Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Strata Tower - dwa budynki o tej samej nazwie

tag
Asymptote Architects - Asymptote Architects

Właśnie rozpoczęły się prace budowlane nad jednym z najciekawiej zapowiadających się wieżowców w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Strata Tower będzie najwyższym budynkiem w nowo powstającym projekcie Al Raha Beach, rozciągającym się wzdłuż wybrzeży Abu Dhabi. Co ciekawe, wieżowiec o tej samej nazwie powstaje także w Londynie.

Architekci Hani Rashid oraz Lise Anne Couture, założyciele biura projektowego Asymptote są odpowiedzialni za ten oryginalny projekt. Strata Tower ma być 40 piętrowym apartamentowcem , który wyrośnie w części Al Raha Beach zwanej Al Dana. Będzie on stał w bliskim sąsiedztwie do Abu Dhabi World Trade Center zaprojektowanym przez renomowane Foster + Partners.
Strata Tower wyrośnie 160 metrów ponad ziemię. Obiekt ma łączyć w sobie praktyczne rozwiązania zawarte w abstrakcyjnej, delikatnej formie. Pomimo subtelnej architektury bryły to właśnie cieżki szkielet konstrukcyjny tworzy główny element elewacji. Na szklanych ścianach umieszczone zostaną poziome panele ograniczające ilość światła dziennego wpadającego do środka budynku.
 
Także i wnętrze Strata Tower zostało zaprojektowane w bardzo nowoczesny i funkcjonalny sposób. Owijająca się wokół własnej osi bryła umożliwia fantastyczne widoki z każdego mieszkania zachowując zarazem maksymalną ergonomię. Przeszklone baseny z widokiem na morze, siłownia i centrum spa są tylko jednymi z wielu atrakcji, jakie zostały przygotowane dla przyszłych lokatorów.
 
Co ciekawe po drugiej stronie świata powstaje także drugi wieżowiec o tej samej nazwie. Strata Tower w Londynie , inaczej nazywana Castle House lub Elektryczna maszynka do golenia (The Electric Razor) wyrośnie na wysokość 147 metrów. Projekt w prawdzie nie jest tak ?świeży" jak propozycja w Abu Dhabi (został zaprojektowany w 2005 roku), jednak mimo wszystko jest bardzo zaawansowany technologicznie. Mianowicie na ostatnich 20 metrach obiektu znajdują się trzy olbrzymie turbiny wietrzne, każda o średnicy 9 metrów. Są one w stanie wygenerować tyle prądu, aby oświetlić cały budynek. Jednocześnie chronią one budynek przed niebezpiecznymi wiatrami, które na dużych wysokościach osiągają zawrotne prędkości.
 
Londyńska Strata zaprojektowana została przez architektów z biura Hamiltons. Jeżeli chodzi o względy estetyczne to chyba wiele osób przyzna, że nie dorasta on do pięt projektowi Asymptote, chociaż to już jest kwestia gustu. Wewnątrz obiektu znajdzie się 310 mieszkań o łącznej powierzchni 23 tysięcy m2. Co ciekawe na parkingu należącym do obiektu znajdzie się miejsce na tylko 22 samochody. Ewidentnie jest to spore niedopatrzenie ze strony architektów.
 
Zarówno Strata Tower w Londynie jak i w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma sporo zalet. Budynki te różnią się od siebie praktycznie wszystkim, może poza tym, że w obu znajdować się będą mieszkania. Obiekt w Londynie ma zostać oddany do użytku już w przyszłym roku, natomiast na najnowsze dzieło architektów z Asymptote trzeba będzie poczekać aż do 2011 roku.
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

Skomentuj:

Strata Tower - dwa budynki o tej samej nazwie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej