Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sala sportowa w Bale projektu 3LHD

hada

Miejska hala sportowa powstała w harmonii z historycznym otoczeniem północnej Chorwacji.

3LHD, Chorwacja
Sala sportowa w Bale na północy Chorwacji - 3LHD
fot.P.Krajewski

 

Miejscowość Bale (nieco ponad 1tys mieszkańców), położona w północnej Chorwacji, ma sylwetę typową dla północno-adriatyckich miasteczek - dominantą jest tutaj kościół wraz z niewielkim renesansowym pałacem wtopionym w wąskie, wapienne uliczki miasteczka . Taki historyczny krajobraz tworzy kontekst dla sali sportowej. W takich przypadkach każda ingerencja w tak silnie jednolitą tkankę może zburzyć harmonię otoczenia i doprowadzić do postrzegania obiektu jako agresora. Tym razem, dzięki dbałości architektów - grupy 3LHD - udało się pogodzić historyczny klimat miasteczka z nowoczesną formą obiektu.

 

 

Sala sportowa w Bale ma charakter ogólnodostępny - jest własnością lokalnego samorządu. Ogólne wymiary hali zostały oparte o wymiary boiska do koszykówki. Całe zaplecze i inne funkcje zostały sprytnie ukryte poza głównym obiektem - pod ziemią lub w zabudowie zdającej się być jedynie sąsiednią. Dla odbywających się tu imprez głównym wejściem na halę jest bezpośrednie wejście na trybuny - jest to możliwe ze względu na cieplejszy niż w Polsce klimat. Dzięki temu zaoszczędzono sporo miejsca, a obiekt zdaje się być bardziej przyjaznym poprzez swoją bezpośredniość.

 

 3LHD

 

 

Budowanie boisk czy szkolnych sal sportowych jest obecnie tematem "na topie" . Niestety większość z realizacji nie różni się z zewnątrz niczym od hal przemysłowych. Dodatkowo w sprawie "Orlików" planowane są cięcia finansowe. Sala sportowa w Bale kosztowała ok. 1mln Euro podczas gdy średni koszt budowy (tylko) boiska - tzw. "Orlika" wynosi około 1,5mln zł.

 

 

Obiekt został wyróżniony na Światowym Festiwalu ArchitekturywBarcelonie w 2008 roku.

Sala w Bale powinna służyć jako przykład dobrych rozwiązań - z pewnością od strony architektonicznej.

 

hada

 

 

 

Zobacz też:

 

Pierwsi zwycięzcy w Barcelonie

 

International Design Awards - polskie wyróżnienia

 

Architektura made in Slovenia

 

 

Skomentuj:

Sala sportowa w Bale projektu 3LHD