Młyn Maria we Wrocławiu zyska nowe oblicze. Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa

Młyn Maria - zespół zabytkowych budynków we Wrocławiu, zostanie poddany gruntownej rewitalizacji według projektu Maćków Pracownia Projektowa. Na terenie inwestycji wmurowano właśnie kamień węgielny.

Młyn Maria we Wrocławiu to jedna z tych inwestycji, którym przyglądamy się szczególnie uważnie.  Zespół zabytkowych budynków, znajdujący się przy ul. Staromłyńskiej 2a, w jednej z najbardziej urokliwych części miasta, zostanie poddany gruntownej rewitalizacji według projektu Maćków Pracownia Projektowa. W odnowionym Młynie Maria znajdą się zarówno lokale mieszkalne, jak i usługowe. Zaplanowano tu również kilka apartamentów z rozległymi tarasami ulokowanymi m.im. na dachach poszczególnych budynków.

W 2016 roku działka z zabytkowymi obiektami została zakupiona przez RealCo, dewelopera specjalizującego się w rewitalizacji historycznych budynków, zabytków i kamienic. Prace budowlane na terenie inwestycji dotyczą kompleksu budynków: Maria i Feniks oraz dwóch łączników, w których znajdą się lokale mieszkalne i usługowe.

Głównym założeniem projektu było zachowanie i wyeksponowanie walorów historycznych i kulturowych budowli. Na inwestycję Młyn Maria składają się zarówno budynki, jak również nabrzeża i kanały, które są świadkiem kilkusetletniej tradycji przemysłu zbożowego na wyspach odrzańskich. Kompleks Młyn Maria był w przeszłości wielokrotnie przebudowywany, dlatego obecna renowacja będzie naturalną, kolejną odsłoną tych obiektów.

Młyn Maria we Wrocławiu - widok od strony ul. Staromłyńskiej. Proj. Maćków Pracownia ProjektowaMłyn Maria we Wrocławiu - widok od strony ul. Staromłyńskiej. Proj. Maćków Pracownia Projektowa Mat. RealCo

Zabytkowe budynki zostaną przystosowane do nowych funkcji zgodnie z aktualnymi standardami i przepisami. Zmieni się najbliższe otoczenie zabytku. Mieszkańcy Młyna Maria będą mieli bezpośredni dostęp do nabrzeży Odry, odremontowanych bulwarów i terenów zielonych. Od zachodniej strony kompleksu powstanie taras o kaskadowym układzie.

Przypomnijmy, pierwszy drewniany, wyposażony w trzy koła wodne młyn (nazwany Arnoldem) powstał tu w 1242 roku. Młyn wielokrotnie zmieniał imię (ostatecznie stał się Marią) i właścicieli (należał do wójtów i zakonów). W 1333 roku naprzeciw młyna nazwanego wówczas Maria zbudowano drugi o nazwie Bożego Ciała. W 1810 roku po sekularyzacji młyny przejęło Państwo Pruskie. Wtedy też zaczęła się rewolucja przemysłowa a młyny zostały zmodernizowane. Były to najnowocześniejsze młyny w regionie.

Napędzane siłą wody z Odry młyny działały do lat 60 XX wieku.  Zdemontowano i zniszczono wszystkie urządzenia mechaniczne.  Budynek wielokrotnie przebudowywano, mieściła się tu szkoła, później znajdowały się mieszkania. Podczas Wielkiej Powodzi w 1997 roku młyn groził zawaleniem, a Wyspa Piaskowa zalaniem. Był pomysł wysadzenia obiektu, na szczęście zburzono tylko jeden mur, by usunąć powodziowe śmieci, które zatrzymały się przy młyńskich filarach.

Niedawno wmurowano kamień węgielny na placu budowy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta Wrocławia, architekci z Pracowni Projektowej Maćków, partnerów inwestycji, m.in.: Miastoprojekt, Ozbud, Keller.

Młyn Maria ma powitać mieszkańców w pierwszej połowie 2021 roku.

Tak jeszcze niedawno prezentowały się zabytkowe budynki.Tak jeszcze niedawno prezentowały się zabytkowe budynki. Fot. mat. prasowe

Więcej o: