Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ambasada Królestwa Niderlandów w Etiopii

gabkun

Chcieliście czegoś egzotycznego, spoza Europy Zachodniej i USA? Macie już dość Dubaju a nade wszystko Fostera? Ok, ogłaszamy tydzień bez Fostera i jego partnerów. Proszę bardzo, przenieśmy się do Etiopii. W okolicach Addis Abeby, otoczona gajem eukaliptusowym, stoi sobie Ambasada Królestwa Niderlandów.

Projekt Ambasady Królestwa Niderlandów zostal uhonorowany we wrześniu tego roku nagrodą Aga Khan Award for Architecture. Holenderscy architekci Dick van Gameren i Bjarne Mastenbroek dzielą się nagrodą z etiopską firmą ABBA Architects.

W projekcie, architekci chcieli zachować szacunek dla topografii okolicy, jednocześnie spełniając wymogi bezpieczeństwa i przeróżnych funkcjonalności budynku, w którym pracuje dyplomacja.

Otoczona gęstym eukaliptusowym gajem, ambasada spoczywa na łagodnych zboczach na osi wschód - zachód. W połączeniu z wyizolowanymi betonowymi ścianami i stropami, to położenie sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu energii słonecznej pożytkowanej przy klimatyzowaniu i wentylowaniu budynku. W ten sposób niewiele zależy od czasem zawodnej mechaniki.

Tak jak kraj, w którym się znajduje, budynek ambasady odzwierciedla różnorodność kultur. Tekstura i odcień ścian maja kojarzyć się z etiopską ziemią w kolorze ochry i regionalną architekturą. Na dachu budynku znajduje się ogród, przypominający holenderskie równiny.

Jak wielu innym minimalistycznym, choć jednak w jakimś sensie przytłaczającym budynkom, na ambasadę trzeba patrzeć wiele razy, by dostrzec jej skromny urok...

    Więcej o:

Skomentuj:

Ambasada Królestwa Niderlandów w Etiopii