Akademik po niemiecku. Kolorowy i ekologiczny
Budowano go w technologii modułowej, dzięki czemu powstał w zaledwie pięć miesięcy
Z inicjatywą budowy nowego akademika w Heidelbergu w Niemczech wystąpiła organizacja Studentwerk Heidelberg. Pomysł zakładał stworzenie nowego kompleksu, który zajmie stosunkowo małą powierzchnię i jednocześnie pomieści maksymalnie dużą liczbę studentów. Przetarg na jego projekt i budowę wygrała firma LiWooD Heidelberg.
Architekci zaproponowali budowę obiektu w technologii modułowej, która umożliwiła błyskawiczny montaż elementów już na placu budowy. Akademik w Heidelbergu wzniesiono w zaledwie pięć miesięcy.
Cały kompleks składa się z trzech pięciopiętrowych budynków. Projektanci podzielili przestrzeń mieszkalną na pokoje, w których może mieszkać od 1 do 3 osób. W sumie w całym obiekcie mieszka 265 studentów. Prócz strefy mieszkalnej w kompleksie znalazło się także 12 pomieszczeń socjalnych i takich, w których studenci mogą się uczyć w ciszy.
Budynki mają spójną elewację. Szare bryły ozdobiono jedynie elementami w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym. Kolory mają ułatwić odróżnienie budynków.
Istotnym elementem projektu była ekologia. Budynek wyposażono w energooszczędne okna, pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Dzięki tej ostatniej akademik jest niemal samowystarczalny energetycznie.
- Więcej o:
Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
Wyścig o najpiękniejszą uczelnię. Nowe inwestycje dla polskich studentów robią wrażenie![PRZEGLĄD]
Nowe polskie szkoły. Zdziwicie się, jakie są ładne [PRZEGLĄD]
Architekci stworzyli dom dla książek! [ZDJĘCIA]
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy