Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Praemium Imperiale dla Petera Zumthora

buma
Kunsthaus Bregenz, Peter Zumthor - Kunsthaus Bregenz, Peter Zumthor

Premium Imperiale, nagroda nazywana Noblem w dziedzinie sztuki, w tym roku trafiła do szwajcarskiego architekta Petera Zumthora.

Nagroda przyznawana jest od 1989 roku przez Japońskie Stowarzyszenie Artystów i stanowi jedną z najważniejszych nagród architektonicznych. Dotychczas uhonorowani zostali m. in.: Oscar Niemeyer, Frank Ghery, Herzog & de Meuron, Alvaro Siza. Premium Imperiale to międzynarodowe wyróżnienie, które honoruje wkład w rozwój sztuki i wnoszenie do niej nowych wartości.

Oprócz architektury nagrody przyznawane są również w kategoriach: malarstwo, film/teatr, muzyka i rzeźba.

Jury przyznając nagrodę Zumthorowi doceniło jego umiejętność łączenia lokalizacji budynku z jego przeznaczeniem. Zumthor starannie dobiera materiały i stara się, by budynek był jak najbardziej lokalny i nie ingerował w przestrzeń publiczną. Jego projekty można oglądać głównie w Szwajcarii, zazwyczaj w miejscach oddalonych od wielkich miast, projektował również w Austrii i Niemczech.

Zumthor stał się niezależnym architektem po tym jak entuzjastycznie przyjęto jego projekt rewitalizacji historycznych budynków w południowo-wschodniej Szwajcarii. Pomimo, iż stał się uznanym architektem do dziś pracuje w małej szwajcarskiej wsi Haldenstein, w której zaczynał samodzielną praktykę. Prowadzi samotniczy tryb życia, przez co zyskał sobie przydomek "Święty gór".

Bruder Klaus Kapelle, Wachendorf, Niemcy, 2007

Zumthor mówi o sobie skromnie, iż jest architektem z pasją i po prostu lubi, to co robi. Ucieka od architektonicznych mód i trendów, które łatwo zyskują uznanie. Idzie pod prąd masowym gustom i gigantomanii współczesnej architektury. Jak określiło to jury nagrody, projekty Petera Zumthora nasycone są ?duchowością? niezależnie od tego, czy jest to kościół, muzeum , czy też zwykły budynek mieszkalny.

Termy w Vals, 1996, Szwajcaria

Jednym z najbardziej znanych projektów Zumthora jest kaplica świętego Benedykta z 1989 roku, która powstała w alpejskiej wiosce Sumvitg na miejscu zniszczonego przez lawinę średniowiecznego kościoła. Kaplica wykonana jest z drewna i ma przypominać łódź. Usytuowana pośród alpejskich chat doskonale wpisuje się w otoczenie i charakter górskiej zabudowy.

Kaplica Świętego Benedykta 1989 rok

Muzeum sztuki współczesnej w Bregenz autorstwa Zumthora wykonane jest głównie ze szronionego szkła. Dzięki temu zabiegowi duża rolę odgrywa światło, które jest równie ważne, jak wystawiane wewnątrz eksponaty.

Muzeum sztuki współczesnej w Bregenz, 1996 rok

Kolumba Museum w niemieckiej Kolonii jest połączeniem pozostałości po gotyckich murach i współczesnej architektury. Jako budulca Zumthor użył cegły o wymiarach stosowanych w tradycyjnym budownictwie regionu. Po długich poszukiwaniach udało mu się znaleźć zakład, który był w stanie wytworzyć odpowiednie cegły.

Kolumba Museum w Kolonii, 2007 rok

Zumthor to jeden z najwybitniejszych żyjących architektów. Minimalistyczny styl oraz charakterystyczny język wypowiedzi artystycznej uczyniły z niego postać rozpoznawalną, która trwale wpisała się w historię współczesnej architektury.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Skomentuj:

Praemium Imperiale dla Petera Zumthora

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej