Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

The Plein & Pavilion - wielki X od UN Studio

buma

Budynek w kształcie litery X, który ma powstać na Manhattanie zyskał już wiele przydomków. Przez jednych nazywany wiatrakiem, innym przypomina kwiat, a niektórzy skojarzyli go z bronią w kształcie gwiazdki używaną przez ninja.

The Plein & Pavilion - wielki X od UN Studio
The Plein & Pavilion - wielki X od UN Studio
UN Studio

Dokładnie czterysta lat temu Henry Hudson pod holenderską banderą wpłynął do Zatoki Nowojorskiej. Aby uczcić to wydarzenie, na jednym z nowojorskich placów powstanie pawilon autorstwa Holendrów z UN Studio.

Pawilon o powierzchni 5 tys. m.kw. stanie na niezagospodarowanym dotąd placu przy Whitehall Street - jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w Nowym Jorku. Przystanki autobusowe, stacja metra i terminal promowy w jednym miejscu sprawiają, iż codziennie przewija się tamtędy 70 tys. podróżnych i około 2 miliony turystów rocznie. Dlatego też oprócz budowy pawilonu przewidziano także reorganizację placu i dostosowanie go do potrzeb osób korzystających z komunikacji miejskiej. 

W budynku znajdować się będzie kawiarnia, informacja turystyczna oraz szalety miejskie. Na białej elewacji pawilonu umieszczone zostaną diody, które będą podświetlać budynek w nocy.

Budowa zostanie rozpoczęta już we wrześniu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem będzie to jedyny ukończony budynek autorstwa UN Studio na amerykańskim kontynencie. Rok temu w stanie Nowy Jork spłonął dom zaprojektowany przez Bena van Berkela i Caroline Bos zaledwie sześć miesięcy po zakończeniu prac budowlanych. Natomiast budowa luksusowego nowojorskiego apartamentowca Five Franklin Place została wstrzymana.

    Więcej o:

Skomentuj:

The Plein & Pavilion - wielki X od UN Studio