Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele fotowoltaiczne na dachach bloków, czyli Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Jest lepiej niż zakładano!

Redakcja Pressland/WG

Rok temu, decyzją Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, na dachach bloków na jednym z wrocławskich osiedli umieszczono panele fotowoltaiczne. Wyprodukowano o prawie 10% energii więcej niż zakładano. Spółdzielnia już planuje kolejne, ekologiczne inwestycje.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna - ul. Świeradowska.
Wrocławska Elektrownia Słoneczna - ul. Świeradowska.
Mat. Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe

Inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe to największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w Europie. 2771 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachach 35 budynków należących do Spółdzielni. Zajęły one w sumie powierzchnię 0,5 ha. Łączna moc instalacji to 739 kWp. Pozyskiwana ze słońca energia zasila części wspólne budynków: windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie. Z czystej energii korzysta 15 tys. mieszkańców Spółdzielni.

Przyszedł czas na podsumowania. W ciągu roku Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej udało się wyprodukować o prawie 10% więcej energii elektrycznej niż zakładały prognozy. Szacunkowo, instalacje fotowoltaiczne na 35 dachach miały ograniczyć o 557 ton emisję CO2 do atmosfery. Zredukowały ją aż o 600 ton. To większa od przewidywanej korzyść dla środowiska.

Na pracę elektrowni słonecznej wpływa kilka czynników – jakość ogniw w panelach fotowoltaicznych, łączna powierzchnia paneli oraz liczba słonecznych godzin w ciągu roku. Wyniki, jakie uzyskaliśmy, świadczą z jednej strony o wydajności naszych instalacji, z drugiej zaś o tym, że obecne warunki atmosferyczne sprzyjają inwestowaniu w fotowoltaikę. Mamy za sobą bardzo słoneczny rok

 - mówi Marek Dera, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna - ul. Sanocka.
Wrocławska Elektrownia Słoneczna - ul. Sanocka.
Fot. mat. Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe

Mirosław Lach, jeden z pomysłodawców Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, poprzedni przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław-Południe zaznacza, że sukcesywnie, po zakończeniu spłat pożyczek dla poszczególnych budynków (pierwsza nastąpi już za 6 lat), opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75%.

Najważniejsze, że już dziś, w związku z produkcją własnej energii, mieszkańcy nie odczują wzrostu cen energii elektrycznej. Dla przykładu: jeżeli cena rynkowa wzrośnie o 40%, to nasi mieszkańcy odczują finansowo podwyżkę o 10%. Jeżeli bez instalacji fotowoltaicznej roczne koszty dla przeciętnego budynku ze 100 mieszkaniami wynoszą 10 tys. zł, to po podwyżce wyniosą 14tys. zł. Dla takiego samego budynku w naszej spółdzielni z elektrownią słoneczną będzie to 2,5tys. zł, a po podwyżce 3,5tys. zł

– dodaje Mirosław Lach. 

Mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów w związku z uruchomieniem Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument z uzyskanej dotacji 1,7mln zł i pożyczki w kwocie 2,5mln zł, rozłożonej na 8-9 lat w zależności od zadania.

Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zdradza, że planowana jest rozbudowa elektrowni i kolejne projekty ekologiczne. Pilotażowo, w czterech budynkach, uruchomione zostaną pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody.

----

Wrocławska Elektrownia Słoneczna w liczbach

- 760 tys. kWh produkcji energii elektrycznej z OZE (Prognozowano 700 tys. kWh);

- 600 ton rocznie mniej emisji CO2 (Prognozowano 557 ton CO2 mniej);

- 120 tys. zł to roczne koszty energii  (Przed instalacją elektrowni, roczne koszty wynosiły 425 tys. zł)

- 303 tys. zł to roczna rata spłaty pożyczki wraz z odsetkami;

- 15 tys. mieszkańców Spółdzielni korzysta z czystej energii w częściach wspólnych ich budynków

Skomentuj:

Panele fotowoltaiczne na dachach bloków, czyli Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Jest lepiej niż zakładano!