Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad

mat. prasowe

Na Wilczej Porębie w Karpaczu, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego, stanęły dwa budynki mieszkalne. Jeden mieści osiem, drugi siedem apartamentów. Za realizację odpowiada studio de.materia. Forma obiektów inspirowana jest regionalną architekturą tych terenów. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Adamem Wysockim - oraz prezentację budynków w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 27 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.

Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad
Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad
mat. prasowe

U podłoża koncepcji projektu i wykończenia pensjonatów leży historyczna architektura drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku. Było to podyktowane zarówno względami formalnymi, jak i chęcią wpisania się w tradycję regionu - z szacunkiem dla jego spuścizny oraz jednorodności.

Architekci oba bliźniacze budynki posadowili na kamiennych cokołach - takich, jakie stosowano w tym regionie od wieków; do ich budowy wykorzystano jednocześnie nowoczesne konstrukcje z żelbetu. Dwa niższe piętra budynków zostały z zewnątrz obmurowane łupanym, ręcznie formowanym gnejsem. Na nich wzniesiono kolejne piętra, te jednak powstały w oparciu o lżejszą konstrukcje drewnianą, z drewna wykonano także ich elewacje. Przypominająca tradycyjną drewniana konstrukcja jest widoczna przez duże przeszklenia.

Ściany szczytowe są spektakularnie przeszkolone, jednak w nawiązaniu do typowych dla regionu deskowań szczytów, przykryte drewnianymi lamelami.

dodają architekci.

Dachy obu domów pokrył drewniany gont. Drewno pojawia się także jako materiał wykończeniowy we wnętrzach – tu dominuje sklejka świerkowa. Realizacja ta jest ciekawym i udanym połączeniem tradycji budowlanej ze współczesnością.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i LinkedIn. Oglądaj na żywo!

FB:   https://fb.me/e/1UBThDaQw

LinkedIn:  https://www.linkedin.com/events/apartamentynawilczejpor-biewkar6856875953122013185/

PARTNER Cyklu Laureaci i Finaliści Plebiscytu Polska Architektura XXL: Bauder

PARTNER WSPIERAJĄCY Cyklu Laureaci i Finaliści Plebiscytu Polska Architektura XXL: DASAG, Galeco

PATRONI MEDIALNI: Nowy Magazyn, Zawód Architekt, budnet.pl, ambiente.info.pl, La Vie Magazyn, architektura.muratorplus.pl , bryla.pl, designteka.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad