Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolorowy akademik w Poznaniu

bec

Architekci z pracowni Front Architects twierdzą, że prosta i oszczędna architektura nie musi być nudna i nijaka. Potwierdza to zaprojektowany przez nich dom studencki w Poznaniu. Zobacz najładniejszy akademik w Polsce.

Dom Studencki z usługami sportu przy ul. Rokietnickiej w Poznaniu autorzy: FRONT ARCHITECTS Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson z zespołem autorzy: FRONT ARCHITECTS Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson z zespołem
Dom Studencki z usługami sportu przy ul. Rokietnickiej w Poznaniu autorzy: FRONT ARCHITECTS Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson z zespołem
fot. FOTOARCHITEKTURA Anna Gregorczyk, Łukasz Szamałek

Projektanci z poznańskiej pracowni Front Architects podkreślają potrzebę kreowania architektury wpisującej się w zastany kontekst, bezpretensjonalnej i tworzonej z pokorą wobec uwarunkowań. Zrealizowany w 2010 r. według ich projektu Dom Studencki "Karolek" stanowi przykład realizacji o prostych, wyważonych, bezpretensjonalnych formach podporządkowanych funkcji obiektu i stanowiących dowód świadomości projektowej autorów.

Założenia projektowe domu studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przewidywały realizację dużego obiektu mieszkalnego oraz studium wychowania fizycznego połączonych w obrębie jednego kompleksu przylegającego do istniejącej hali sportowej. Złożony program oraz wyraźne wyodrębnienie dwóch różnych i niezależnych od siebie stref funkcjonalnych skłoniły projektantów do rozbicia budynku na dwie bryły- parterową strefę kompleksu sportowego oraz wyrastającą ponad nią masywny, siedmiopiętrowy prostopadłościan akademika. Pierwsza pomieściła m.in. sale gimnastyczne oraz powierzchnie obsługujące, a także została połączona z istniejącą halą sportową i zadaszonymi kortami tenisowymi. W drugiej zlokalizowano pokoje dla ponad 150 osób, pomieszczenia do nauki i wypoczynku.

Pomimo odmiennego charakteru i funkcji architektom udało się połączyć obie części w spójną całość. Wrażenie jedności zostało utrzymane przede wszystkim dzięki umiejętnemu operowaniu barwą w kompozycji elewacji i wnętrz. Ściany zewnętrzne studium wykończone zostały płytami włókno-cementowymi w ciepłych barwach (czerwień, żółcień, oranż), które stworzyły geometryczną mozaikę. Białe elewacje części mieszkalnej zostały urozmaicone barwnymi prostokątami w pasach międzyokiennych. Powodują one, że budynek staje się optycznie lżejszy, nabiera bardziej "swobodnego" charakteru. Ciepłe, żywe barwy kreują nie tylko wygląd elewacji, ale także charakter wnętrz, gdzie stanowią ważny element aranżacji i organizacji przestrzeni.

ZOBACZ TAKŻE:

Akademik jak luksusowy apartamentowiec

Paryski szyk z drewnianych palet - HIT czy KIT?

Biblioteka pod chmurką

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolorowy akademik w Poznaniu