Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Future Systems w Czeskich Budziejowicach

buma

Po praskiej ośmiornicy czas na płaszczkę...

Future Systems, źródło: e-architect.cz
Future Systems, źródło: e-architect.cz
Future Systems, źródło: e-architect.cz

Jan Kaplický powraca do rodzinnego kraju z kolejnym odważnym projektem. Kierowana przez niego londyńska pracownia Future Systems zaprojektowała centrum koncertowo - kongresowe im. Antonina Dworzaka w Czeskich Budziejowicach.

Prawie stutysięczne Czeskie Budziejowice kojarzone są głównie z piwem Budweiser oraz fabryką ołówków i kredek Koh-i-noor. Władze miasta chcąc zmienić ten wizerunek postanowiły w miejscu starych koszar wojskowych wybudować centrum, które połączy funkcje komercyjne oraz kulturalne. Centrum koncertowo - kongresowe im. Antonina Dworzaka ma stać się nowoczesną wizytówką miasta i przyciągnąć nie tylko czeskich miłośników muzyki, ale również turystów z Niemiec i Austrii .

W budynku znajdować się będą dwie sale koncertowe. Większa pomieści 1000 osób, mniejsza 400. Dotychczas sale koncertowe stanowiły zamknięte przestrzenie. W projekcie Future Systems po raz pierwszy zastosowano ogromne przeszklenia na scenie, które znajdować się będą za miejscem dla orkiestry. Widzowie będą mogli podziwiać nie tylko piękną muzykę, ale również rozległy widok na park otaczający budynek.

Do wystroju wnętrz zastosowano dwa zdecydowane kolory o zmiennym natężeniu - żółty i pomarańczowy. Kompozycja wnętrz opiera się na delikatnych załamaniach i łukach, które tworzą nie tylko doskonały efekt wizualny, ale mają również wpływ na akustykę pomieszczeń.

Oprócz sal koncertowych w budynku znajdować się będą także restauracje, kawiarnie, parkiety taneczne oraz pomieszczenia administracyjne.

Future Systems na swojej stronie internetowej podają, iż są pracownią XXI wieku, której projekty łączą nowoczesne rozwiązania z niecodziennym i innowacyjnym designem. Dla Pragi Future Systems okazał się zbyt innowacyjny. Ciekawe, czy Czeskie Budziejowice wykażą więcej zrozumienia dla nowoczesnej architektury i zrealizują projekt Kaplickiego?

    Więcej o:

Skomentuj:

Future Systems w Czeskich Budziejowicach