Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bolko Loft ma już 20 lat! Przemo Łukasik mieszka w budynku starej lampiarni przy szybie Bolko w Bytomiu

Mat. prasowe / red. WG

Bolko Loft stoi na terenie kopalni w Bytomiu. Prawie 200-metrową przestrzeń́ industrialną zaadaptował na własne mieszkanie jeden z czołowych polskich architektów – Przemo Łukasik z Medusa Group. Zaglądamy do środka!

Bolko Loft w Bytomiu
Bolko Loft w Bytomiu
Fot. Bartek Barczyk / kolaż bryla.pl

Bolko Loft powstał 20 lat temu, kiedy architekt Przemo Łukasik kupił i zaadaptował budynek starej lampiarni przy szybie Bolko w Bytomiu. To prostopadłościan postawiony na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Do wnętrza prowadzi zewnętrzna klatka schodowa (niemal 40 stopni).

Architekt (właściciel pracowni Medusa Group) zachował pierwotny, industrialny charakter miejsca. Pozostawił betonowe stropy, sufity i metalowe konstrukcje. Na 100-metrowej przestrzeni o wysokości 3 metrów znajduje się̨ kuchnia z jadalnią, a za szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach - strefa dzienna. Znalazły się w niej ikony designu: fotel z podnóżkiem Eames Lounge Chair, fotel Vitra Slow Chair, RM58 VZÓR i stylowe oświetlenie.

- Mój dom może być szczerą odpowiedzią̨, bo poza tym, że przetrwał, utrzymał historię, stał się domem dla moich Synów. Nie wyburzyłem go, a ocaliłem - nie dla świata, ale dla mnie i moich Dzieci. Tu jestem szczerym Architektem, Inwestorem i Wykonawcą. Tu można mnie oceniać́ – wyznaje Przemo Łukasik.

Bolko Loft w Bytomiu
Bolko Loft w Bytomiu
Fot. Bartek Barczyk

Zielono-różową kuchnię tworzą system mebli modułowych USM. Zieleń koresponduje z żółtym kolorem wyspy z kawiarką. W części jadalnej ustawiony został duży drewniany stół – miejsce spotkań rodziny i gości.

W domu są dwie łazienki - mniejsza znajduje się̨ przy sypialni małżeńskiej, a większa przy części dziennej. W tej ostatniej uwagę̨ przyciąga ściana pokryta drewnem oraz podłoga wykonana w technologii przemysłowej z betonu zacieranego. Na tym tle doskonale prezentuje się̨ utrzymane w stylistyce loft - designerskie wyposażenie.

Bolko Loft w Bytomiu
Bolko Loft w Bytomiu
Fot. Bartek Barczyk

Bardziej stonowane są̨ pomieszczenia prywatne: główna sypialnia Przema i jego żony Joanny oraz dwa pokoje dorosłych już̇ synów. Przeszklona sypialnia połączona z niewielką przestrzenią do pracy to najbardziej intymna cześć całego wnętrza. Industrialne elementy grają̨ tu pierwsze skrzypce przypominając o historii miejsca i jego okolicy. Wykonany z drewna zagłówek idealnie koresponduje ze starą cegłą ściany. Na tym tle została wyeksponowana przepiękna kolekcja krzyży.

Bolko Loft w Bytomiu
Bolko Loft w Bytomiu
Fot. Bartek Barczyk

Na poziomie ziemi, niejako pod domem urządzono w pełni wyposażoną letnią kuchnię, w centrum której ustawiony jest outdoorowy stół i krzesła. Cala posesja jest ogrodzona korytkami kablowymi.

Bolko Loft w 2004 roku został nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, a w 2007 roku zdobył I miejsce w Leonardo Competition.

Przemo Łukasik jest jurorem trwającej od 8 listopada 2023 roku III edycji konkursu Paradyż Designers 2023. Pula nagród wynosi ponad 40 tys. euro. Laureaci będą mieli m.in. możliwość wyjazdu do Mediolanu na międzynarodowe targi designu Salone del Mobile. Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego 2024 roku. Laureatów konkursu poznamy 28 marca 2024 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bolko Loft ma już 20 lat! Przemo Łukasik mieszka w budynku starej lampiarni przy szybie Bolko w Bytomiu