Nowy akademik UAM na Morasku według projektu DEDECO [WYNIKI KONKURSU]

Redakcja Pressland/WG

Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego akademika Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Kampusie Morasko. Zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego DEDECO. W nowym akademiku zamieszka docelowo ok. 400 studentów. Zaplanowano tu również siłownię, stołówkę oraz klub studencki.

1 z 5Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO
2 z 5Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO
3 z 5Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO.
4 z 5Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO.
5 z 5Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO.

Nowy akademik, zaprojektowany przez DEDECO, będzie prostą, pięciokondygnacyjną bryłą (z czterema piętrami mieszkalnymi), z przeszklonym parterem. Zaplanowano tu 160 pokoi jednoosobowych oraz 120 pokoi dwuosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Dodatkowo na każdej kondygnacji 1 pokój przeznaczony będzie dla osoby niepełnosprawnej. Na każdym piętrze będzie znajdzie się kuchnia z jadalnią oraz pralnia z suszarnią. Zaplanowano tu również stołówkę, dwuoddziałowe przedszkole, sklep, siłownię oraz klub studencki.

Szczególną wartością projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski”. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych, zlokalizowanych na piętrach mieszkalnych. Obiekt ma prostą i czytelną strukturę

–mówił przewodniczący Sądu Konkursowego, arch. Piotr Kostka z poznańskiego oddziału SARP.

Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO.

Na konkurs wpłynęło 17 prac. Drugie miejsce zajął projekt Front Architects Wojciech Krawczuk z Poznania. Trzecią nagrodę przyznano poznańskiej Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H. J. Buszkiewicza Sp. z o.o. Wyróżniono także projekt Akpb Architekci Piotr Bartosik z Poznania.

Niedługo ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę akademika. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł brutto. Według planów uczelni, pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w nowym domu już w 2021 roku.

Skomentuj:

Nowy akademik UAM na Morasku według projektu DEDECO [WYNIKI KONKURSU]