Łódź walczy o organizację EXPO w 2022 roku. Rozstrzygnięcie w połowie listopada

Już 15 listopada zostanie wskazane miasto, w którym odbędzie się EXPO 2022. Gra rozgrywa się m.in. o 10 milionów odwiedzających. Organizacja wystawy światowej dla Łodzi to szansa na promocję miasta i stymulację jego rozwoju.

Wystawa ma toczyć się wokół tematu rewitalizacji. Łódź ma na tym polu spore doświadczenie, którym chce się podzielić. W grze o organizację EXPO 2022 zostały jeszcze dwa miasta: Buenos Aires i Minneapolis. Starania miasta o organizację międzynarodowej imprezy wspiera rząd i prezydent, zapewniono też finansowanie na poziomie 1,8 mld złotych. Jeśli Łódź w 2022 roku stanie się organizatorem EXPO, będzie to pierwsza wystawa zorganizowana na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Atutem Łodzi jest temat i śródmiejska lokalizacja wystawy

Temat wystawy International EXPO 2022 w Łodzi - „City Re:Invented”, czyli w wolnym tłumaczeniu "miasto odkryte na nowo". Ekspozycja będzie dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie idealnie pasuje do historii i doświadczeń Łodzi, która jako miasto poprzemysłowe, realizuje obecnie jeden z największych projektów rewitalizacji w Europie. Na przestrzeni ostatnich lat Łódź zdobyła ogromne doświadczenie w rewitalizacji – obudzono do życia ponad 200 fabryk, kamienic i osiedli, rozpoczęto proces rewitalizacji całych fragmentów miasta, stworzono listę aż 38 wskaźników, które są brane pod uwagę przy rewitalizacji obiektów. Dodatkowo temat wystawy wpisuje się w wyzwania przestrzenne całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ogromna ilość zdegradowanych obszarów miejskich, portowych i pofabrycznych ulega w ostatnich latach przebudowie i przemianie.

Projekt wystawy na EXPO 2022 w ŁodziProjekt wystawy na EXPO 2022 w Łodzi mat. prasowe

Rewitalizacja to nie tylko kwestia przekształcenia architektury

Łódź jest liderem rewitalizacji w Polsce, jednym z najszybciej zmieniających się miast w kraju, dlatego podczas EXPO chce nie tylko podzielić się doświadczeniem, ale przede wszystkim zachęcić do debaty o rewitalizacji – w aspekcie ekonomicznym, społecznym, kulturowym i środowiskowym.

 My rozumiemy ją szeroko, jako podnoszenie jakości życia mieszkańców. Miasta na całym świecie stoją bowiem przed ogromnym wyzwaniem związanym z przywracaniem do życia obszarów zdegradowanych, przeludnieniem, gentryfikacją, a także suburbanizacją

— mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Wystawa EXPO 2022 w Nowym Centrum Łodzi

Oprócz tematu wystawy, atutem Łodzi są jej specyficzne uwarunkowania. Trudno znaleźć dziś na świecie miasta, w których można wybudować olbrzymią wystawę w samym centrum. Łódź jest pod tym względem unikatowa na skalę światową. EXPO w Łodzi byłoby też powrotem do organizacji tego typu wystaw w centrach miast. Ponadto w 150-letniej historii Wystaw Światowych żadna z poprzednich edycji nie została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie bez znaczenia jest również kwestia dobrej lokalizacji Łodzi - centrum Europy, miasto znajdujące się na skrzyżowaniu autostrad, z lotniskiem oddalonym o godzinę drogi od wystawy.

Jeśli organizacja EXPO 2022 zostanie przyznana Łodzi wystawa zostanie rozmieszczona na 25 hektarach wokół nowego dworca Łódź Fabryczna - teren ten zaznaczono na mapieJeśli organizacja EXPO 2022 zostanie przyznana Łodzi wystawa zostanie rozmieszczona na 25 hektarach wokół nowego dworca Łódź Fabryczna - teren ten zaznaczono na mapie mat. prasowe

Komin z cegły i szkła, czyli projekt wystawy

W ramach tematu City Re:Invented na EXPO 2022 planowanych jest aż 11 stref tematycznych, m.in. „CityZen”, „Urban Hereos” i „City Beats”. Część „Home in The City” poświęcona będzie zacieraniu się granic pomiędzy częścią prywatną a publiczną, zaś Metamorphosis Tower to wieża, która stworzona zostanie przy samym wejściu na teren wystawy – ma symbolizować transformację Łodzi – ceglany komin będzie płynnie przechodził w szklany, symbolizując zasilanie miasta czystą energią z ogniw fotowoltaicznych.

EXPO stanowić ma pomost łączący historię Łodzi z jej przyszłością, tkankę miasta niegdyś przeciętą przez linię kolejową oraz miasto z jego mieszkańcami. Symbolem tego spinania będzie skrzyżowanie Osi Miasta (City Avenue), gdzie dominują rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w dużej skali (osie, dominanty, pierzeje) oraz Osi Mieszkańca (Citizen Alley) z przestrzenią dostosowaną do skali człowieka (mała architektura, detale, wnętrza podwórek)

– opisuje Jocelyn Fillard, International Architecture Director Sud Architekt Polska.

Nowy koncept urbanistyczny miasta powstanie na obszarze 25 hektarów w samym centrum Łodzi w kwadracie ulic Kilińskiego, Tuwima, Kopcińskiego i Narutowicza, w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej stacji kolejowej Łódź Fabryczna. Obszar wystawy ma być częścią powstającego tzw. Nowego Centrum Łodzi, czyli terenu w okolicy nowego Dworca Łódź Fabryczna. Obecnie istnieją tu już biurowce Nowa Fabryczna, Przystanek mBank oraz zrewitalizowane budynki EC1 Łódź. Na wystawę goście będą wchodzić bezpośrednio z dworca Łódź Fabryczna, a jej część będą tworzyć budynki na terenach pofabrycznych i pomagazynowych. Centralnym punktem ma się stać rynek Kobro.

Inwestycje na czas wystawy będą realizowane wspólnie przez rząd i miasto. Wydatki spółki celowej na przygotowanie terenu zostaną zbilansowane przez komercjalizację terenów po wystawie. Tereny wystawy są niezwykle atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym - na okolicznym obszarze kończony jest biurowiec mBanku, rewitalizowane są też kompleks pofarbyczny Monopolis z 1902 roku, planowany jest też obiekt wielofunkcyjny firmy Ghalmco (20-hektarowa działka kupiona od miasta za kwotę 85 mln zł).

ZOBACZ PROJEKT WYSTAWY I ZDJĘCIA ZREWITALIZOWANYCH BUDYNKÓW >>

Więcej o:
Komentarze (5)
Łódź walczy o organizację EXPO w 2022 roku. Rozstrzygnięcie w połowie listopada
Zaloguj się
 • el-042

  Oceniono 8 razy 6

  Oh, yeah!

 • swientyjacenty

  Oceniono 9 razy -3

  Atutem Łodzi na pewno nie jest komunikacja. To najbardziej zakorkowane miasto Europy. Gdy odbywa się koncert w Atlas Arenie korkuje się całe miasto, a to przecież tylko dziesięć tysięcy widzów. Co będzie gdy przyjedzie 10 milionów. Jak i czym?

 • 162tony

  Oceniono 7 razy -3

  NO OK... a co jak już skończy się expo
  Na expo zostanie wybudowana masa budynków, infrastruktura naziemna, podziemna, uliczki, chodniki, toalety. Wszystko klimatyzowane, ogrzewane, szklane, metalowe i betonowe.
  Skończy się expo - wyburzyć? wyrównać? utrzymywać przez 100 kolejnych lat żeby się nie rozpadło? Wynająć ochronę? ogrzewać w zimę? ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX