Dom w formie "kostki" na wąskiej działce

Popularne "kostki" z PRL-u odeszły do lamusa? Niekoniecznie! Dziś powstają nowoczesne realizacje w tym stylu. Tak jak ten warszawski dom zaprojektowany w pracowni MFRMGR ARCHITEKCI.

Głównymi wyzwaniami przy projektowaniu domu było usytuowanie bryły na małej działce przy rozbudowanym planie funkcjonalnym wnętrza. W rezultacie otrzymano zwarty budynek w typie "kostki", który nieznacznie rozszerza się do wnętrza działki. Prostą formę urozmaicają nieregularnie rozmieszczone okna.

Proces projektowy rozpoczął się od funkcji - dosyć rozbudowanej, głównie z uwagi na dużą liczbę domowników. W obszernej strefie dziennej znalazło się pięć sypialni, trzy łazienki i toaleta oraz zespół pomieszczeń gospodarczych. Głównym wyzwaniem było, z jednej strony, zmieszczenie funkcji w zwartej, ekonomicznie uzasadnionej bryle, z drugiej - wpasowanie jej w wąską działkę o nieregularnym kształcie.

Zadanie udało się rozwiązać dzięki maksymalnemu zbliżeniu budynku do granic działki, czyli na minimalne dopuszczalne prawem trzy metry. Wymagało to jednak znalezienia sposobu na doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych. Architekci zaprojektowali więc głębokie na metr loggie, w których umieścili okna.

Dach osłonięty attyką

Forma dachu powstała jako kompromis miedzy oczekiwaniami inwestora, a wymogami wynikającymi z uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor zainteresowany był dachem płaskim lub o niewielkim stopniu nachylenia. Po długotrwałych poszukiwaniach kompromisowej formy zdecydowano się na trzy
równolegle do siebie dachy dwuspadowe, ukryte za niewysoką attyką. 

Elewacja z szarej, betonowej cegły

Fasada została zaprojektowana z szarej, betonowej cegły (materiału zwyczajowo używanego do budowy ogrodzeń). Rozwiązanie to było tanie, wytrzymałe i spełniające wymogi estetyczne, jakie chcieli osiągnąć architekci i inwestorzy. Stolarka okienna została wykonana przez lokalną firmę stolarską. Okna miały wpisywać się w ten sam moduł. Wnęki okienne zostały obudowane kołnierzem z drewna. Efekt wizualny, jaki udało się osiągnąć, to zestawienie ciepłego w odbiorze drewna wnęk okiennych i stolarki ze stosunkowo zimną, szarą cegłą elewacji.

Powierzchnia użytkowa domu wynosi 265 mkw.

Autorami projektu jest zespół z pracowni MFRMGR ARCHITEKCI w składzie: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Jarosław Urbański.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (25)
Dom w formie "kostki" na wąskiej działce
Zaloguj się
 • Oceniono 14 razy 6

  Swietny projekt ! Brawo! Ciekawe tylko ile kosztuje za m2 wykonanie tego budynku.

 • Lech Kuc

  Oceniono 5 razy 5

  Fajne dla Arizony i Południa Hiszpani i Włoch . Co będzie jak spadnie śnieg duży , nagłe ocieplenie i następnie w nocy 10 stopni mrozu ? Ładne moze , ale czy praktyczne ?

 • Oceniono 7 razy 5

  Sprytne obejście zapisów MPZP dotyczących nachylenia połaci dachowych. Ciekawy jestem jak to rozwiązanie w naszym klimacie sprawdzi się w praktyce.

 • izarider

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież ukrycie dachu dwuspadowego oznacza w praktyce niezastosowanie się do warunków zabudowy. Nie widać tego dachu, a o to chyba chodzi... Podejrzane to nieco. Brak garażu - koszmar użytkowy. W lecie auto nagrzane do granic możliwości, w zimie zamarznięte i konieczność skrobania. Nie zdecydowałabym się na jego brak, jestem za wygodna. Mam garaż w bryle domu i jestem z niego bardzo zadowolona. Leje, wieje, a ja sucha i z zakupami już w domku.

 • galareta2

  Oceniono 10 razy 2

  Nie podoba mi się rozwiązanie dachu - jeden wielki basen i nie wierzę, że przy silnych opadach z tak dużej połaci rury spustowe będą sobie w stanie poradzić z odbiorem! A to niestety grozi poważnymi problemami z zaciekaniem! Bez tego całego murku dookoła byłoby bezpieczniej dla dachu (i wieliście).

 • adamczajka

  0

  Zastanawia czy nie było taniej jasnej cegły z gliny, czy to inny problem zmusił do uzycia cegly cementowej.
  Pozatym lepiej dach jednospadzisty, a na jego niższym poziomie pozostawić szczeliny awaryjne na wypadek zatkania rynien. Zgadzam się z izarider że brak garażu to spory minus.

 • zuuuraw

  Oceniono 8 razy 0

  Szaro bura kostka, różniąca się od typowo komunistycznych kostek tylko akcentami drewnianymi i nieregularnością rozmieszczenia okien. Dalej to szare, smutne. Może w mieście, w gęstej zabudowie, ale nie wyobrażam sobie czegoś takiego w Komorowie, Podkowie czy Konstancinie, wśród zieleni. Panuje jakaś obsesja eliminowania skośnych dachów, a właśnie kontrast szarej cegły z czerwoną dajmy na to karpiówką na dachu i soczystą zielenią drzew daje niesamowite efekty. Forma domu przekrytego dachem nie musi przecież być klasyczna, świat geometrii przestrzennej otwiera nieograniczone pole do fantazji.
  Tutaj doszło do absurdu, umieszczenia skośnych dachów pogrążonych ! W naszym klimacie gratuluję, widać architekci tuż po studiach i nie pamiętają już srogich, śnieżnych zim, mieliśmy taką zaledwie 5-6 lat temu. I jeszcze ten kolektor na dachu zakryty podczas zimy do połowy czapą śniegu, kino satyra.

 • antoszek22

  Oceniono 4 razy 0

  Sam budynek ok, ale a ja jestem ciekaw opinii czy to obejście zapisów MPZT jest zgodne z rzeczywistym celem takiego zapisu a więc legalne ?
  Moim zdaniem nie,
  I czy nie należałoby wprowadzić do polskiego prawa furtki która dawałaby w pewnych okolicznościach ze wględu na walory projektu tak jak w tym przypadku odejście od niektórych zapisów planu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX