Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Młodzieżowy skład w Paryżu - Chaix&Morel

fryc

Stare miejskie magazyny przy Quai de Seine w Paryżu wyglądają z daleka jak oplecione grubym sznurkiem konopnym.

St. Christopher's Inn, Chaix et Morel, 2008
St. Christopher's Inn, Chaix et Morel, 2008
courtesy of St. Christopher's Inn

W lipcu tego roku otwarto tu hotelHoliday InnExpress połączony ze schroniskiem młodzieżowym St.Christopher's Inn i restauracją. Schronisko ma 275 miejsc noclegowych.

Na wykonaną z drewna i szkła elewację nałożono kratownicę z aluminium pomalowanego na brąz, która od góry do dołu (łącznie z dachami) opasuje bliźniacze budynki tworząc rodzaj żaluzji przeciwsłonecznej. Lekkie wygięcia aluminium sprawiają, że kratownica odbija światło pod wieloma kątami, co daje ciekawy efekt. Projekt pochodzi z francuskiego atelier Philippe'a Chaixa i Jean-Paula Morela (ich autorstwa sa m.in. sale koncertowe Zenith w Dijon, Montpellier, Nantes oraz w paryskim La Villette).

Usytuowane nad samym brzegiem Sekwany, w XIX Dzielnicy, Magasins Généraux powstały między 1845 a 1853. W 1990 roku zniszczył je pożar. Piętnaście lat później miasto ogłosiło konkurs na rekonstrukcję bliźniaczych budynków, w którym wygrał projekt nowoczesny ale jednocześnie wpisujący się w otoczenie. Jury konkursu szczególnie spodobał się ogród zaprojektowany między dwoma budynkami, gdzie architekci pozostawili wolną przestrzeń z dużym dostępem światła.

"Piękny, ekologiczny i sympatyczny" tak podsumował budynek podczas jego otwarcia mer Paryża. Podkreślał, że w budynku jest dużo przestrzeni wspólnej, z której korzystać mogą nie tylko mieszkańcy schroniska, ale również całego miasta (sala widowiskowa, restauracja, kafejki internetowe).

"Chodziło o odtworzenie w sposób poetycki" obrazu dawnego magazynu - cytowały francuskie media Philippe'a Chaixa. Budynki po rekonstrukcji straciły funkcję obiektu gospodarczego zachowując jednak jego surowy charakter i nawiązując do dwóch pozostałych magazynów z przeciwległego brzegu rzeki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Młodzieżowy skład w Paryżu - Chaix&Morel