Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Herzog & De Meuron na Teneryfie

dll GAZETA DOM

Surowa bryła w upalnym klimacie - nowy gmach muzealny TEA autorstwa szwajcarskiej pracowni Herzog & De Meuron został właśnie otwarty.   

TEA, Hiszpania, Herzog and De Meuron
Budynek TEA na Teneryfie autorstwa Herzog and De Meuron
źródło: Platforma Arquitectura; fot. Federico Garcia Barba

 

 

Po prawie 10 latach budowy na Teneryfie otwarto gmach Centrum Sztuk. Budynek został zaprojektowany przez znanych, szwajcarskich architektów - Jacques'a Herzoga i Pierre'a de Meurona. Niska, dwukondygnacyjna bryła mieści muzeum sztuki współczesnej, centrum fotografii i bibliotekę publiczną.

 

By nadać mu charakter miejsca tętniącego życiem, budynek został przecięty pieszymi ciągami komunikacyjnymi. W miejsce, w którym się zbiegają utworzony został szeroki dziedziniec, z kawiarniami i restauracjami.

 

źródło: Platforma Arquitectura; fot. Federico Garcia Barba

 

Gmach TEA posiada fasadę wykonaną w całości z szarego betonu. Ta surowa i zimna powierzchnia została przez autorów projektu urozmaicona 1200 niewielkimi oknami tworzącymi 720 różnych wzorów. W dzień dostarczają one wnętrzu światła, a w nocy nadają fasadzie budynku niesamowity, "rozgwieżdżony" wygląd.

 

TEA jest kolejnym po Forum Barcelona w Barcelonie i CaixaForum w Madrycie projektem Herzog & De Meuron w Hiszpanii. Obecnie architekci zaangażowani są także w rewitalizację portu w Santa Cruz na Teneryfie.

 

dll

 

Zobacz także:

 

Caixa Forum w Madrycie - lewitujące centrum sztuki

Betonowa bacówka AFGH - Haus Presenhuber

Port na miarę XXI wieku

Skomentuj:

Herzog & De Meuron na Teneryfie