Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Własne mieszkanie na himalajskich szczytach? Takie rzeczy tylko w Danii!

Piotr Nef

Dania zdecydowanie kojarzy nam się z płaskim krajobrazem i równinami rozciągającymi się po horyzont. Ale od czego jest architektura? Dla wszystkich, którzy marzyli o życiu na wysokościach powstał Bjerget - blok na himalajskim zboczu.

Bjerget to bardzo ciekawa odpowiedź projektantów z BIG Architects jak zaprojektować budynek mieszkalny na dachu parkingu. Duża powierzchnia kondygnacji wynikająca z racjonalnego zagospodarowania działki stoi w sprzeczności z potrzebami części mieszkalnej umiejscowionej na szczycie. Najprostsze wydaje się rozwiązanie podzielenie górnej części na kilka mniejszych budynków ustawionych na podium tworzonym przez bryłę parkingu.

Takie rozwiązanie  to jednak mieszkania, z widokiem... na sąsiednie bloki i przysłowiowego sąsiada jedzącego zupę. Projektanci znaleźli dużo lepsze rozwiązanie. Dach parkingu został zbudowany jako pochyły, wznoszący się od poziomu terenu na wysokość 16 metrów. Dzięki temu mieszkania mogą zajmować cała powierzchnię blisko 90-cio metrowego kwadratu będącego obrysem budynku bez problemu z ich doświetleniem, a dodatkowo z atrakcyjnymi tarasami położonymi na dachach niżej położonych mieszkań.

Dzięki temu prostemu formalnemu zabiegowi wszyscy mieszkańcy 80 apartamentów zamiast widoku na ścianę sąsiedniego budynku dostali tarasy oraz rozległą panoramę Kopenhagi, a w parkingu udało się stworzyć miejsca dla 480 samochodów.

Obie funkcjonalne części zostały wyodrębnione wizualnie przez zastosowanie zupełnie odmiennych elewacji. Część parkingowa została osłonięta aluminiowymi panelami chroniącymi przed czynnikami atmosferycznymi. Aby jednak zapewnić dostęp dostęp światła dziennego do wnętrza wszystkie panele są perforowane.

I tu kolejny świetny pomysł architektów. Aluminiowa fasada o powierzchni około 3 000 m2. wyglądałaby strasznie przytłaczająco. Zamiast nudnego efektu dostaliśmy jednak swoistą zabawę z kształtem budynku. Otwory wycięte w panelach są różnej wielkości dzięki czemu układają się we wzór himalajskich szczytów, a znajdujące się wyżej kaskadowo rozmieszczone mieszkania, naprawdę znajdują się teraz na górskim stoku.

Zobacz trójwymiarowy model budynku w Google Maps:

    Więcej o:

Skomentuj:

Własne mieszkanie na himalajskich szczytach? Takie rzeczy tylko w Danii!