Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosmiczne przejście graniczne

bec

Przejścia graniczne z reguły nie są miejscami w których chcemy spędzić choćby chwilę dłużej niż to konieczne. Co innego jeśli mamy do czynienia z tak nietypowym obiektem jak nowa realizacja w gruzińskim Sarpi.

Pracownia architektoniczna J. Mayer H. Architects znana jest z projektów i realizacji obiektów o charakterystycznych miękkich formach nawiązujących do estetyki obowiązującej we wzornictwie w latach 60-tych. Dzięki temu biuro Jurgena Mayera-Hermanna wypracowało swój indywidualny i niepowtarzalny styl. Sprawia on, że nawet budynki o pozornie banalnym i prozaicznym przeznaczeniu zyskują atrakcyjną i często zaskakującą formę.

W listopadzie 2011 ukończono budowę punktu granicznego w Sarpi w Gruzji. Zaprojektowany przez J. Mayer H. Architects obiekt znajduje się na brzegu Morza Czarnego w pobliżu granicy z Turcją. Obok odprawy celnej rozmieszczono w nim także salę konferencyjną, pomieszczenia socjalne, kawiarnię oraz tarasy widokowe. Projektanci postanowili, że budynek będzie swoistym znakiem zapraszającym do Gruzji przyjeżdżających turystów, a jednocześnie jego formy świadczyć będą o postępującej modernizacji kraju. Powstał interesujący obiekt składający się z dwóch części- piętrowego, podłużnego skrzydła oraz usytuowanej na jego końcu wysokiej wieży widokowej. Całość posiada charakterystyczne miękko zaokrąglone krawędzie i faliste załamania. Żelbetowe ściany otynkowano i pomalowano na śnieżnobiały kolor, z którymi kontrastują ciemne fragmenty przeszkleń. Wieża widokowa posiada ponadto tarasy zapewniające wspaniałe widoki zarówno na otwarte morze jak i na wzgórza na nadbrzeżu.

Punkty graniczne z samego założenia są obiektami, które mijamy nie zwracając zbytniej uwagi na ich wygląd. Obiekt w Sarpi, o kształtach bliższych rzeźbie niż konwencjonalnej architekturze, sam w sobie może stać się celem podróży.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kosmiczne przejście graniczne