Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Las Vegas łączy światowej sławy architektów

graberski

Już niedługo w samym sercu Las Vegas powstanie MGM Mirage CityCentre, określany mianem miasta w mieście. Projekt ten powstaje dzięki połączeniu sił wielu renomowanych architektów m.in.: Daniela Libeskinda oraz sir Normana Fostera.

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestora

MGM Mirage CityCentre będzie jedynym w swoim rodzaju kompleksem w Las Vegas. Poza udziałem wcześniej wspomnianych Libeskinda i Fostera, powstają tu także budynki zaprojektowane przez Kohn Pedersen Fox Associates, Murphy/ Jahn Architects, Pelli Clarke Pelli Architects czy Rafaela Vinoly. Nowy kompleks jest już w budowie i powstaje pomiędzy kurortami Bellagio i Monte Carlo.

Gdy patrzymy z góry na centrum handlowe, znajdujące się w samym środku kompleksu, możemy zauważyć nieznaczne podobieństwo do muzeum Guggenheima w Bilbao. Podobnie jak Frank O. Gehry w Hiszpani, tak Daniel Libeskind w Las Vegas zaprojektował budynek w bardzo plastyczyczny i rzeźbiarski sposób. Z tą jednak różnicą, że forma stworzona przez Libeskinda jest bardziej agresywna, przepełniona ostrymi krawędziami i kątami. Najciekawszym elementem konstrukcji jest dach. Ułożony z wielu ostrych, poukładanych na sobie elementów oddaje wrażenie całkowitego chaosu. Centrum handlowe zdecydowanie wyróżnia się wśród otaczających go budynków, które mają subtelne i delikatne kształty. Budynek ma mieć cztery kondygnacje, na których znajdzie się ponad 46 tysięcy m2 powierzchni użytkowej. Poza sklepami i butikami najdroższych projektantów mody, w centrum znajdzię się także centrum kuluralne.

Z bryły centrum handlowego wydobywać się będą dwie wieże - Veer Towers. Zostały one zaprojektowane przez Murphy/Jahn Architects. Jest to jedyny obiekt w całym kompleksie MGM, który będzie całkowicie prywatny. Znajdzie się w nim 670 apartamentów, parking podziemny oraz centrum spa otwarte tylko dla mieszkańców.

Po lewej stronie wybudowany zostanie Mandarin Oriental. W wieżowcu zaprojektowanym przez renomowane biuro Kohn Pedersen Fox znajdzie się zarówno hotel jak i apartamenty. Elewacja budynku w kształcie litery ?L" ma być utworzona w kolorach i z materiałów nawiązujących do otaczającej Las Vegas pustyni. Po prawo od centralnie umieszczonego centrum handlowego powstanie projekt wielokrotnie opisywanego przez bryłe biura Foster + Partners. The Harmon podobnie jak Mandarin Oriental będzie zarówno hotelem jak i apartamentowcem. Owalny budynek nie jest może najwibitniejszym projektem brytyjskiego biura jednak bylibyśmy mocno zdziwieni, gdyby w tak wielkim przedsięwzięciu nie maczał palców najpłodniejszy architekt dzisiejszych czasów.

Głównym obiektem MGM Mirage CityCentre jest projekt Pelli Clarke Pelli Architects. Kasyno i hotel podzielone są na trzy budynki, z czego najwyższy będzie liczył aż 61 kondygnacji. Łącznie znajdzie się tam ponad 3 tysiące pokoi oraz ponad 500 apartamentów do wynajęcia. Tuż obok tych trzech zaokrąglonych budynków znajduje się ostatni obiekt należący do kompleksu MGM. Jest to zaprojektowany przez Rafaela Vinoly Vdara Condo Hotel. Swoją archotekturą nawiązuje on do projektu Pelli Clarke Pelli - budynek także jest zaokrąglony Jednak w odróżnieniu do pierwowzoru składa się on z trzech nachodzących na siebie elementów. W Vdara Condo Hotel znajdzie się 4 tysiące pokoi oraz spa o powierzchni prawie 1500 m2.

Budowa MGM Mirage CityCentre trwa już od jakiegoś czasu, jednak cały kompleks ma być gotowy pod koniec 2009 roku. Miejmy nadzieje, że konstruktorzy wyrobią się w terminie, gdyż już nie możemy się doczekać by zobaczyć wynik pracy tylu fantastycznych architektów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Las Vegas łączy światowej sławy architektów