Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Replika Białego Domu na szczycie 34-piętrowego wieżowca w Bengaluru. Wybudował ją indyjski miliarder

WG

Na szczycie 34-piętrowego wieżowca Kingfisher Towers w Bengaluru (Indie) stoi replika Białego Domu. Właścicielem rezydencji jest indyjski biznesmen Vijay Mallya, który prawdopodobnie nigdy w niej nie zamieszka.

Replika Białego Domu na wieżowcu w Bengaluru
Replika Białego Domu na wieżowcu w Bengaluru
Fot. Kadr z filmu "A short aerial video of Kingfisher Tower in UB City, Bangalore" użytkownika Towering Goals na platforie YouTube

Niedawno przypominaliśmy historię słynnej nadbudowy bloku mieszkalnego w Jastrzębiu-Zdroju. Na pięciopiętrowym budynku przy ul. Północnej, już od lat 90. zaczęła powstawać dwukondygnacyjna willa z basenem. Niedawno nakazano jej rozbiórkę. Przeczytacie o tym tu>>

Tymczasem w Indiach, takie sytuacje są na porządku dziennym. W Bengaluru, mieście w południowych Indiach nazywanym "indyjską Doliną Krzemową", na szczycie 34-piętrowego wieżowca ustawiono... replikę Białego Domu. Właścicielem obiektu jest miliarder Vijay Mallya.

Kto wybudował replikę Białego Domu na wieżowcu?

Vijay Mallya po ojcu odziedziczył linie lotnicze United Breweries, specjalizujące się w tanich przewozach lokalnych. Rozbudował je i zmienił nazwę na Kingfisher - stały się największym przewoźnikiem lotniczym w Indiach. Majątek Mallyi w 2008 wyniósł 1,2 mld dolarów (według Forbes). Pod koniec 2007 roku Mallya przejął holenderski zespół wyścigowy Formuły 1 Spyker i zmienił nazwę na Force India. Posiadał też franczyzę krykieta indyjskiej Premier League, browary i gorzelnie. Oskarżony o defraudację (m.in. 1,4 miliarda dolarów pożyczek udzielonych Kingfisher Airlines) i oszustwa finansowe Mallya w marcu 2016 roku opuścił Indie. Mieszka w Wielkiej Brytanii, a Indie bezskutecznie starają się o jego ekstradycję. Przed opuszczeniem Indii zdążył w 2010 roku wybudować w Bengaluru swą niezwykłą rezydencję.

 

Kingfisher Tower w Bengaluru z repliką Białego Domu na szczycie
Kingfisher Tower w Bengaluru z repliką Białego Domu na szczycie
Fot. By Manoharhd - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85456508

Rezydencja na dachu wieżowca

Dwupiętrowa replika Białego Domu otoczona trawnikiem, zbudowana na szczycie Kingfisher Towers zajmuje powierzchnię ok. 40 tys. metrów kwadratowych. Stanęła na płycie wspornikowej. Jest zawieszona nad ziemią na wysokości 120 metrów. Wieżowiec z 81. luksusowymi mieszkaniami stoi w prestiżowej dzielnicy handlowo- biurowej UB City, na działce o powierzchni 4,5 akra, na której niegdyś znajdował się rodowy dom właściciela.

Rezydencja na dachu ma m.in. piwnicę z winami, kryty basen z podgrzewaną wodą, odkryty basen bez krawędzi, a także lądowisko dla helikopterów. Ma dwie prywatne windy. Szacuje się, że dom już kosztował ok. 20 mln dolarów amerykańskich, a nie został ukończony. Od 2016 roku stoi pusty.

    Więcej o:

Skomentuj:

Replika Białego Domu na szczycie 34-piętrowego wieżowca w Bengaluru. Wybudował ją indyjski miliarder