Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
W miejscu pasa startowego dawnego lotniska Longhua w obszarze nadrzecznym Xuhui w Szanghaju powstał park. Według projektantów ze studia Sasaki, pełni on rolę pasa startowego do nowoczesnego życia.
Lotnisko Longhua powstało w 1922 r. Do 1949 było jedynym lotniskiem cywilnym obsługującym mieszkańców Szanghaju. Ostatni samolot wystartował z niego w 2008 r., ale ostatecznie zostało zamknięte w 2011 r. Na 14,63-hektarowej działce studio architektoniczne Sasaki stworzyło rozległy park. Jego osią jest 1830-metrowy dawny pas startowy.
Xuhui Runway Park: park liniowy na dawnym lotnisku
Budowa parku rozpoczęła się w 2016 roku i niedawno ukończono dwa odcinki, od Longlan Road do Fenggu Road oraz od
Longyao Road do South Langshui Road. Xuhui Runway Park jest ukłonem w stronę historii tego miejsca. Architekci odwołując się do ruchu samolotowego, stworzyli liniowe przestrzenie dla pojazdów, rowerów i pieszych. Środkiem dawnego pasa startowego biegnie ulica, a po obu jej stronach powstały chodniki i ścieżki rowerowe o długości ok. 2 km.
Zobacz także: Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta>>
Wykorzystanie zastanych elementów
Tam, gdzie było to możliwe, wykorzystano fragmenty pierwotnego betonu pasa startowego. Tak powstała np. główna ścieżka dla pieszych, o szerokości 3,6 metra - z pasa startowego zerwano górne warstwy asfaltu, odsłaniając beton. Fragmenty starego betonu znajdują się także w miejscach odpoczynku. Konserwacja i ponowne wykorzystanie betonu pasa startowego nie tylko pozwoliło zaoszczędzić koszty budowy, ale także zmniejszyło emisję gazów cieplarnianych z produkcji nowego betonu. Z tego też materiału powstała większość elementów architektury parku, które poprzez minimalistyczne geometryczne formy odzwierciedlają podstawy projektowania lotniczego. Do historii miejsca nawiązują również duże grafiki na płaszczyźnie podłoża, przypominające znaki dla samolotów. Tym razem jednak nawigują nie samoloty, a ludzi i pozwalają im odbyć miejską podróż.
Zobacz także: High Line - park na trasie dawnej linii kolejowej w Nowym Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]>>
Ogrody i gaje
Ulica i ścieżki są oddzielone sześcioma rzędami drzew liściastych. W ten sposób powstał bulwar, podzielony na kilka mniejszych ogrodów, połączonych alejkami. Ogrody mają rozmaity charakter, ale rosną w nich rośliny wyłącznie występujące w delcie Jangcy. Ogółem posadzono 82 gatunki roślin, w tym 2227 drzew, z klonem trójzębnym. Dzięki nasadzeniom ponad 68 proc. terenu jest zacienione Powstał także gaj dla obserwacji ptaków i gaj owocowy przyciągający owady.
W Xuhui Runway Park znajduje się także plac zabaw, fontanna i obszerny trawnik, na którym może jednocześnie wypoczywać 3,5 tys. osób. W tym samym czasie można by tu rozegrać 5 meczów piłki nożnej. Stworzono także ogród dla 900 osób, przeznaczony na wydarzenia kulturalne i spektakle. W parku zaplanowano również restauracje, księgarnie i przestrzenie wystawiennicze.
Oświetlenie
Park zaprojektowany przez studio Sasaki jest w pełni samowystarczalny energetycznie za sprawą paneli fotowoltaicznych.
Oświetlenie terenu jest oparte na diodach LED, co zmniejsza roczne zużycie energii elektrycznej o 167 000 kilowatów. Profile mebli i słupów oświetleniowych mają przypominać elementy samolotów, natomiast światła naziemne zarysowują dawny pas startowy. Oświetlone są też poręcze, ławki i konstrukcje zacieniające.
Xuhui Runway Park: zbiornik deszczówki
Na jednym krańcu parku powstał ogród deszczowy o powierzchni 5760 m kw., na drugim mokradła o powierzchni 8107 m kw., pod którymi zbudowano zbiorniki na wodę. Jest to pierwszy przydrożny system ogrodów deszczowych w Szanghaju. Część zebranej wody jest wykorzystywana do podlewania roślinności i w fontannach, pozostała część, zanim zostanie odprowadzona do kanału odwadniającego, przepływa przez wiele filtrów, w tym także roślinnych redukujących osady i zanieczyszczenia ulicy. Oczyszczona woda ostatecznie dociera do kanału Jichang - odprowadzającego ją do rzeki Huangpu.
Xuhui Runway Park stał się punktem rozwoju tej części miasta. Wokół niego powstało wiele inwestycji mieszkaniowych, handlowych i biurowych, w tym siedziba CCTV Jangcy Delta i pierwszy 7-gwiazdkowy hotel w Szanghaju.
- Więcej o:
- ekologia
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy