Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaha Hadid Kobietą Roku Glamour

red

Zaha Hadid została wyróżniona tytułem Kobiety Roku przez magazyn Glamour

zaha hadid, unesco, artysci dla pokoju
Zaha Hadid
MAXXI

Urodzona w Bagdadzie architektka ma obecnie 62 lata, była pierwszą kobietą, którą wyróżniono architektonicznym Noblem, czyli Nagrodą Pritzkera (2004 r.). Do listy nagród należy dopisać zdobytą w 2003 r. nagrodę imienia Miesa van der Rohe oraz nagrodę Stirlinga (2010 r.).

 

Kobieta Roku 2012

 

Hadid zdobywała wykształcenie w Bejrucie. Pod koniec lat 70 przeprowadziła się do Londynu, gdzie kontynuowała studia na Architectural Association School. Swoje własne biuro otworzyła w 1980 r. W pierwszych latach swojej pracy nie odnosiła spektakularnych sukcesów. Tłumaczyła to stereotypem "kobiety pracującej w męskim zawodzie".

Pierwszym głośnym budynkiem, który zaprojektowała była siedziba straży pożarnej fabryki Vitra w Weil am Rhein w Niemczech. Budynek ten obecnie pełni funkcję pawilonu wystawienniczego. Następnym  było Centrum Sztuki w amerykańskim Cincinnati. W kolejnych latach powstawało coraz więcej gmachów. Budynki, które zaprojektowała nie sposób pomylić z innymi. Zaha stworzyła swój własny, niepowtarzalny styl, który zdobył tyle samo zwolenników, co krytyków.

W jej studio pracuje obecnie 360 osób. Pytana o to czego jeszcze nie stworzyła, odpowiada: - Wieżowca w Nowym Jorku oraz... swojego prywatnego domu.

 

ZOBACZ DLACZEGO STAŁA SIĘ SŁAWNA

Rok 2011 należał do Zahy Hadid

 

Zaha Hadid

Niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy

 

Zaha Hadid

 

Skomentuj:

Zaha Hadid Kobietą Roku Glamour