Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta

red

Wydaje się niemożliwe, a jednak! W Seulu zlikwidowano drogę szybkiego ruchu w centrum miasta. W zamian powstał park i atrakcyjna przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Kiedy u nas takie zmiany?

Pod dziwnie brzmiącą nazwą "Cheonggyecheon" kryje się ogromny projekt rewitalizacji centrum Seulu. Dziś stolica Korei Południowej to jedno z największych miast świata. Żyje w nim ponad 10 mln ludzi, a razem z sąsiednimi miastami tworzy ogromną aglomerację liczącą prawie 25 mln mieszkańców. Seul przez wiele lat borykał się z przeludnieniem (jedno z najgęściej zaludnionych miast świata), a mocno rozwinięty przemysł sprawiał, że mieszkańcom brakowało miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu.

W 2003 r. miejskie władze postanowiły to zmienić. Podjęły wtedy odważną decyzję o likwidacji trasy szybkiego ruchu, która przecinała miasto. Podczas prac okazało się, że pod trasą znajduje się podziemna rzeka, którą odkopano. Na odcinku liczącym 5,8 kilometrów urządzono trakt pieszy otoczony mnóstwem zieleni, świetlnymi instalacjami i rzeźbami. Uroczyste otwarcie nowej przestrzeni nastąpiło w 2005 r. Dziś jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców i turystów. Całkowity koszt prac rewitalizacyjnych wyniósł 281 mln dolarów.

 

Seoul, South Korea from Travel Guy on Vimeo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta