy, biegaczy, boisko, które zimą będzie przekształcane w miejskie lodowisko oraz pole do gry w bule. W pobliżu planowanej inwestycji działa już skate park oraz plac zabaw dla dzieci. Istniejące miejsca rekreacji zostały włączone w projekt całego parku. W jednym z pawilonów na terenie parku centralnego będzie działał punkt informacji turystycznej.

Nowy biurowiec przy skwerze Plymouth

Na skraju parku przy skwerze Plymouth ma powstać niewielki 7-piętrowy biurowiec zaprojektowany w pracowni Arch Deco. Fasada budynku zostanie obłożona szkłem, a jej rysunek urozmaicą wykusze obłożone jasnym kamieniem. Przed wejściem do budynku biurowego planowany jest skwer z fontanną, ścieżkami i gastronomią w części parterowej, który ma płynnie łączyć się z terenem miejskiego parku.

Miasto dla pieszych i rowerzystów

Decyzja miejskich władz w Gdyni odpowiada za potrzebę tworzenia przyjaznych miejsc, w których można odpocząć od zgiełku miasta. W przedstawionej koncepcji udało się połączyć ideę zielonej strefy wypoczynku z wygospodarowaniem miejsc parkingowych.

Pierwsza łopata początkująca budowę Parku Centralnego z parkingiem podziemnym na 270 samochodów już wbita. Rozpoczął się pierwszy etap inwestycji zlokalizowanej między ul. Tetmajera, Legionów i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejne dwa etapy przedsięwzięcia – które swoim zasięgiem obejmie tereny aż do ul. Świętojańskiej zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

W Gdyni powstanie park z podziemnym parkingiem