Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stadiony na Euro 2008 - Szwajcaria

tag

Opisaliśmy już wszystkie stadiony w Austrii , na których odbywać się będą mecze Euro 2008, teraz przyszedł czas na Szwajcarię. Tutaj także przygotowano cztery obiekty, które spełniają wszystkie normy UEFA dotyczące międzynarodowych rozgrywek.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

 

 

Betrix & Concolascio

 

 

Pierwszym obiektem jest stadion zespołu FC Zurich - Letzigrund. Konkurs na obiekt rozpisano już w 2004 roku. Zwycięski projekt wykonało biuro architektoniczne Betrix & Concolascio Architekten, którzy także startowali do konkursu na opisywany w poprzednim artykule stadion Wals - Siezenheim w Salzburgu. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 2007 roku.

 

 

Betrix & Concolascio

 

 

W tym samym czasie stadion otrzymał nagrodę za najlepszą konstrukcję stalową na obiektach sportowych. Zadaszenie Letigrund jest o tyle ciekawe, że od wewnętrznej strony okryte jest specjalnym drewnem akacjowym sprowadzanym z zagranicy. Z zewnątrz natomiast przykryte jest zwykłą blachą. Stadion ma pojemność 31 tysięcy kibiców. To właśnie tutaj spotkają się ze sobą reprezentacja Francji i Włoch.

 

 

Herzog & de Meuron

 

 

Twórcą stadionu w Bazylei jest z kolei renomowane biuro architektoniczne Herzog & de Meuron. Stadion św. Jakuba jest jednym z najciekawszych obiektów Euro 2008. Mianowicie na dachu obiektu zainstalowane zostały wielkie panele słoneczne. Wytwarzają one prąd, który ma podświetlić elewację podczas meczów. Podczas zwykłych meczów FC Basel, fasada rozświetlana jest na czerwono - białe, tudzież czerwono - niebieskie barwy.

 

 

Herzog & de Meuron

 

 

Obiekt przeszedł ostatni remont w ubiegłym roku. Wtedy też zwiększono ilość miejsc z 31 tysięcy do ponad 42 tysięcy. Na stadionie św. Jakuba rozegra mecze grupowe reprezentacja Szwajcarii. Dodatkowo odbędą się tu dwa mecze ćwierćfinałowe oraz jeden półfinał.

 

 

Stade de GeneveKolejny obiekt na Euro 2008 znajduje się w Genewie. Stade de Geneve zostało oddane do użytku w 2003 roku. Jego pojemność wynosi trochę ponad 30 tysięcy kibiców. Swoje mecze rozgrywać będzie tu grupa A, w której znajdują się nasi rywale z eliminacji, Portugalia.

 

 

Stade de Geneve

 

 

Stade de Geneve jako jedyny stadion podczas Euro 2008 znajduje się w francuskojęzycznej części Szwajcarii. Tuż przy stadionie znajduje się hotel, biurowiec oraz centrum handlowe, które zapewnie urozmaici czas czekającym na mecze. Na codzień ze stadionu korzystają piłkarze z drugoligowej drużyny Servette FC.

 

 

Luscher ArchitectesOstatnim stadionem w Szwajcarii jest zlokalizowany w Bernie Stade de Suisse. Obiekt zaprojektowany został przez biuro Luscher Architectes. Budowa zakonczona została w lipcu 2005 roku. Stadion ma pojemność 32 tysięcy kibiców. Na Stade de Suisse poza samą murawą znajduje się centrum handlowe o powierzchni 14 tysięcy m2, biura, powierzchnia wystawiennicza oraz szkoła.

 

 

Luscher Architectes

 

 

Sam stadion kosztował 70 mln euro natomiast za cały kompleks inwestorzy musieli zapłacić 350 mln euro. Klubem, który rozgrywa swoje mecze na Stade de Suisse jest BSC Young Boys. Jednak w 2005 roku także FC Thun rozegrało tu swoje mecze w Lidze Mistrzów.

 

 

Luscher ArchitectesJak widać organizatorzy Euro 2008, które odbywa się w Austrii i Szwajcarii przygotowali 8 stadionów piłkarskich. Analizując pojemność tych obiektów i czas w jakim zostały zrealizowane zacząłem bardziej optymistycznie patrzeć na Euro 2012. Może jednak i nam się uda zdążyć z budową i przygotowaniami. Natomiast w tym roku życzymy Naszym Biało - Czerwonym jak najlepiej! Wierzymy w Was!

TAG

Teraz
zobacz wnętrza

Skomentuj:

Stadiony na Euro 2008 - Szwajcaria