Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Foster i Hadid chcą zmodernizować Mekkę

buma

Miejsce pielgrzymowanie milionów muzułmanów już wkrótce zmieni oblicze. Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdul Aziz chce, by centrum religijne islamu mogło pomieścić jak najwięcej wiernych.

6013909 https bi
National Geographic

 

Foster i Hadid znaleźli się pośród 18 architektów, do których zwrócił się król Abdullah. Zwycięzca zaprojektuje nowy kompleks meczetów wraz z zakwaterowaniem dla pielgrzymów. Dotychczas przybywający z całego świata wyznawcy islamu modlili się w meczecie al-Haram, który był w stanie pomieścić 900 tys. osób. Nowa świątynia ma zmieścić trzykrotnie więcej wiernych i mieć powierzchnię 380 tys. mkw.

 

 

Inne źródła podają, że projekt podzielony został na dwie części. Norman Foster wraz z dziesiątką innych biur architektonicznych ma przedstawić projekt rozszerzenia północnego skrzydła meczetu al-Haram. Natomiast Zaha Hadid z szóstką pozostałych architektów ma rozważyć, w jaki sposób można zmodernizować sam meczet al- Haram i obszar wokół niego.

 

 

Którakolwiek z opcji okaże się prawdziwa, jedno pozostaje pewne- modernizacja świętego miejsca islamu będzie największym przedsięwzięciem architektonicznym od lat.

 

 

buma

 

 

Zobacz także: 

 

Snohetta zwycięża w Arabii Saudyjskiej

 

Foster i Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Opera Zahy Hadid w Dubaju

 

Skomentuj:

Foster i Hadid chcą zmodernizować Mekkę