Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na dachach były już ogrody, korty tenisowe czy małe domy. Pora na stok narciarski!

red

Do tego, że dachy pełnią funkcje użytkowe zdążyliśmy się już przyzwyczaić i ogród czy prywatny kort tenisowy kilkadziesiąt metrów nad ziemią nikogo już chyba nie dziwi. Ale stok narciarski? To nowość. Niezwykły blok z własnym szlakiem dla narciarzy i snowboardzistów ma powstać w nowej stolicy Kazachstanu.

Slalom House - blok z własnym stokiem narciarskim na dachu
Slalom House - blok z własnym stokiem narciarskim na dachu
Shokhan Mataibekov

Niezwykłą konstrukcja ma stanąć w Astanie - nowej stolicy Kazachstanu. Architekt Shokhan Mataibekov zaproponował aby dwudziestojednopiętrowy blok schodkowo schodził do poziomu terenu, a jego dach wykorzystać na nietypowy stok narciarski.

Takie połączenie pozwala intensywnie wykorzystać działkę w centrum miasta, a przy okazji zapewnić niecodzienną atrakcję. Stok wraz z blokiem będzie zawijał się dookoła wewnętrznego dziedzińca. Po dojechaniu na koniec trasy panoramiczne windy wbudowane w Bryłę budynku ponownie wniosą narciarzy na poziom 65 metrów. Powierzchnia zjazdowa zostanie wykończona specjalnym materiałem "Snowflex" umozliwiającym całoroczne korzystanie z trasy, także w okresie letnim. Stok będzie osłonięty od boków wysokimi na kilka metrów bandami, które mają na celu stworzenie bariery przed ewentualnym wypadnięciem z trasy i upadkiem z wysokości oraz zabezpieczyć zjeżdżających przed silnym wiatrem.

Zagospodarowanie dachów na ogólnodostępne tereny rekreacyjne to rozwiązanie szczególnie cenne zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, gdzie ceny gruntów są niezmiernie wysokie. Zagospodarowanie nieużywanych wcześniej przestrzeni to szansa na stworzenie terenów zielonych, sportowych, czy służących innym celom. Jak myślicie do czego jeszcze można wykorzystać powierzchnię na dachu budynków?

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Na dachach były już ogrody, korty tenisowe czy małe domy. Pora na stok narciarski!