Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hoxton Square Gallery - niechciany projekt Zahy

buma

Pierwszy londyński projekt Zahy Hadid, długo nie mógł się doczekać akceptacji ze strony miejskich architektów. Jednak po czterech latach zmagań z nieprzychylnym środowiskiem klamka zapadła.

Hoxton Square Gallery
Hoxton Square Gallery
Zaha Hadid Architects

Pomimo wyraźnego sprzeciwu English Heritage (państwowej organizacji zajmującej się dziedzictwem kulturowym), która nazwała projekt "władczym i nieharmonijnym", pomysł Hadid udało się w końcu przeforsować. Hoxton Square Gallery ma powstać do 2011 roku, czyli na rok przed ukończeniem olimpijskiego centrum sportów wodnych autorstwa słynnej architekt.

 

Bryła galerii nie jest podobna do ostatnich projektów Hadid. Tym razem zamiast obłych kształtów i blobów, do których przyzwyczaiła nas architekt, powstanie budynek o ostrych krawędziach i dynamicznej, nieregularnej strukturze.  

 

 

Budynek będzie się znajdował w dzielnicy Shoreditch we wschodnim Londynie. Jednym z argumentów, który przekonał miejskich architektów, jest eklektyczny styl dzielnicy. Zdaniem zwolenników projektu galeria autorstwa Hadid doskonale wpisuje się w zabudowę otoczenia i nie ma w Londynie lepszej lokalizacji dla tego projektu.

 

Pomysłodawcą galerii jest amerykański marszand i bliski przyjaciel Hadid, Kenny Schachter. Budynek będzie mieć powierzchnię 23 tys. m.kw., z czego nieco mniej niż połowa przeznaczona będzie na apartamenty. Galeria powstanie w miejscu istniejącego już budynku wybudowanego w latach osiemdziesiątych.   

 

buma

 

Zobacz także: 

Projekt Zahy idzie do kosza

Fenomenalna Zaha

Laleczka Hadid

Skomentuj:

Hoxton Square Gallery - niechciany projekt Zahy