Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chiny: Sztuczna góra do rozbiórki. "To samowola budowlana"

red, wyborcza.pl

Sześć lat trwała budowa skalistego ogródka na szczycie 26-piętrowego wieżowca w Pekinie. W środku, bogaty chiński przedsiębiorca urządził sobie dwupoziomowy apartament. Jak się okazało budowla jest nielegalna

Według ustaleń chińskich mediów, przedsiębiorca ma dobre kontakty z Chińską Partią Komunistyczną i współpracował z nią jako doradca na powiatowym szczeblu. Urzędnicy ci swoje zebrania organizowali na 26 piętrze wieżowca. Biznesmen musiał pokochać roztaczające się stamtąd widoki na tyle, że zapragnął zamieszkać piętro wyżej.

Bogaty przedsiębiorca wybudował sobie przedziwną, przypominającą szczyt góry konstrukcję, w której obok skał i krzewów znalazła się duża willa. W sumie powierzchnia całego kompleksu liczy 800 m kw.

Pekiński oddział agencji AFP podaje, że na trwającą sześć lat budowę skarżyli się sąsiedzi, jednak wpływy przedsiębiorcy były na tyle duże, że nikt nie zablokował budowlanej samowoli.

Dopiero kiedy dwa tygodnie temu chińskie media opublikowały zdjęcia przedstawiające kopułę z lotu ptaka, to lokalni urzędnicy zapowiedzieli kontrolę. Właściciel "góry" miał 15 dni by przedstawić dokumenty potwierdzające legalność konstrukcji. Nie zrobił tego, więc kilka dni temu na szczycie wieżowca pojawili się robotnicy, którzy rozpoczęli rozbiórkę samowoli.

Przedsiębiorca dziwi się całej aferze, poproszony o komentarz przez "Beijing Times" odpowiedział, że był to tylko "ozdobny ogród"...

    Więcej o:

Skomentuj:

Chiny: Sztuczna góra do rozbiórki. "To samowola budowlana"